Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Fórum výrobních průmyslníků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Fórum výrobních průmyslníků

V jaké kondici se nyní nachází vaše firma a jak máte zakázkově pokrytou druhou polovinu roku 2020 a výhledy na začátek příštího roku?


Miroslav Černý, jednatel a spolumajitel, Chodos Chodov
Jsme významně exportně zaměřená firma a v březnu se v podstatě zastavila obchodní činnost. Byly přerušeny přejímky, expedice, a tedy i fakturace hotových strojů. V současné době již opět uzavíráme kontrakty se zahraničními partnery a situace se začíná stabilizovat. Druhou polovinu roku máme objemově již z 85 % pokrytou. Podepsaný kontrakt přechází až do poloviny roku 2021. Problémem zůstává přerušení cash flow. Finanční stabilizaci očekáváme na konci roku. Výhled vidíme optimisticky, ale situace velice zasáhla běžný chod společnosti. Přesto jsme si udrželi všechny zaměstnance, nikoho jsme cíleně nepropustili, jelikož věříme ve stabilizaci a udržení našeho tradičního vlastního výrobního programu pod značkou Chodos. Krize také prověřila pevné základy naší společnosti a naši sílu překonávat i těžké situace.


Radovan Karas, ředitel závodu, Hanza Mechanics Kunovice
Naše firma je na startovní čáře revitalizace. Po třech problematických letech jsme nastolili cestu zpět k ziskům, sáhli si na rekordní obraty v březnu a dubnu tohoto roku a vytvořili plán rozvoje. Poté se nám začaly projevovat negativní dopady pandemie. Přizpůsobili jsme se okolnostem a zaměřili se na klíčového zákazníka a jeho potřeby. Výhled zakázek stále není zcela optimální a pracujeme spíše s pesimistickým scénářem nižších prodejů. Využili jsme však tuto útlumovou dobu k úspěšnému prototypování a vzorkování pro tři nové zákazníky a tři nové zcela odlišné obory, využívající významných akvizic švédské mateřské firmy Hanza AB. Tyto úspěchy na poli vzorkování považuji za velký příslib do příštího roku a obrovskou příležitost, kterou chceme využít.


Olga Kupec, jednatelka a majitelka, Abydos

Firma se těší dobré finanční kondici, a tak se i ve složitém covidovém období podařilo z vlastních zdrojů financovat investice do robotizace výroby. Zakázky druhé poloviny roku jsou nad očekávání dobré, a opět nás tak začíná limitovat pracovní síla. Na pracovním trhu je jasně cítit absence zahraničních pracovníků.
Rok 2021 je z pohledu zakázek pro nás zatím ještě dost daleko, ale zaznívají první zprávy, že by i nadále měly být zakázky stabilní a na dobré úrovni. Největší neznámou jsou dopady přicházející další vlny onemocnění covid-19. Pro nás je největší prioritou přestát toto období ve zdraví, a proto zaměstnancům nabízíme preventivní zdravotní program.

 


Lucie Vehovská, obchodní ředitelka a spolumajitelka, Strojírna Vehovský

Současné období se vedle své složitosti vyznačuje především obrovskou nejistotou. Chod naší rodinné firmy je plánovaný z měsíce na měsíc. Stále se nám daří oscilovat kolem spočteného bodu zvratu a věřím, že tomu tak bude i nadále až do konce roku 2020. Pokud setrváme v černých číslech, považujeme takové výsledky aktuálně za pozitivní. Jsme optimističtí i s výhledem do budoucnosti. Troufám si říci, že pokud bychom se neocitli v situaci, v jaké nyní jsme, nezačali bychom přemýšlet jinak. Zůstáváme pozitivní a máme nové nápady, kam naši firmu dále směřovat. Dokonce letos realizujeme dvě významné investice. Věřím, že i ty pro nás budou přínosem a otevřou se nám dveře k novým, zajímavým projektům či trhům. Je potřeba vydržet, žádný propad přece netrvá věčně.


Jan Vrba, jednatel a spolumajitel, Ace-Tech

Prozatím se naše firma nachází v dobré kondici, nicméně je již poslední měsíc patrný úbytek nových projektů a výrazně vyšší tlak na cenu ze strany zákazníků. Jsme projektově orientovaná firma, takže nás situace okolo covid-19 v počáteční fázi nepostihla, ale jak jsem uvedl, v současné chvíli pociťujeme postupné snižování aktivity ze strany zákazníků, kteří omezují dlouhodobější investice. Tím dochází ke snižování možností výroby pro naši firmu. V každém případě se snažíme být pozitivní, vyvíjíme aktivitu pro zajištění výroby tak, abychom nemuseli omezovat chod firmy a stávajícím zaměstnancům zajistili stabilní práci. To se nám díky špičkovému technologickému vybavení, výrobním možnostem a orientaci na high-tech produkty daří.

 

Roman Dvořák

Další články

Bezpečnost práce a požární ochrana
Průmysl 4.0
Inovace
Management a řízení
Legislativa, nařízení
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: