Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> High-tech obráběcí stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

High-tech obráběcí stroje

Rakouská firma Emco Maier je u nás známá především výrobou malých strojů, hobby techniky a výukových systémů včetně malých CNC strojů řízených standardními PC. Během devadesátých let však došlo k podstatné restrukturalizaci výrobního programu a ke změně zaměření na produkci high-tech obráběcích strojů a systémů.

Výroba výukových systémů včetně malých CNC strojů pokračuje, stejně jako produkce malých konvenčních obráběcích strojů. Hlavní objem vývoje a produkce však byl přenesen do oblasti soustružení, na CNC soustruhy a soustružnická centra. Velmi úspěšná jsou soustružnická centra pro přesné komplexní obrábění rotačních dílů od nejmenších po rozměrné díly až do průměru 900 mm a délky do 6 m. Největší část produkce je směrována na vyspělé trhy v USA a v Německu. V České republice firmu Emco Maier zastupuje společnost Itax Precision.

Emcoturn MC plus

Jedno z nejmenších soustružnických center Emcoturn MC plus je určeno pro komplexní obrábění složitých rotačních dílů z tyčových polotovarů do průměru tyče 45 mm nebo přímkových dílů do průměru 220 mm a délky do 480 mm. Toto soustružnické centrum nejmodernější konstrukce je vybaveno nejmodernějšími technickými prvky a nejnovějším řízením Siemens 840D na bázi digitálních technologií.
Ocelové svařované lože vyplňované pískem je tužší a přesnější než klasická lože litinová, navíc konstrukce umožňuje stabilnější odvádění tepla. Pevnost svařovaného lože je také podstatně vyšší než odlévaného, neboť skořepinová konstrukce je zcela uzavřená. Výplň speciálním pískem dokonale tlumí chvění stroje.
Přesná konstrukce vřeteníků a vřeten umožnila zvýšit maximální otáčky až na 8000 min-1, což zvyšuje dále výkon pro odebírání třísek. Vřetena jsou navíc vybavena snímáním polohy, brzdami a plynulou regulací pomalého otáčení v ose C pro frézování a vrtání.
Dvě samostatné masivní revolverové hlavy se pohybují po valivých předpjatých vedeních velkými rychlostmi bez vůlí. Digitální pohony umožňují přesné a rychlé polohování nástrojů. Revolvery jsou navíc vybaveny vlastním pohonem pro rotující nástroje s maximálním výkonem 5 kW a otáčkami 6000 min-1, což umožňuje provádět i mimoosé frézování a vrtání. Vnitřní přívod chladicí kapaliny do každého nástroje umožňuje využít k obrábění progresivních řezných nástrojů a obrábět vysokými řeznými rychlostmi.

Další možnosti

Stroje jsou vybaveny zachytávacím a vynášecím systémem pro vynesení hotových dílů z pracovního prostoru tak, aby nedocházelo k poškození obrobených povrchů. Navíc je stroj připraven pro připojení tyčového podavače, popřípadě je možné jej vybavit integrovaným manipulátorem (zakladačem) pro zakládání a vykládání přírubových dílů.
Stroj je modulárně koncipován tak, aby jeho provedení a výbava odpovídaly požadavkům zákazníka na obrábění specifických dílů. Může být tedy vybaven jedním nebo dvěma vřeteny, koníkem, rotujícími nebo pouze stacionárními nástroji, zakladačem dílů a případně další automatizací a příslušenstvím.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: