Témata
Reklama

Tak se experti zase jednou mýlili. V době online připojení se zdálo, že je veletrhům odzvoněno, že širokou veřejnost už nebudou zajímat. Internationale Funkausstellung (IFA) v Berlíně dokazuje opak. Zájem byl veliký a IFA s tradičním názvem starým více než 90 let naznačila sílící trendy.

V globálním měřítku se letos očekává obrat v segmentu spotřební elektroniky 814 miliard eur, což je o něco méně než loni. Problém spočívá totiž v tom, že většina rozvojových zemí je už televizemi, kamerami a chytrými telefony nasycena. Obchodníci tedy nyní musejí prokázat své umění přesvědčit zákazníky, aby nakupovali. Není to jednoduché ani v Německu, kde klesl obrat v tomto sektoru o 2,3 %, na 12,2 miliardy eur.

Reklama
Reklama
Samsung prezentuje kvalitu obrázky Prahy

Výrobci chtějí podpořit prodej nabídkou digitalizace, jež se stala ústředním tématem letošního ročníku. Mezi nejzajímavější exponáty patřily široké a zakřivené monitory, jež nabízejí mnohem větší pracovní plochu, což uvítají také milovníci filmů a her.

Uskutečňovat věci, o nichž ostatní jen sní,“ je přáním firmy Acer, alespoň podle předsedy jejího představenstva Jasona Chena. Patří k nim i nový grandPad, s jehož pomocí se údajně i starší lidé dokážou sblížit s nejnovějšími technologiemi. Důkazem toho je prý 27 tisíc seniorů v USA, kteří už tento nový model vlastní. Ovšem na zeměkouli je stále ještě 300 milionů lidí, kterým je vinou technických bariér svět nejnovější techniky uzavřen. Kromě toho si Jason Chen splnil ještě jedno přání, a sice nabízet na trhu počítač tenčí než 1 cm. V Berlíně prezentoval Acer Shift 7, který má displej 13,3 palce, rozlišení Full HD a díky použití odolného skla Gorilla výbornou ochranu před poškrábáním. Laptop používá Intel Core i5 už 7. generace.

Díky tloušťce 9,98 mm je prý nejtenčí na celém světě! Tak hovořil šéf i tiskové materiály. Ovšem za chvíli bylo všechno jinak. To když Lenovo představilo svůj hit Yoga Book. Na první pohled se jedná o dva v jednom čili spojení tabletu a laptopu. Výsledkem je designově atraktivní produkt: lehký (690 g), tenký (9,6 mm!) a s displejem 10,1 palce. Obsahuje procesor Intel Atom x5, 4 GB RAM a úložiště 64GB rozšiřitelné přes microSD kartu. Každého nejprve upoutá revoluční klávesnice, respektive fakt, že tam žádná není. V místě, kde bychom ji čekali, je jen černá plocha. Stačí stisknout tlačítko, plocha se podsvítí a klávesnice se na ploše nakreslí. Může se na ní psát jako na dotykovém displeji. Klávesy se tedy nepohybují a člověk cítí při dotyku jen malou vibraci jako doklad toho, že píše.

Kouzelným slůvkem byla na trhu s televizory v minulých letech zkratka UHD – obrazovky s ultravysokým rozlišením. Ty už se staly běžnými, a proto nastupují televize s 8 miliony obrazových bodů. V Berlíně se hodně hovořilo o nové úrovni barevného kontrastu pod zkratkou HDR, což znamená High Dynamic Range.

Výrobci se snaží navzájem se od sebe odlišit, a tak používají různé názvy pro stejné technické postupy a pletou nás různými pojmy, které však mají shodnou podstatu. Je jedno, zda jde o NanoCrystal, SUHD, Super UHD nebo QuantumDot. Firmy tak sdělují kupujícím, že takto označený televizor má lepší barvy než jiný. Zlepšení barevnosti se dosahuje díky technologiím pracujícím s nanočásticemi. Barevná hloubka má tak místo 8 bitů už bitů 10. Tento dvoubitový rozdíl znamená, že místo 16 milionů barevných odstínů se dosahuje 1 miliardy barevných tónů. Výsledkem je realističtější zobrazení skutečnosti. Využívají se nanokrystaly umístěné na speciální fólii, jíž se potáhne displej. Základ této technologie je starý 30 let, ale nikdo nevěděl, jak ji uplatnit. Nyní slaví triumf.

V rozsáhlé expozici Samsungu samozřejmě tyto televizory nechyběly. Hitem jsou obrazovky 88 palců, čili 2,23 m, a pro nás bylo příjemné, že při atraktivní prezentaci posloužily autorům mimo jiné barevně působivé záběry Prahy.

Všichni výrobci spotřební elektroniky se zaměřují na chytré řízení bytů a domů. Těm velkým trvalo určitou dobu, než se rozhodli pro tento sortiment. Většinou váhali, zda se nebude jednat jen o přechodnou módní záležitost. Přebudovat výrobní linky totiž vyžaduje velké investice. Siemens Hausgeräte si proto ve spolupráci s londýnskou univerzitou Goldsmiths nechal vypracovat mezinárodní studii zaměřenou na vztah lidí k „prosíťování“ jejich domovů. Celkem 81 % ze 7 tisíc dotázaných v Německu, Francii, Velké Británii, Rusku a v Číně potvrdilo, že si přejí větší integraci moderní techniky do svých domovů, což experti nazvali Seamless Life, tzn. život bez švů nebo spár.

Siemens tak na veletrhu předvedl futuristický scénář, kdy dron objednaný z chytré domácnosti mobilním telefonem přinese potřebný nákup. V praxi má být tento projekt zaveden už na jaře příštího roku. Například nová pračka počítá použité prací kapsle v zásobníku a podle potřeby automaticky objedná další a podobně.

Karel Sedláček, Berlín

Sedlacek.Kar@seznam.cz

Reklama
Vydání #11
Firmy
Související články
Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Bionika a supravodivost v roce 2018

Mezi nejatraktivnější exponáty společnosti Festo na hannoverském veletrhu patří bionické konstrukce, které hledají vzor v přírodě, a ačkoliv často na první pohled vypadají jako samoúčelné hračky, přispívají k hledání nových možností v oblasti konstrukce manipulační a automatizační techniky, včetně jejího řízení.

Festival Česká inovace 2014 je již minulostí

Pátek, nikoliv 13., ale 14. března 2013 patřil inovacím. Jak jsme vás průběžně na facebookových stránkách MM Průmyslového spektra aktuálně informovali přímo z dění z pražské Národní technické knihovny, konal se zde Festival Česká inovace. Cílem soutěže i festivalu samotného je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a spoluvytvářet tak inovativní prostředí v Česku. Organizátorem festivalu je Česká inovace a společnost Blue Events.

Související články
Spolu (nejen) pro informační bezpečnost

Jedním z komerčních subjektů, které dlouhodobě spolupracují s českými univerzitami, je společnost Gordic. Tento tvůrce softwaru, především pro veřejnou správu a bankovnictví, se dlouhodobě zabývá dnes tak žhavou problematikou kybernetické bezpečnosti. Jedním z jeho důležitých partnerů na poli akademickém je Fakulta podnikatelská brněnského VUT. Ohledně názorů na tuto spolupráci tentokrát proběhla diskuze ve třech. Zúčastnila se doc. Ing. Zdeňka Konečná, proděkanka fakulty, Ing. Viktor Ondrák, Ph.D., pracovník Ústavu informatiky, a Ing. Jaromír Řezáč, generální ředitel společnosti Gordic.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zlatá medaile MSV

Současná podoba udělování Zlatých medailí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, o něž se v soutěži ucházejí přihlášení vystavovatelé se svými exponáty, odráží snahu nalézt taková objetivizující pravidla, která odpovídají hlavnímu záměru soutěže – tedy oceňovat inovativní produkty. Tím se rozumí výrobky, technologie nebo služby, které jsou mimořádně významné svým progresivním řešením, technickými parametry a technologickými možnostmi a ocenění si zaslouží, poněvadž snesou srovnání se špičkovými řešeními přinejmenším na evropské úrovni, ještě lépe na úrovni světové.

Design jako značka českého průmyslu

Vydavatelství MM publishing je hrdým partnerem designéra Martina Tvarůžka a blahopřeje mu k dalšímu úspěchu v prestižní soutěži Red Dot Award.

Letem technickým světem V

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměřeni a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Vznášíme se na obláčku

Mluvíme-li dnes o internetu, stále častěji si představujeme obláček, možná spíš oblak, z anglického cloud.

Cortana a její sestřenice

Ještě před několika desetiletími si autoři vědeckotechnické literatury představovali, že roboti budou stále aktivnější a lidé pasivnější. Stroje převezmou kontrolu nad světem. A umělá inteligence měla v románech a filmech podobu monstra.

Zmizí peníze úplně?

Na letošním ekonomickém fóru v Davosu se s velkým zájmem, i když s protichůdnými ohlasy, setkalo vystoupení Johna Cryana, generálního ředitele Deutsche Bank, který prohlásil, že za deset let nebudou pravděpodobně existovat drobné peníze, protože mince jsou velmi neefektivní. Všichni budou platit kartami nebo chytrými telefony a bankovními převody.

Virtuální realita se stává realitou

Zprvu patřil pojem virtuální realita do říše science-fiction. Čtenář takových knížek nebo divák filmů s touto tematikou byl fascinován: mohl se nechat obklopovat jiným světem. Najednou ze stěn jeho prostoru začalo vystupovat jiné prostředí, on se do něj mohl včlenit a poznávat jiné postavy a děje. A pomocí přídavných senzorů, umístěných například v rukavicích, mohl cítit styk ruky s virtuálním partnerem.

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY: Las Vegas: Dálnice, nebo slepé uličky?

Začátek ledna patřil ve světovém centru hazardu a zábavy (čili v Las Vegas v Nevadské poušti) už tradičně k nejdůležitějšímu veletrhu spotřební elektroniky ‒ Consumer Electronics Show (CES).

Fanfáry pro inovátory

Soutěž o Zlaté medaile brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu se datuje již k roku 1964. Za tu dobu byly oceněny stovky vystavovaných exponátů, některé z nich jako světové unikáty. Za ta léta jsme se ale však setkali i s balastem, který technické veřejnosti předstíral, jaké výborné věci vznikají v hlavách československých socialistických konstruktérů. Soutěž v porevoluční době postupně ztrácela na třpytu, exponenciálně rostly počty udíělených medailí a naopak klesal respekt technické veřejnosti k soutěži.

Atraktivní projekty: Chytře na energetiku

Stále častěji se hovoří o chytrých sítích v energetice (smart grids), ale cesta k nim je ještě daleká. Zatím je nutné se držet spíš při zemi a myslet na inteligentní energetické řešení budov. Těch nových, ale i těch stávajících.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit