Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Hluboké otvory efektivně bez vibrací
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Hluboké otvory efektivně bez vibrací

Nový modulární systém BoreMeister od japonské společnosti Tungaloy byl vyvinut speciálně pro hluboké vnitřní soustružení bez vibrací a to až do hloubky 10xD.

Mnoho komponent v leteckém a těžkém průmyslu je tvořeno přesnými hlubokými otvory, jež vyžadují sofistikované a velmi výložné nástroje, schopné tyto díly vyrobit. Při použití standardních ocelových nebo karbidových nástrojů vznikají nevyhnutelně při těchto operacích vibrace, které vedou k nestabilnímu obrábění se špatnými parametry povrchu nebo k náhlé destrukci nástroje. Nový antivibrační systém BoreMeister byl navržen pro takové případy a potřeby zákazníků, kdy je nezbytné efektivně snížit nežádoucí vibrace při extrémních řezných podmínkách. Vibracím zamezuje mechanismus tlumení vibrací, který je integrován do tělesa nástroje. Je tak výhodné použít ho pro stabilní obrábění při velkých vyloženích.

Tradičními nástroji pro vnitřní soustružení jsou tělesa z oceli nebo karbidu wolframu. Ocelová tělesa se obecně doporučuje použít pro aplikace soustružení do hloubky 3x D, karbidová tělesa pak až do hloubky 5x D. Pro hluboké otvory s vyložením nad 5x D již tyto nástroje nedokážou zajistit stabilní obrábění bez vzniku vibrací. Vysoce tuhý a stabilní systém BoreMeister účinně brání vzniku vibrací díky inovativnímu tlumicímu systému uvnitř tělesa, který zajišťuje stabilitu soustružení až do hloubky 10x D. Tlumicí tělísko uvnitř nástroje působí s opačnou amplitudou oproti první vibraci v ohybu. Tím je zaručena vysoká produktivita, hladký povrch obrobku a dlouhá životnost nástroje i při obrábění hlubokých otvorů.

BoreMeister je modulární systém sestávající z antivibračních tlumicích tyčí a různých typů vyměnitelných koncovek, jenž jsou propojeny skrze přesné a spolehlivé zoubkované rozhraní upínacími šrouby. Antivibrační tělesa jsou dostupná v průměrech: 16 mm, 20 mm, 25 mm, 32 mm, 40 mm, 50 mm a 60 mm se štíhlostními poměry L/D = 7 a 10. Vyměnitelné koncovky jsou kompatibilní se širokou paletou používaných pozitivních destiček, jako jsou CCMT, DCMT a VCMT. K dispozici jsou také koncovky pro negativní destičky DNMG a VNMG.

Hluboké vnitřní soustružení až do hloubky 10x D je nyní možné bez vibrací díky systému BoreMeister.

Samostředicí korunky

Díky velkému zájmu o produktivní vrtáky s vyměnitelnými korunkami řady DrillMeister posiluje japonská společnost Tungaloy tento sortiment o nové vrtací korunky se samostředicí geometrií DMC. Tato speciálně navržená geometrie spolu s novým povlakovaným karbidem AH9130 výrazně přispívají k dalšímu zvýšení produktivity výroby.

Jednoduchá a rychlá výměna vrtacích korunek DrillMeister je zajištěna díky inovativnímu samosvornému mechanismu tělesa, čímž je eliminována nutnost vyjmutí tělesa z vřetena při každém opotřebení nástroje a opětovném seřizování. Rychlá výměna a vysoká přesnost korunek DrillMeister výrazně snižují nežádoucí vedlejší čas, který je podstatný při použití monolitních vrtáků. Nové vrtací korunky DMC díky středicí špičce zajišťují velmi přesný rozměr a kruhovitost otvoru. Navíc jsou korunky opatřeny dvojitou fazetkou pro stabilní proces vrtání, čímž je dosaženo velmi kvalitního povrchu a přímosti otvoru. Při použití vrtáků osazených korunkami s geometrií DMC tak není nutné otvory navrtávat ani při vrtání dlouhých otvorů 12x D.

Vrtací korunky jsou opatřeny novým povlakovaným karbidem AH9130, který byl speciálně vyvinut japonskými inženýry pro aplikace vrtání. Nanomultivrstvý povlak u tohoto materiálu je složen ze tří základních vrstev, kdy nová technologie povlakování poskytuje optimální kombinaci odolnosti vůči fyzikálnímu a chemickému namáhání, jako je otěr, lom, oxidace a tvorba nárůstku, jež jsou důležité pro zajištění dlouhé životnosti nástroje při vrtání. Tato aplikace nové technologie na nástroje DrillMeister dále přispívá ke zlepšení přesnosti otvorů, životnosti nástroje a v neposlední řadě k vylepšení hospodárnosti při výrobě otvorů.


Nové vrtací korunky DrillMeister DMC díky středicí špičce zajišťují velmi přesný rozměr a kruhovitost otvoru.

Vrtací korunky s geometrií DMC jsou dostupné ve vybraných rozměrech průměrů od 10 mm do 19,9 mm. V blízké době by však měly být rozměry korunek k dispozici po desetinách.

Tungaloy

Michal Karkoš

michal.karkos@tungaloy.cz

https://www.tungaloy.com/cz/

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: