Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Flexibilní multisenzorová technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Flexibilní multisenzorová technologie

Měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ umožňuje díky dvěma nezávislým senzorovým osám provádět bez omezení rozličná multisenzorová měření. Po demontáži skleněného stolu s jednotkou spodního osvitu je možné přímo na měřicím stole umístit a měřit také těžké obrobky.

Série strojů Werth ScopeCheck FB DZ nabízí kompaktní zařízení s velkými měřicími rozsahy. Při multisenzorovém měření lze docílit velkého kombinovaného měřicího rozsahu díky tomu, že nejmenší stroj z této řady se senzorem pro zpracování obrazu a konvenční kontaktní sondou poskytuje rozsah 425 mm x 500 mm x 350 mm, zatímco pro měření s jedním senzorem nabízí rozšířený měřicí rozsah až 530 mm x 500 mm x 350 mm. K dispozici jsou i provedení s většími měřicími rozsahy, například 1 130 mm x 650 mm x 350 mm. Nový ScopeCheck FB DZ je kompaktní a robustní stroj s nízkou hmotností, který dobře reaguje na okolní vibrace.

ScopeCheck FB poskytuje přístup ze čtyř stran, přičemž přístupnost je vylepšena také díky rozšířitelnému měřicímu stolu. Nový koncept spodního osvitu se snadno odnímatelnou skleněnou deskou s jednotkou spodního světla umožňuje měření těžkých dílců, které tak mohou být uloženy přímo na měřicí stůl.

Dvě senzorové osy nahrazují dva souřadnicové měřicí stroje

Stroj může být optimálně vybaven dvěma nezávislými senzorovými osami. Díky tomu je možné provádět jak optická, tak i mechanická měření, stejně tak optimální kombinace obou snímacích principů. V průběhu měření jedním senzorem zůstává druhá osa v parkovací poloze mimo měřicí rozsah. Tak je zajištěna přístupnost ke geometriím dílce ze všech stran bez rizika kolize. V kombinaci se štíhlou pinolou dotekové sondy je umožněna dostupnost přímo do vnitřku velkých dílců. V případě, že je stroj vybaven pouze jednou senzorovou osou, lze v případě potřeby druhou osu doplnit později přímo v místě instalace stroje.

Díky koncepci Werth-Multisensor-System lze na každou senzorovou osu doplňovat různé typy snímačů. Tyto senzory se připojují pomocí magnetické spojky, bez ofsetu senzorů, v identické pozici před optickou dráhou senzoru pro zpracování obrazu. Aby byla umožněna automatická výměna senzorů, je nyní pro ScopeCheck FB DZ dostupná také zasouvací osa výměníkové stanice. Stanice výměníku se vysune z parkovací pozice do měřicího rozsahu souřadnicového měřicího stroje pouze v okamžiku, kdy mají být senzory vyměněny. Po výměně je navrácena do parkovací pozice mimo měřicí rozsah. Výhodou je, že pro měření dílců tak lze využít celý měřicí rozsah stroje.


Multisenzorový měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ

 

Multisenzorová technologie pro jakýkoliv typ aplikace

Základní konfigurace stroje ScopeCheck FB DZ obsahuje osvědčenou zoomovací optiku. Volitelně může být stroj vybaven rovněž patentovaným systémem Werth Zoom, který nejenže umožňuje uživateli výběr zvětšení, ale také nastavení takové pracovní vzdálenosti, aby bylo dosaženo bezkolizního měření v hlubokých otvorech nebo při měření válcových dílců s velkými průměry. V kombinaci s MultiRing je možné nastavení různých úhlů dopadajícího světla, například pro optimalizaci kontrastu plochých hran s krátkou pracovní vzdáleností a extrémně malým úhlem.


ScopeCheck FB DZ lze použít pro multisenzorové měření bez omezení (obr. vlevo) nebo lze díky novému konceptu spodního osvitu umístit těžké dílce přímo na desku měřicího stolu (obr. vpravo).

 

ScopeCheck FB DZ umožňuje využití celého spektra moderní multisenzorové technologie. Laserový distanční senzor Werth Laser Probe (WLP) je integrován přímo do optické dráhy senzoru pro zpracování obrazu. Laser Line Probe (LLP) může být používán v kombinaci s rotačně-sklopnou hlavou ke zpřístupnění velkých dílců ze všech stran. Se strojem ScopeCheck FB DZ mohou být použity také opticko-dotekové senzory, jako je patentovaný Werth Fiber Probe (WFP) a Werth Contour Probe (WCP). WCP umožňuje provádět měření drsnosti v souladu s normou v souřadném systému dílce bez omezení směru. Patentovaný mikrosnímač WFP vybavený malým průměrem snímací kuličky (průměry od 20 μm) a ohebnou stopkou dosahuje snímacích sil, které jsou až stokrát menší než u běžných kontaktních sond. Díky těmto vlastnostem je mikrosnímač WFP vhodný pro 3D měření mikrogeometrií a citlivých povrchů.

Prima Bilavčík, umístění na MSV: pavilon F, stánek 11

Podle podkladů společnosti Werth zpracoval Ing. Rostislav Kadlčík

marketing@primab.cz


www.metrologie.cz
 

Další články

Měření ve strojírenství
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: