Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Hezký design, ale také vysoká přidaná hodnota
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Hezký design, ale také vysoká přidaná hodnota

Od letošního roku má společnost Prima Power přímé zastoupení také na českém trhu. Kompletní technologie zpracování plechu, servis a poradenství zprostředkovává jihlavská servisní kancelář. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jaká je základní filozofie výrobce a hlavní přednosti strojů.

U příležitosti nového přímého zastoupení společnosti Prima Power v České republice jsme požádali obchodního manažera Martina Volného o rozhovor. Přiblíží firemní strategie i portfolio.


Martin Volný, obchodní manažer společnosti Prima Power pro Českou republiku

MM: Zpracovatelé plechů společnost Prima Power pravděpodobně dobře znají, avšak našim čtenářům se začala prostřednictvím svých produktů představovat teprve nedávno. Mohl byste firmu stručně představit?

M. Volný: Společnost Prima Power Central Europe je dceřinou společností společnosti Prima Power, což je výrobce strojů a specialista v technologiích na zpracování plechu. Prima Power pak společně s Prima Electro jsou dvě divize skupiny Prima Industrie, společnosti uvedené na italském burzovním trhu. Značka Prima Power vznikla zhruba před deseti lety, kdy společnost Prima koupila finského výrobce vysekávacích a ohýbacích center FINN Power. Obě společnosti měly v té době již více jak 30letou tradici, zkušenost a historii ve výrobě strojů pro zpracování plechu. Produkty této značky pokrývají všechny kroky a technologie ve zpracování plechu od vysekávání přes lasery (2D a 3D), ohýbání, systémy automatizace a výrobní linky až po vlastní softwarová řešení, podporu programování a reporting pro management a konektivitu do ERP systémů. Veliký důraz a sílu má značka právě v oblasti automatizace a dodávání kompletních výrobních linek. Prima Power Central Europe má kancelář v Jihlavě, kde sídlí primárně servisní oddělení. Servisně působí společnost na českém trhu již deset let, máme instalováno v České a Slovenské republice přes čtyři sta strojů, o které je potřeba se postarat. Obchodně pak na českém trhu působíme od začátku roku 2017.

MM: Italové si zpravidla potrpí na design a musím říci, že stroje Prima Power jsou opravdu hezké. Ale jaká je jejich přidaná hodnota pro uživatele?

M. Volný: Nejdříve bych zdůraznil, že Prima Power není italská společnost. Je mezinárodní společností s výrobními závody v Itálii, Finsku, USA a Číně. To znamená, že Prima je kosmopolitní společnost, která již čtyřicet let dodává a opravuje systémy všude ve světě.

Přidaná hodnota pro uživatele našich strojů je opravdu vysoká. Už při vývoji stroje se soustředíme na to, aby stroj dal uživateli maximum za minimum. V praxi to znamená, že jsou stroje označeny nálepkou Green Means, což znamená úspěch a udržitelný rozvoj. Udržitelnost zvyšuje výrobní efektivitu a produktivitu. Zákazníci uživatelů našich strojů, zaměstnanci a komunita, ve které působí, kladou stále větší požadavky právě na Green Means. Udržitelnost a sociální odpovědnost jsou příznačné pro novodobé společnosti a posilují konkurenceschopnost. Green Means dělá rozdíly mezi nejlepšími a ostatními a umožňuje našim klientům vyrábět kvalitnější kovové komponenty při nižších nákladech. Abych byl konkrétní, tak naše stroje vykazují vyšší účinnost, vyznačují se nízkou spotřebou energie, nízkými náklady na údržbu a nízkými provozními náklady. Vzhledem k tomu, jak jsou stroje konstruované, tak se vyznačují vysokou flexibilitou a vysokou úrovní automatizace. Z toho vyplývá, že vždy nabízíme řešení – od volně stojícího stroje nebo stroje s automatizací až po možnost zapojit stroje do linek.
 


Laser Genius je postaven na lineárních pohonech s vysokou dynamikou a přesností.

 

MM: Kdo společnost Prima Power v České republice zastupuje?

M. Volný: Od začátku letošního roku přidala Prima Power přímé obchodní zastoupení v České republice z jihlavské kanceláře. V tuto chvíli máme pro Českou republiku dva area manažery pro regiony Čech a Moravy. Servisní zastoupení působí napřímo již téměř deset let také z Jihlavy a nyní máme k dispozici 14 servisních pracovníků.

MM: Kdybyste měl z celého portfolia vybrat jednoho reprezentanta (produkt nebo stroj), který by to byl a proč?

M. Volný: To je hodně těžké, protože v každé rodině produktů je Prima Power velkým hráčem. V oblasti laserů by to byl zcela jistě stroj Laser Genius. Laser postavený na lineárních pohonech s vysokou dynamikou a přesností a unikátním konstrukčním řešením pomocí konzolové struktury, umožňující bezkonkurenční přístup do pracovního prostoru.

V oblasti vysekávání je to zase unikátní kombinace dvou technologií v jednom stroji – Shear Genius / Shear Brilliance (lineární pohony). Servoelektrické vysekávací centrum, které kombinuje vysekávání a stříhání. Díky tomu je v produktivitě na téměř dvojnásobku standardního vysekávacího centra od konkurence, navíc šetří odpadový materiál o cca 15 % oproti klasickému vysekávání z důvodu použití technologie společných řezů.

Obecně použití servoelektrické technologie pohonů vykazuje vyšší efektivitu, při nižších provozních nákladech, nižších nákladech na údržbu a také vyšší trvalou přesnost a spolehlivost oproti konvenční hydraulice.

V poslední řadě bych tedy vyzdvihl rodinu ohýbacích center The Bend. Centra jsou vybavena různým stupněm automatizace a podle tohoto stupně v produktivitě nahradí od tří ohraňovacích lisů výše s tím, že další nezanedbatelný fakt je, že ke třem ohraňovacím lisům potřebujete tři kvalifikované operátory. Naproti tomu k jednomu ohýbacímu centru The Bend je potřeba pouze jedna nekvalifikovaná obsluha k vykládání a případně zakládání dílů.

MM: Implementace výkonných strojů do výrobní linky se přímo nabízí a většina výrobců jde právě touto cestou. Je problém zapojit stroje Prima Power do již existující výrobní linky? Jaké opce jsou k dispozici?

M. Volný: To je naše filozofie od počátku 90. let. Prima Power je právě ta společnost, která je schopna uživatelům nabídnout stroje nejen s automatizací, ale i s možností zapojení do linek a sestavení celé linky od polotovaru přes řezání laserem, vysekávání, kombinace, třídění a stohování shodných dílů až po ohýbání a stohování hotových dílů nebo jejich návrat do skladu Night Train. Podle použitých zákaznických technologií máme mnoho řešení, jako například linky PSBB (Punching-Shearing-Buffering-Bending) a LPBB (Laser Cutting-Punching-Buffering-Bending). Tyto dvě základní linky lze pak kombinovat, zdvojovat, osadit připojeními na sklad atd. podle požadované produkce linky a podle požadavků uživatele. Další oblastí jsou automatizační opce k volně stojícím strojům (věže, paletové výměny aj.) a tzv. Night Train FMS sklad. Všechno samozřejmě s možností napojení na ERP systém, sledování výroby, produkce a informování o stavech výrobního procesu a linky.
 


Technologické řešení výrobní linky typu PSBB (Punching-Shearing-Buffering-Bending)

 

MM: Již jen krůčkem od automatizovaného provozu je jeho digitalizace – sbírání, analýza dat a podnikání vhodných kroků na základě takto získaných dat k optimalizaci výrobních toků a obecně provozu a poté k Průmyslu 4.0. Ubírá se také Prima Power tímto směrem?

M. Volný: I tohle již dnes může Prima Power nabídnout, jak jsem zmínil v předchozí odpovědi. Díky našemu softwaru Tulus lze naše systémy, ale i jednotlivé stroje napojit do ERP systému, sbírat data, vyhodnocovat a zpětně dělat opatření.

MM: Jaký je u uživatelů strojů Prima Power zájem o nové technologie, digitalizaci či smart prvky výroby? Zaznamenali jste nějaký významný nárůst v posledních letech?

M. Volný: Trend je jednoznačný – roste zájem o tyto prvky, které slouží především k zefektivnění procesu výroby a také k odbourání nevýrobních časů a prostojů. Od jednoduché opce – čtečky čárových kódů, díky níž může operátor velice jednoduše vytvořit na stroji frontu výrobních zakázek, až po systémy reportovaní a informovaní operátorů výroby, v jakém stavu je právě stroj/linka.


Automatizační opce k volně stojícím strojům, jako věže, paletové výměny aj., nebo tzv. Night Train FMS sklad mohou být také součástí výrobní linky.

 

MM: Loni bylo otevřeno Demo středisko. Můžete jej představit, případně jaký přínos z otevření tohoto střediska za rok fungování a ohlasy jste zaznamenali?

M. Volný:
V roce 2016 bylo na jaře otevřeno nové technologické centrum v italském Turíně. V nové budově jsou společně se showroomem soustředěny také kanceláře vedení, obchodu a aplikací. Nové technologické centrum je stále k dispozici k návštěvám našich zákazníků z celého světa a vždy jsou zde nainstalovány stroje jako zástupci ze všech řad našich produktů. K vidění je konkrétně kompletní PSBB linka, obvykle dva až tři lasery, ohraňovací lis, Combi Genius, Punch Genius a další stroje. Zde jsme schopni zákazníkům představit prezentaci jejich technologie na našich strojích, včetně dalších doplňkových předprodejních služeb. Kromě každodenních návštěv jednotlivých zákazníků zde pořádáme pravidelně eventy věnované konkrétním technologiím, segmentům průmyslu nebo strojům. Ohlas ze strany zákazníků je velice pozitivní.

MM: Blahopřeji vám k dosaženým úspěchům a přeji mnoho dalších nejen na českém trhu. Děkuji za rozhovor.

Zájemcům o technologie zpracování plechů doporučuji navštívit stánek Prima Power v pavilonu B na letošním MSV v Brně.

Prima Power Central Europe

Martin Volný

martin.volny@primapower.com

www.primapower.com
 

Další články

Logistika/ manipulační/ dopravní technika
Automatizace, regulace
Materiály konstrukční kovové
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: