Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Flexibilní sklady z Liberce pro celý svět
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Flexibilní sklady z Liberce pro celý svět

Automatizace zefektivňuje výrobní procesy i tok materiálů, do jisté míry řeší nedostatek pracovních sil, přispívá k transformaci na digitální podnik, ale hlavně šetří náklady. Stejně to vidí také společnost Trumpf, která vyrábí stroje na zpracování plechů a profilů již tak rychlé a výkonné, že veškeré přípravné procesy je mohou doslova brzdit. Proto přišla na trh již v roce 2007 s automatizovanými sklady TruStore, které řeší většinu výše zmiňovaných důsledků moderní doby.

Příjemným zjištěním je navíc to, že mateřská společnost Trumpf v Ditzingenu dala důvěru „zlatým českým ručičkám“ a svůj jediný výrobní podnik na výrobu skladových systémů TruStore umístila do Liberce. Zajeli jsme sem, abychom na vlastní oči viděli, jak se vyrábějí skladové systémy TruStore pro celý svět.


Ukázka napojení skladového systému TruStore 3030 na vysekávací lis TruPunch 5000 s automatizací SheetMaster a návazně na ohýbací centrum. (Foto: skupina Trumpf)

Autonomní výroba bez nutnosti zásahu

Automatizované sklady TruStore jsou spolehlivé, praktické a kompaktní systémy, které usnadňují manipulaci s materiálem a podle filozofie společnosti Trumpf dodávat kompletní výrobní celky doplňují portfolio výrobních systémů Trumpf. Jinými slovy, má-li být materiál automaticky dodáván do stroje, musí být uskladněn na místě, kde si jej může příslušná automatizace (nejčastěji v podobě manipulačního ramene) odebrat, případně kam jej může odložit. Disponuje-li výrobní stroj těmito nadstavbami, může pracovat i po několik dní téměř autonomně.
Strojní park výrobního podniku Trumpf Liberec disponuje automatizovaným skladem TruStore 3040. Sklad je přes manipulační rameno LiftMaster napojen na laserový výrobní stroj TruLaser 3040.

S rostoucím počtem zakázek roste i sklad

Modulární konstrukce těchto skladů usnadňuje jeho průběžné rozšiřování. Momentálně jsou k dispozici dvě série – TruStore 1000 a TruStore 3000. Obě mohou být sestaveny z jedné či dvou věží PalletMaster Tower, které mohou obsahovat až 90 palet. Na každou paletu je možné uskladnit s plechy standardních rozměrů 3 x 1,5 m nebo 4 x 2 m o maximální váze tří tun. Vzdálenost mezi jednotlivými paletami lze volit v rozsahu od 90 mm do 170 mm. Manipulaci s paletami obstarává regálový zakladač. Systém pracuje na operačním systému TruTops Fab, který zajišťuje komunikaci mezi skladovým systémem a strojem a také s běžnými ERP systémy. Sklad lze kontrolovat přímo z ovládacího panelu výrobního stroje. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že stroj si podle výrobního programu sám vyvolá ze skladu potřebný materiál. Přesun materiálu po vyskladnění do předávací pozice na stroj pak zabezpečí automatizační komponenty podle typu stroje. Nejčastěji je používán systém LiftMaster pro zakládání materiálu k laserovým výrobním strojům, o zásobování děrovacích strojů se většinou stará systém SheetMaster. Tato manipulační zařízení jsou vyráběna v pouhých osmdesát kilometrů vzdáleném městě Neukirch (Sasko). Systémy TruStore mohou být nainstalovány také autonomně, to znamená bez příslušné automatizace pro zakládání materiálu ke stroji, kterou by pak nahradil nejčastěji pracovník s poloautomatickým manipulačním ramenem nebo vysokozdvižným vozíkem apod.


Výrobní program Trumpf Liberec zahrnuje i lineární pohony zadních dorazů ohraňovacích lisů TruBend.


V libereckém výrobním podniku Trumpf se vyrábějí také karuselové zásobníky nástrojů pro ohraňovací lisy TruBend série 5000.

Nová montážní hala

Automatizované skladové systémy TruStore jsou v Liberci vyráběny již od roku 2007. Tehdy byl v liberecké průmyslové zóně na zelené louce postaven výrobní podnik s plánem zhotovit čtyři systémy TruStore za rok. V loňském roce však výroba překonala už dvacetinásobek a spolu s poptávkou rostou také plány na další rok. Současná velikost závodu již není schopna takový objem zabezpečit, a proto se nyní staví hala nová, do níž bude od července letošního roku přesunuta celá montáž. Všechny části automatizovaných skladů jsou vyráběny na výrobních strojích Trumpf, navíc podnik disponuje vlastní lakovnou. Vedle skladových systémů jsou zde vyráběny také karuselové zásobníky nástrojů pro ohraňovací lisy TruBend 5320 a lineární pohony zadních dorazů ohraňovacích lisů. Nová montážní hala a navyšující se počet zakázek by měly v budoucnu přivést také nové zaměstnance. „Dnešní počet 117 zaměstnanců by se měl postupně zvýšit na 140,“ prozradil Ing. Radek Týbl, jednatel společnosti Trumpf Liberec. Situace na Liberecku, ostatně jako i jinde v České republice a ve světě, odráží velký nedostatek pracovních sil. Není proto divu, že i zde ve výrobním závodě automatizovaných skladových systémů TruStore jsou používány vlastní výrobní i automatizační systémy.

Eva Buzková, Liberec

eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Štíhlá výroba a logistika
Logistika/ manipulační/ dopravní technika
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: