Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Hliníkové konstrukční prvky a profily
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Hliníkové konstrukční prvky a profily

Společnost Bosch ve druhé polovině 20. století jako první na světě představila hliníkový konstrukční systém umožňující snadnou a rychlou stavbu hliníkových rámů jednoúčelových strojů, montážních pracovišť, paletových dopravníků, ochranných oplocení, zásobovacích regálů a dalších zařízení pro potřeby průmyslové výroby.

Základem stavebnice je eloxovaný konstrukční profil z hliníkové slitiny s T-drážkami po obvodu a několik spojovacích prvků. Hliníkový konstrukční systém se plně osvědčil a dodnes jej společnost, nyní již Bosch Rexroth, vyrábí a prodává úspěšně po celém světě. Výrobní pracoviště tak lze snadno přizpůsobovat potřebám zkracujících se výrobních cyklů i změně vyráběného sortimentu.

Provedení konstrukčního systému

V současnosti řada konstrukčních profilů zahrnuje více než 100 typů, jimiž jsou pokryty všechny běžně používané velikostní řady 20, 30, 40, 45, 50, 60, 80, 90 a 100 mm. Sortiment spojovacích prvků tvoří téměř tři desítky různých komponent, které umožňují spojení profilů s opracováním i bez opracování konců profilů. Konstrukční profily mají optimalizovaný průřez a je možno jimi vést a akumulovat tlakový vzduch, případně vakuum.

Bohaté příslušenství

Společnost Bosch Rexroth nezůstala pouze u profilů a spojovacích prvků, ale do svého sortimentu přidala také velmi rozsáhlé příslušenství užitečné pro konstrukci a stavbu montážních pracovišť, jako jsou například průmyslová neoslňující svítidla, elektrické zásuvkové lišty, držáky nářadí, ergonomické zásobníky materiálu, informační tabule, balancéry, loketní opěrky, držáky LCD monitorů, otočné pracovní židle, gravitační skluzy, vybavení pro antistatická pracoviště, zvedáky materiálových beden, hliníkové kabelové žlaby a řada dalších komponent.


Prodejna společnosti PK Servis v Táboře
 

Dopravníkové systémy

Na bázi hliníkového konstrukčního profilu byly rovněž vyvinuty paletové dopravníkové systémy TS 1, TS 2plus, TS 5 a Active Mover, které nalézají uplatnění v montážních aplikacích pro transport produktů o hmotnosti od několika gramů až do 300 kg na paletu. Pro transportní úlohy kusových produktů z bodu A do bodu B, například v potravinářském, farmaceutickém, elektrotechnickém, ale i v automobilovém průmyslu, se s výhodou používá dopravníkový systém VarioFlow Plus s destičkovým řetězem.

Softwarová podpora

Pro usnadnění práce konstruktérů a projektantů dala společnost Bosch Rexroth volně k dispozici softwarový nástroj MTpro, který obsahuje všechny 3D modely komponent celého systému. Samozřejmostí je podpora přímého exportu těchto modelů do běžných CAD programů, vytváření kusovníků a další funkcionality.

 


Příklad provedení konstrukčních profilů a jejich napojení


Ukázka sestaveného montážního pracoviště


Konstrukce dopravníku pro automatizovanou výrobu


Příklad provedení tříosého manipulátoru

 

PK Servis se souhlasem Bosch Rexroth

Petr Nedarost


petr.nedorost@pkservis.com


www.pkservis.com
 

Další články

Automatizace, regulace
Montáže/ kompletace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: