Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Hliník stále znovu objevovaný
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Hliník stále znovu objevovaný

Lehké konstrukce jsou považovány za perspektivní klíčovou technologii pro nejrůznější obory. Oblasti použití sahají od výroby automobilů přes výrobu zařízení až po stavební průmysl. Pokud chcete využívat ekonomický a ekologický potenciál inovativních technologií lehkých konstrukcí, neobejdete se bez hliníku. O tom jsou přesvědčeni i Marcus Oberhofer a Markus Kerbler ze společnosti Kloeckner Metals Austria.

MM: Proč u hliníku, jakožto materiálu, předpokládáte tak vynikající perspektivy?

M. Oberhofer: Pro nás je hliník materiálem budoucnosti. Jak známo, ve srovnání s ocelí se vyznačuje lepším poměrem pevnosti a hmotnosti. V současné době je zřejmé, že přibývá použití především v oblasti dopravy, přičemž to platí stejnou měrou jak pro dopravu silniční, tak železniční. Význam hliníku roste všude tam, kde záleží na hmotnosti.

M. Kerbler: Kromě toho je hliník relativně mladým produktem a dalo by se říci, že je stále znovu objevován. Zásoby jsou prakticky nevyčerpatelné, protože žádný kov se v zemské kůře nevyskytuje častěji. A navíc, hliník lze libovolněkrát recyklovat s využitím minimální energie a bez poklesu kvality.

MM: Jak pomáháte firmám, pokud chtějí hliníkem nahradit například ocel?

M. Oberhofer: Během uplynulé doby jsme si vytvořili obrovské know-how, takže naši pracovníci dokážou na většinu otázek odpovědět sami. Jako nezávislý prodejce v případě potřeby navíc zapojíme výrobce. V našich dodacích závodech fungují laboratoře a zkušební zařízení, ve kterých se vyvíjejí řešení i pro naprosto specifické požadavky.

MM: Pokud hovoříte o specifických požadavcích – výběr materiálu omezily také předpisy směrnice RoHS. Co to přináší?

M. Kerbler: V souvislosti s RoHS se v první řadě zabýváme olovem jako součástí hliníkových slitin. Hliník díky přídavku olova vytváří krátké třísky a jeho obrábění na soustruzích je jednodušší. V současné době je ale přípustný podíl olova pouze 0,4 procenta – proto musíme přemýšlet, jak můžeme i přesto zajistit stejné mechanické vlastnosti a možnosti zpracování.

MM: Jak se k tomu stavíte jako prodejce?

M. Kerbler: Věříme, že se prosadí slitina 6026. Většina závodů tento materiál nabízí. Je dobře obrobitelný, jeho anodická oxidace umožňuje dekorativní povrch. Zařazujeme tuto slitinu více do sortimentu a navrhujeme ji zákazníkům jako alternativu. Na přání poskytneme zákazníkům zdarma vzorek. Mohou s ním ve vlastní výrobě zahájit první zkoušky.


Marcus Oberhofer a Markus Kerbler řídí obchody ve společnosti Kloeckner Metals Austria, dceřiné společnosti německého koncernu Klöckner. Společnost má renomé jako specialista na výrobky z hliníku, ušlechtilé oceli a barevných kovů, který je nezávislý na výrobci. V sídle společnosti ve Vídni a v pobočce Neumarkt/Wallersee má Kloeckner Metals na skladě trvale přibližně 3000 různých druhů zboží a provádí zpracování materiálu. Společnost zaměstnává téměř 110 pracovníků a její obrat činil v loňském roce téměř 100 miliónů EUR.

MM: Kloeckner Metals Austria patří k mezinárodně působícímu koncernu Klöckner. Co to znamená pro zákazníky?

M. Oberhofer: Jako součást koncernu Klöckner můžeme nabídnout jistotu zásobování a ceny. S hliníkem se totiž obchoduje na burze – a sice v amerických dolarech. Burzovní cena a směnný kurz představují hned dva faktory, kvůli kterým cena může kolísat…

M. Kerbler: …jenže náš zákazník si často se svým zadavatelem dohodl pro déle trvající projekt pevnou cenu. U nás může zadat rámcovou zakázku a pojistit se: Po dobu platnosti dostává materiál „just in time“ a za předem stanovenou pevnou cenu. To je přidaná hodnota, kterou naši zákazníci pochopitelně oceňují.

M. Oberhofer: Centrální nákup, čili produktový management, spojuje množství pro všechny evropské společnosti Klöckner. Nákup pro konkrétní zakázky pak probíhá lokálně. To přináší výhodné ceny. Kromě toho máme přístup k know-how a kapacitám našich sesterských společností. Například společnost Becker Aluminium-Service v Německu se specializovala na zpracování svitků a podélné a příčné dělení především pro automobilový průmysl. Toto spektrum služeb je k dispozici také pro naše zákazníky.

MM: Váš podnik sídlí ve Vídni a v Salcburku. Co zajímavého nabízí firmám v Čechách a na Slovensku?

M. Kerbler: Od roku 1989 jsme aktivní na českém a slovenském trhu. Můžeme nabídnout téměř 50 let zkušeností! Zákazníci oceňují především dochvilnost a spolehlivost našich dodávek. Dodávky běží stejně jako v Rakousku v pravidelných trasách nebo „just in time“. Zákazník má kdykoliv k dispozici široký výběr zboží.

MM: Požadavky na českém a slovenském trhu jsou rozdílné! Jak se s tím vypořádáváte?

M. Kerbler: V roce 2013 jsme v České republice otevřeli prodejní kancelář, která obsluhuje i slovenské zákazníky. Pobočky se nacházejí i v Budapešti a ve slovinské Kranji. Můžeme tak pokrýt poptávky svých zákazníků individuálně a rozdílně přímo na místě.


Centrální nákup, čili produktový management, spojuje množství pro všechny evropské společnosti Klöckner.

MM: Oblast zpracování kovů je považována za velmi konzervativní, digitalizace a e-commerce jsou pro mnohé obchodníky ještě cizí slova. Přesto máte internetový obchod…

M. Kerbler: Je pravda, že mnoho transakcí se stále vyřizuje telefonicky, faxem nebo e-mailem. Koncern Klöckner si ale stanovil za cíl již v přespříštím roce dosáhnout více než poloviny obratu na internetu. Tato strategie určuje naše jednání. Letos v červnu jsme otevřeli internetový obchod a jsme příjemně překvapeni jeho obratem. Prostřednicím tohoto nového prodejního kanálu získáváme zákazníky, kteří by na nás jinak než on-line nikdy nepřišli.

M. Oberhofer: Již od začátku roku nabízíme s Kloeckner Connect centrální kontaktní místo, ze kterého mohou naši zákazníci používat všechny digitální služby. Uživatel zde najde přehled objednávek a správu smluv. Kromě toho si může zobrazit dodací listy a další dokumenty. Odpovídá to výměně generací v oboru: Mladí nákupčí našich zákazníků jsou zvyklí objednávat on-line. Očekávají, že mohou zakázky zadávat i po 18. hodině.

MM: Poslední otázka: Jak odhadujete budoucí vývoj v oblasti zpracování kovů? Co zůstane, co přijde…?

M. Oberhofer: Úkolem obchodu zůstane přesunovat jednotlivé hliníkové profily nebo polotovary z ušlechtilé oceli z výrobního závodu ke koncovému odběrateli. Realizace bude vlivem digitalizace probíhat ještě rychleji a transparentněji. Díky tomu klesnou náklady na běžnou obchodní činnost. Naši odbytoví pracovníci získají čas, ve kterém budou moci radit zákazníkům a vyvíjet s nimi kreativní řešení.

M. Kerbler: Hranice mezi zúčastněnými firmami budou ještě více splývat. Například chceme náš internetový obchod otevřít také pro další dodavatele. Vznikne tak průmyslová platforma, která zákazníkovi umožní pokrytí všech potřeb.

Hana Janišová

hana.janisova@mmspektrum.com

www.kloecknermetals.at
 

Další články

Materiály konstrukční kovové

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: