Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Horizontka ze Zlína
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Horizontka ze Zlína

Zlín se může tento rok pochlubit již 103 let trvající tradicí strojírenského řemesla. Jedním z nejvýznamnějších zástupců tohoto oboru na Zlínsku je společnost Tajmac-ZPS - výrobce obráběcích strojů a dodavatel komplexních strojírenských služeb.

Důležitou částí výrobního programu firmy Tajmac-ZPS jsou horizontální obráběcí stroje. Vůbec první horizontální obráběcí centrum FQH 50, které bylo vyrobeno v tehdejším ZPS, bylo vystaveno na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 1972. O 9 let později měl stroj nástupce v horizontálním obráběcím centru MCFH 32. Tento stroj už se velmi blížil jak kinematikou, tak celkovou konstrukcí současným nejmodernějším strojům. Následovaly další horizontky, jako MCFH40, MCFH63.Ve výrobním programu firmy jsou v současné době horizontální obráběcí centra H40 a H63. Od konce letošního roku bude nově doplněn do programu stroj H50, jehož prototyp bude poprvé veřejnosti představen během konání MSV/IMT v Brně.

H50

Anotace
 

Projekt H50 začal vznikat v červnu 2004, kdy se definovalo zadání v rámci projektu Pokrok. Obsahuje stavbu stroje s plovoucím principem, ale i klasickým uspořádáním. Cílem bylo aplikovat nový teoreticky popsaný konstrukční prvek - plovoucí princip - a porovnat v praxi obě varianty strojů.Horizontální obráběcí centrum H50 má v základním provedení rozměr palety 500 x 500 mm s možností zvětšení na 500 x 630 mm. Tento rozměr se ukazuje být praktickým zejména pro ty zákazníky, kteří potřebují upínat na paletu rozměrné a složité přípravky. Rozjezdy stroje v osách X, Y, Z jsou promyšleny tak, aby neutrpěla tuhost stroje ani jeho technologické využití. Nejmenší vzdálenost osy vřetena od plochy palety je 50 mm a vzdálenost čela vřetena od osy otáčení palety 130 mm. Velkou zajímavostí stroje je symetrické uložení kuličkového šroubu s rotující maticí v ose Y.

Anotace
Designová studie stroje 

Toto uložení umožňuje zástavbu prakticky jakéhokoliv vřetena či elektrovřetena do vřeteníku, jelikož nehrozí jeho kolize s nesymetricky uloženým šroubem v ose Y. Pro dosažení optimálního poměru tuhosti stroje vůči tuhosti vřetena je zvoleno upínací rozhraní na vřetenu ISO50. Náhon vřetena je ve standardním provedení realizován řemenovým převodem s planetovou převodovkou, což je důležité zejména pro zákazníky vyžadující vysoké krouticí momenty 367/565 Nm. Dále je možné stroj osadit vřeteny s rozdílnými výkonovými charakteristikami. Za pozornost stojí i modulárně řešený zásobník nástrojů - v základním provedení 56 nástrojových míst, alternativně 76. Pro stroje do výrobních linek bude později možné stroj vybavit velkokapacitním zásobníkem pro 256 nástrojových míst. Důraz je kladen i na maximální délku nástroje pro kužel ISO50 - ten bude moci dosahovat až 450 mm. Při konstrukci bylo pamatováno i na přístup obsluhy do pracovního prostoru. Stroj je vybaven velkými posuvnými dveřmi, umístěnými hned u ovládacího panelu, které zcela otevřou pracovní prostor. Varianta s plovoucím principem je navíc konstruována se speciálně navrženým prstencovým motorem v ose B, tj. v ose otáčení palety.

Ing. Rostislav Kolář

Umístění na IMT: pavilon V, stánek 049

Tajmac-ZPS

info@tajmac-zps.cz

www.tajmac-zps.cz

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: