Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Indukční průtokoměry MIM: další vývoj
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Indukční průtokoměry MIM: další vývoj

S indukčním průtokoměrem model MIM jsme vás seznámili již v minulosti. Jedná se o jedinečný přístroj ve své kategorii. Jak se lidově říká, tento přístroj nabízí „za málo peněz hodně muziky“.

Že společnost Kobold Messring neustále pracuje na vývoji a zdokonalování svých přístrojů, je všeobecně známo. Důkazem je i právě indukční průtokoměr MIM. Jedná se o průtokoměr určený pro měření a monitorování malých a středních průtoků vodivých kapalin v potrubí. Médium musí mít minimální vodivost ≥ 20 µS.cm-1 (pro představu, pitná voda má vodivost 200–800 µS.cm-1).

Mezi jeho významné vlastnosti patří nerezové provedení, schopnost měření dvou veličin: průtoku a teploty, anebo funkce měření, monitorování, dávkování. Podstatný je i fakt, že dávkování má možnost externího ovládání. Uživatel bezesporu ocení i barevný, multi-parametrický TFT displej otočný v 90° krocích, možnost obousměrného měření průtoku, a samozřejmě i intuitivní ovládání čtyřmi optickými tlačítky, přičemž citlivost je nastavitelná. Komfort využití pak zvyšují i dva nezávisle nastavitelné výstupy (pulzní / frekvenční / alarm a analogový) i možný reset protečeného množství.
 

Nové vlastnosti

Nově se průtokoměr dodává s nerezovým pouzdrem a EPDM těsněním. Původní provedení mělo těsnění FKM. Tím se otevírají možnosti využití pro širší spektrum měřených médií.


Průtokoměr s vestavěným displejem, multiparamatrické zobrazení průtoku a teploty
(Zdroj: Kobod Messring)

Dále byly přidány dva měřicí rozsahy – 0,03–3 l.min-1 (0,48–48 GPH) a 1,5–350 l.min-1 (0,4–100 GPM). V souvislosti s tím se rozšířilo i procesní závitové připojení o rozměr G 2“, případně 2“ NPT.
 

Dalším důležitým vylepšením je oddělená elektronika. To znamená, že vyhodnocovací elektronika není umístěna na těle samotného senzoru, ale může být umístěna v blízkém okolí. V tomto případě až ve vzdálenosti 20 m od samotného senzoru. Propojení mezi elektronikou a senzorem je pomocí kabelu. Oddělená elektronika má tu výhodu, že pokud je měřicí místo na nepřístupném místě, například v šachtě nebo na potrubí vysoko nad zemí, pak lze samotný senzor ovládat z přístupnějšího místa. K dispozici jsou dva materiály propojovacích kabelů: PVC s teplotní odolností do 85 °C nebo ETFE s teplotní odolností až 140 °C. Kabel se dodává v následujících délkách: 2 m, 5 m, 10 m, 15 m a 20 m. Samozřejmě je v tomto případě součástí dodávky i souprava pro montáž oddělené elektroniky na stěnu.

Pro strojaře i pro chemiky

Rozšířili jsme v souvislosti s požadavky zákazníků volitelné doplňky. Jedná se například o set úchytek z nerezové oceli potažené polyolefinem, které slouží k uchycení přístroje na zeď.


Průtokoměr s odděleným displejem
(Zdroj: Kobold Messring)

Dalšími doplňky jsou redukce šroubení procesního připojení. Mezi ně patří adaptér ze závitu G na závit NPT. A dále na Tri-Clamp® připojení; čímž se otevřela cesta k využití průtokoměru MIM v hygienických provozech (například potravinářství).
 

Všechna tato vylepšení významně rozšiřují použití tohoto indukčního průtokoměru.
 

Využití indukčního průtokoměru MIM se uplatňuje ve strojírenství u obráběcích strojů při měření a kontrole průtoku chladicí vody nebo vodní emulze. Dále pak např. v chemickém průmyslu pro měření a dávkování kyselin a zásad. A samozřejmě ve vodohospodářství a potravinářském průmyslu ať při měření, dávkování, nebo sledování protečeného množství měřené kapaliny.

info.cz@kobold.com 

Další články

Průmyslové kapaliny
Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: