Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Fórum výrobních manažerů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Fórum výrobních manažerů

Jaké aktuální problémy ve vaší firmě řešíte v důsledku epidemie koronaviru a jak se vám daří s nimi vypořádávat? Je bezesporu těžké jakkoliv v této době predikovat, ale přesto - s jakým případným ohrožením stability vaší firmy z dlouhodobého hlediska ve vašem krizovém plánu uvažujete? (Odpovědi jsou ke dni uzávěrky 14. dubna 2020.)


Monika Šimánková, statutární ředitelka, Hestego

Aktuálně čelíme pozastavení, odsunu objednávek stávajících a velkému poklesu těch nových. Využíváme možností z programu Antivirus. Část našich zákazníků zejména ze zahraničí má uzavřen provoz. Uvidíme, jak se situace bude dál vyvíjet. Prozatím připravujeme různé scénáře, které počítají s poklesem 20 až 50 % oproti loňskému roku.


Martin Belza, generální ředitel, Strojírny Prostějov

Vývoj jde logickou cestou. První se řešila vlastní funkce firmy – zdravotní a hygienická opatření a uklidnění lidí. V druhém kroku komunikace se zákazníky a dodavateli, z nichž část odstavuje vlastní výrobu, tzn. neodebírá zboží a neplatí závazky, část „partnerů“ nabízí „podporu po telefonu“ a část má obyčejný lidský strach. Ve třetím kroku řešíme dostatek cash-flow (banka, žádost o podporu ČMZRB…) k řešení výpadků z kroku dvě a udržení pokud možno plynulé výroby i plnění vlastních závazků. Čtvrtý, nejzásadnější krok je přizpůsobení firmy dlouhodobým dopadům, tzn. snížení poptávky o dle našeho aktuálního odhadu cca 20 % do konce roku, a z něj plynoucím úsporným a redukčním opatřením, při udržení možnosti růstu na původní čísla v roce následujícím. K udržení stability je nezbytné vyřešení třetího kroku a obnovení standardních obchodních toků do konce května.


Otto Daněk, předseda představenstva, ATAS Elektromotory, Náchod

Těch problémů je teď víc než dost. Počínaje nedodávkami komponent zejména z Číny a Itálie přes zdržování kamionů na hranicích, odstavování závodů našich zákazníků a v neposlední řadě až po katastrofální nedostatek pracovníků z titulu uzavření polských hranic i škol. K tomu přičtu, že donedávna nebyly dezinfekce ani ochranné pomůcky, což už se nyní zlepšilo, ale za ceny, které bych se nebál označit jako zločinecké. Nejhorší je, že plánovat se v podstatě nedá nic, protože nikdo neví, jak dlouho to potrvá, a ani pomoc státu do dnešního dne nenabyla konkrétních kontur. Takže všem hlavně pevné zdraví, nervy a fyzickou i psychickou odolnost.


Josef Kadlec, generální ředitel, Wikov Sázavan

Všechno je jednou poprvé. V naší společnosti máme zatím štěstí (snad to nezakřiknu), protože nemáme ve svých řadách nikoho pozitivního na koronavirus a současná zakázková náplň umožňuje chod společnosti (i když hodně střídmý). Rozhodně není důvod k přílišnému optimismu, protože někteří naši zákazníci přerušili své aktivity a musíme doufat, že se jim brzy podaří překonat nástrahy nákazy a vrátíme se společně k předchozí spolupráci. Predikce stability firmy v tomto nelehkém období je jako věštění z křišťálové koule. Náš byznys je zakázková výroba, která se bez partnerů, kteří právě tyto zakázky u nás realizují, nedá provozovat. Přeji všem hodně zdraví a odvahy v překonání této celosvětové pandemie, což následně povede k návratu do obvyklého fungování ekonomik jednotlivých států, společností, provozoven…


Libor Witassek, jednatel a majitel Strojcar

„Montovnu“ Strojcar jsem převzal v říjnu 2019 v hluboké finanční ztrátě a kolapsu kvůli orientaci na jednoho až dva zákazníky v leteckém průmyslu. Po problémech firmy Boeing a otevření konkurenčních strojírenských kapacit v Bulharsku se propadl odbyt o 80 % během dvou až třech měsíců. Okamžitě v říjnu 2019 jsem zahájil zásadní reorganizaci, vybudování nového obchodního týmu, včetně superrychlé implementace CRM v cloudu a orientace na prodej vlastních výrobků zahrnujících i konstrukci. Podařilo se získat desítky nových klientů v oborech kolejových vozidel, lékařské techniky a v kosmickém programu. V koronavirové situaci tak čelíme problému s nedostatkem výrobních kapacit a odstávky klientů nás netěší, ale neohrožují. Klíčové bude udržet motivovaný tým, cash-flow a zvládnout nové investice do digitalizace firmy, umělé inteligence a 3D tisku.

Ing. Roman Dvořák 

Další články

Management a řízení
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: