Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Formárenský veletrh se blíží
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

VELETRH MOULDING EXPO SHROMÁŽDÍ LETOS VE STUTTGARTU NA SEDM SET VYSTAVOVATELŮ

Výrobci nástrojů, modelů a forem i jejich zákazníci a dodavatelé technologií z Evropy a celého světa se na jaře 2019 setkají ve Stuttgartu. Od 21. do 24. května se bude konat mezinárodní odborný veletrh výroby nástrojů, modelů a forem Moulding Expo 2019. V prostorách stuttgartského výstaviště je letos očekáváno kolem 700 vystavovatelů, přičemž podíl mezinárodních vystavovatelů ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o pět procent a většina z nich pochází z Portugalska, Itálie a Turecka.

Veletrh vzniká již po třetí ve spolupráci se čtyřmi německými partnerskými svazy – BVMF, VDMA, VDW a VDWF. Koná se každé dva roky a letos se bude rozkládat ve čtyřech výstavních halách. Vystavovatelské oblasti zaměřené na uživatele představují výrobu forem, modelů a nástrojů či dodavatele potřebných výrobních technologií. Za mezinárodním úspěchem odborného veletrhu stojí zejména šíře a kvalita vystavovatelů. Jen málokterý veletrh nabízí takto vysoký podíl výrobců nástrojů, modelů a forem. Přidaná hodnota této události je díky obsáhlému rámcovému programu s přednáškami, pódiovými diskuzemi, zvláštními výstavami a renomovanými paralelními akcemi velmi vysoká. Souběžně letos bude probíhat v pěti výstavních halách a kongresovém centru přehlídka Automotive Shows, která v sobě sdružuje pět veletrhů ze světa automotive (Automotive Interiors, Automotive Testing, Autonomous Vehicle Technology, Engine Expo a Global Automotive Components and Suppliers), nebo 23. fórum aditivních technologií pod hlavičkou Fraunhoferova institutu IPA.

Účast na společném českém stánku na Moulding Expo 2019 nabízí také společnost CzechTrade.


Vysoká úroveň nástrojáren ve Slovinsku

Tisková konference k veletrhu Moulding Expo 2019 se konala ve slovinské Lublani a zahrnovala také exkurzi do místních nástrojáren EMO Orodjarna a Gorenje a slovinského vývojového centra forem a nástrojů Tecos.


Pohled na montáž slovinské nástrojárny EMO Orodjarna

Tecos je vývojové centrum pro slovinskou výrobu nástrojů a forem. Zastupuje 65 firem neboli 35 procent všech podniků v odvětví. Založeno bylo před 25 lety s cílem propojit vzdělávací a průmyslouvou platformu v oblasti nástrojů a forem a věnuje se různým vývojovým aktivitám v této oblasti. Vývoj a návrh plastových dílů a forem včetně simulací pro optimalizaci procesů, výzkum alternativních materiálů (kompozity, biomateriály a další), robotizace, nanotechnologie apod. jsou hlavními směry, kterými se výzkum a vývoj ubírá. Mezi další aktivity společnosti Tecos patří vzdělávání, školení a kurzy. Hlavní snahou je podpora malých a středních podniků.


Společnost Gorenje ročně vyrobí 60 až 80 forem.


Jednatel společnosti Tecos nás provázel po dobu celé tiskové konference. (Foto: Stuttgart Messe)

Jednatelem společnosti je dr. Aleš Hančič z Celje, který byl také přítomen na tiskové konferenci k blížícímu se veletrhu. „Pro slovinské výrobce nástrojů je veletrh Moulding Expo nejdůležitější akcí v oboru. Především pro odvětví vstřikovacích strojů v Evropě je povinným termínem,“ říká. Ve Stuttgartu budou přítomni jako vystavovatelé i slovinští podnikatelé, a to na společném stánku Spirit Slovenia se sedmi zúčastněnými firmami.


Horizontky českého výrobce TOS Varnsdorf ve Slovinku obrábějí formy pro karoserie téměř všech typů automobilů.

Z mnoha představovaných projektů bych ráda vyzdvihla výzkum kompozitních materiálů na bázi recyklovaných materiálů či s přísadou nanovláken. V oblasti obalové techniky zase společnost Tecos vyvíjí biomateriály s přísadou pomerančové kůry či vláken z banánových listů, na čemž se s ní podílejí i další evropské země, konkrétně německý Fraunhoferův institut ISC, italská univerzita Universita di Pisa, španělská společnost Tecnopacking a výzkumné centrum Aitiip.


Menší části forem se obrábějí mimo jiné na CNC obráběcích centrech Trimill.

Formy pro karoserie všech světových značek

Hned v budově naproti společnosti Tecos sídlí nástrojárna EMO Orodjarna. Jde o jednoho z největších slovinských výrobců forem pro automobilový průmysl. V historii i současnosti firmy lze nalézt snad všechny světové značky osobních automobilů. Nástrojárna disponuje velikým strojním parkem, který vedle velkých mechanických lisů pro ověření funkčnosti forem, z nichž největší umožňuje lisovat silou 3 000 tun, obsahuje velké množství obráběcích strojů světových značek. Mezi nimi také horizontky TOS Varnsdorf. Byť na první pohled se zdá být nemožné přizpůsobit výrobu složitých forem nejen automobilových karoserií požadavkům Průmyslu 4.0, zde v EMO Orodjarna mají všechny stroje napojeny na jeden ERP systém a kromě montáže samotných forem zde praktikují např. bezpapírovou dokumentaci.


Na těchto horizontkách TOS Varnsdorf je podle staršího designu možné soudit, že v Gorenje formy obrábějí už několik let.

Formy nejen pro ledničky

Poslední navštívenou společností byla firma Gorenje. Asi každý z nás si pod touto značkou vybaví kuchyňskou elektroniku a spotřebiče. Je sice pravda, že je to jeden z největších výrobců tzv. bílé techniky, ale ta tvoří pouze deset procent výrobního portfolia. Devadesát procent výroby je dnes zaměřeno na výrobu forem pro zpracování plechů, forem do vstřikovacích lisů či reverzní inženýrství (opravy forem apod.). Od loňského roku je společnost součástí čínské společnosti Hisense.
I v těchto výrobních prostorách se velká část obráběcích prací provádí na výrobních strojích českých výrobců – mezi nimi horizontky TOS Varnsdorf, menší části forem se pak mimo jiné obrábějí na CNC centrech Trimill. Strojní park doplňují i moderní výrobní technologie, jako je 3D tisk či moderní měřicí přístroje apod.

Formárenský obor je nejen pro Slovince důležitou disciplínou, neboť automobilový průmysl je stále hnacím motorem většiny světových ekonomik. Proto se veletrh Moulding Expo těší s každým ročníkem vyšší návštěvnosti i popularitě. „Kdo nevystavuje, přijde na veletrh jako návštěvník,“ dodává k tomu Hančič.


Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

 

Další články

Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Výzkum/ vývoj
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: