Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Indukční procesy pájení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Indukční procesy pájení

Počet procesů pájení v průmyslové výrobě lze jen těžko spočítat. Velmi rozšířená je tato tepelná metoda především v elektroprůmyslu a automobilovém průmyslu. Při ohřevu materiálů se například používají pece nebo plynové plameny, které mají jednu rozhodující nevýhodu: jsou relativně pomalé a těžkopádné. Je proto jasné, že roste význam metody indukčního pájení.

Indukční pájení je mnohem rychlejší než například pájení pomocí otevřeného plynového plamene, protože indukce vytváří teplo přímo v obráběném dílu. Aby bylo možné tento proces cíleně a přesně řídit, vyvíjejí specialisté na indukci společnosti eldec individuálně přizpůsobené induktory a generátory. Velký počet podniků z různých oborů se spoléhá na tuto inovativní metodu, jejíž výhodou jsou v neposlední řadě klesající náklady při různých úlohách pájení.


Indukční pájení zajistí rychlé procesy při stavbě větrných elektráren. (Foto: Vestas Wind Systems )

 

Již jednoduchý příklad použití „měděné podložky“ z oblasti elektroprůmyslu výrazně ukazuje přednost indukčního pájení. Konstrukční díly zajišťují ve velkých transformátorech přenos proudu na mnoha místech. Přitom jsou měděné podložky a profily při pájení připájeny ke svým spojovacím prvkům, aby se zabránilo náročným šroubovým konstrukcím. Jeden z výrobců průmyslového zásobování elektrickým proudem přitom využívá indukční procesy společnosti eldec. Profily jsou pomocí svorky drženy přesně u sebe a umístěny nad induktor eldec. Při teplotě pájení 680 °C až 720 °C se rozpustí použitá fosforová pájka a zajistí tak trvale pevné spojení. Flexibilita ve výrobním procesu je zajištěna díky velkému výběru induktorů, které společnost eldec vyrábí. V závislosti na tvaru a velikosti nástroje je tak možné pájení velmi rozdílných měděných profilů – a to vše beze změny zdroje energie, protože použitý generátor ze skupiny výrobků MICO eldec díky své řídicí technice zaručuje vždy potřebné množství energie. Tato metoda je zcela nekomplikovaná a velmi rychlá.

Indukční pájení obvodu nakrátko

Podobně „snadné“ a efektivní je indukční pájení při stavbě větrných elektráren. Zde jsou obvody nakrátko pájeny pomocí generátoru. Induktor vyrobený společností eldec se nachází pod obvodem nakrátko, který se pak zahřeje na teplotu 680 °C až 720 °C. Fosforová pájka se poté rozpustí a připájí obvod nakrátko se všemi měděnými tyčemi. Pájení je realizováno během 3,5 až 4 minut. „Největší přednost této metody vidíme v tom, že při indukčním pájení vzniká jen velmi málo oxidů a kvalita spoje je tak velmi vysoká. Kromě toho se při indukčním pájení dostává do tyčí jen málo tepla. Z velké míry jsou tak vyloučeny deformace v dílu, protože pájení probíhá v jedné dávce,“ vysvětluje Pasquale Di Santi z oddělení prodeje technologií generátorů u společnosti eldec. Speciálního významu nabývá také u tohoto příkladu použití výkonové třídy generátoru. Používá se model se střední frekvencí řady Custom Line eldec s výkonem 250 kW. Individuálně konfigurovaný generátor a robustní technologie zajišťují stabilní proces pájení.


Procesy pájení u větrného generátoru: Induktor se nachází pod obvodem nakrátko a zahřívá ho na teplotu 680 °C až 720 °C.

 

Dokonalost pro výměník tepla

Dalším zajímavým příkladem indukčního pájení je výroba výměníků tepla. U centrální komponenty, která se používá v mnoha průmyslových procesech, musejí být všechny tvarovky a připojovací prvky přesně připájeny, aby mohly být vyloučeny dodatečné opravy. Zde se většinou volí metoda tvrdého pájení pomocí kroužků z fosforové pájky. Mnoho uživatelů přitom však používá jednoduché plynové hořáky a zahřívá tak materiály plamenem. Tento proces je nejen velmi pomalý, ale také nelze přesně regulovat jeho teplotu pájení. Výsledkem jsou různé kvality opracování. Naproti tomu je indukční ohřev rychlejší, reprodukovatelnější a procesně bezpečnější. Pomocí techniky eldec se celý postup realizuje za méně než deset sekund.


Pájení tvarovek u výměníků tepla – rychlé a řízené robotem.
Používají se generátory ECO-LINE společnosti eldec.


Měděné profily transformátorů při výstavbě transformátorů: Díly jsou pájeny pomocí generátoru eldec MICO-L 50 MF a pomocného zařízení pro uchycení dílu.

Rostoucí zastoupení na trhu

Celkově můžeme sledovat, že se naše metoda sváření na trhu těší oblibě. Používá se u mnoha aplikací v elektroprůmyslu, výrobě výměníků tepla a automobilovém průmyslu,“ potvrzuje Di Santi. „Obzvláště v sériové výrobě boduje díky rovnoměrnému přívodu tepla a vysokým kvalitativním výsledkům. Ve srovnání s ohřevem v peci, případně pomocí plamene je samozřejmě také mnohem rychlejší a hospodárnější.“

Emag
umístění na EMO: hala 17, stánek C31

Martin Deliš

mdelis@emag.com

//www.emag.com/

Další články

Materiály konstrukční kovové
Technologie spojování/ dělení materiálů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: