Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Induktivní senzory pro nepříznivé podmínky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Induktivní senzory pro nepříznivé podmínky

Nové induktivní senzory s velkou spínací vzdáleností, které jsou určeny k použití v extrémně nepříznivých podmínkách, vyvinula a v nedávné době uvedla na trh firma ifm electronic. Mimořádnými vlastnostmi senzorů efektorm jsou velká spínací vzdálenost, zvýšená životnost, vysoká spolehlivost a rychlá montáž.

Konstrukce senzorů je navržena tak, aby obstály i v mimořádně nepříznivých provozních podmínkách. Při jejich výrobě byly použity speciální těsnicí hmoty a kvalitní materiály, díky nimž bylo dosaženo vysoké spolehlivosti senzorů, požadované především v provozech obrábění kovů, při procesech čistění a sanitace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a v oblastech průmyslové automatizace.
Použitím zesíleného jednodílného pouzdra se závitem, umožňujícího utažení matic větším krouticím momentem, bylo dosaženo zvýšené životnosti senzorů. Bezporuchový provoz zaručuje odolnost vůči vibracím a použití antikorozních konektorů, opatřených pozlacenými kontakty. Bylo prokázáno, že tyto speciální senzory fungují perfektně i v tak drsných prostředích, kde jiné typy senzorů fungovat přestaly. Právě pro taková prostředí byly vyvinuty a pro ně jsou určeny.
Rychlou montáž a uvedení do provozu umožňuje optická nastavovací signalizace LED, která urychluje justáž a optimálně využívá zvýšenou spínací vzdálenost.

Zvýšená provozní spolehlivost

Zvýšení provozní spolehlivosti zařízení, v nichž jsou senzory použity, je dosaženo větší spínací vzdáleností senzorů. Ta umožňuje opatřit senzory mechanickou ochranou, díky níž jsou minimalizovány případné výpadky zařízení, způsobené mechanickým zničením senzorů. Například jestliže je spínací vzdálenost standardního induktivního senzoru válcového provedení se závitem M12 rovna 2 mm, pak senzor stejného provedení se zvýšenou spínací vzdáleností - efektorm - má spínací vzdálenost cca 3,8 mm; optimálním nastavením pomocí optické signalizace je možno zvýšit spínací vzdálenost až na 5,4 mm.

Testování senzorů

Za účelem prověření spolehlivosti byly senzory efektorm v laboratořích firmy ifm s úspěchem testovány po dobu 1000 hodin v následujících cyklech: nejprve byla po dobu dvou hodin teplota lineárně zvyšována z -20 °C na 80 °C (u senzorů určených pro potravinářský průmysl na 100 °C), pak byla teplota jednu hodinu udržována na 80 °C, resp. 100 °C, pak dvě hodiny lineárně klesala na -20 °C , resp. 0 °C, a celý cyklus se znovu opakoval.
Ve snaze vyhovět zákazníkům byly některé typy senzorů efektorm navrženy tak, že je u nich možné zvolit 3vodičové, nebo funkčně bezpečné 2vodičové zapojení. Pokud se zákazník rozhodne pouze pro 2vodičové zapojení senzoru, je zbytkový proud menší než 0,5 mA, což umožní jeho bezproblémové připojení k PLC-kontrolérům.

Senzory pro kovoobráběcí stroje

Vysokou zatížitelnost senzorů a odolnost vůči olejům, chladicím kapalinám a mazacím prostředkům umožňuje použití odolných materiálů, jako jsou např. POCAN nebo keramika. Keramika je pak použita především k ochraně proti horkým kovovým třískám. Druh krytí senzorů je IP 68.
Senzory se vyrábějí v provedení:
* 2vodičový 10-30 V DC, zbytkový proud <0,5 mA, minimální zatěžovací proud 2 mA;
* 3vodičový 10-30 V DC;
* 3/2vodičový 10-30 V DC, zbytkový proud <0,9 mA, minimální zatěžovací proud 4 mA.
Proudová zatížitelnost senzorů je 100mA. Senzory jsou odolné proti zkratu, přepólování a přetížení, okolní teplota se může pohybovat mezi -25 °C a 70 °C. Všechny tři druhy senzorů se dodávají s konektorem M12 nebo M18.

Senzory pro provozy s vysokotlakým čištěním s čisticími prostředky o vysokých teplotách

Tyto senzory mají druh krytí IP 68 až IP 69, odolávají agresivním čisticím prostředkům a mají vysokou odolnost vůči vibracím a rázům. Aktivní plochy senzorů používají materiál PEEK. Senzory byly podrobeny zkouškám teplotními šoky, prováděným vodou horkou 100 °C vždy po dobu 60 minut, a skokem byly zchlazeny na 0 °C po dobu 10 min. Tyto cykly byly opakovány více než 50krát a v závěru bylo konstatováno, že senzory zkoušku úspěšně absolvovaly.
Senzory se vyrábějí v provedení:
* 3vodičový 10-30 V DC;
* 3/2vodičový 10-30 V DC, zbytkový proud <0,9 mA.
Proudová zatížitelnost senzorů je 100mA. Okolní teplota se může pohybovat mezi 0 °C až 100 °C. Oba druhy senzorů se dodávají s konektorem M12 nebo M18.

Senzory určené pro průmyslovou automatizaci

Kromě zvýšené spínací vzdálenosti, odolnosti vůči vibracím a rázům, optického nastavení spínací vzdálenosti, konektorů odolných vůči korozi a dalších zdokonalení je možno dvoudrátové senzory tohoto typu připojovat ke kontrolérům typu 1, 1+ a 2. Krytí senzorů je IP 67.
Senzory se vyrábějí v provedení:
* 2vodičový 10-30 V DC, zbytkový proud < 0,5 mA, min. zatěžovací proud 2 mA;
* 3vodičový 10 -36 V DC;
* 3/2vodičový 10-30 V DC, zbytkový proud <0,9 mA, min. zatěžovací proud 4 mA.
Proudová zatížitelnost senzorů je 100mA. Senzory jsou odolné proti zkratu, přepólování a přetížení, okolní teplota se může pohybovat mezi -25 °C a 70 °C. Všechny tři druhy senzorů se dodávají s konektorem M12 nebo M18.
Ke všem senzorům je k dispozici velké množství příslušenství, např. propojovací kabely, montážní přípravky a upevňovací spony umožňující demontáž a montáž senzorů bez potřeby nového nastavení.

Hladinové senzory

Další novinkou firmy ifm electronic jsou hladinové senzory řady LK, které byly vyvinuty za účelem měření úrovně hladin kapalných médií všeho druhu a sypkých materiálů. Tyto hladinové senzory nevyžadují vyvážení a náročné čistění mechanických komponent.
Automatické přizpůsobení svému prostředí je předurčuje k použití v hydraulických systémech a v zařízeních pracujících s kapalinami. Jsou opatřeny dvěma spínacími a dvěma zpětně spínacími, volitelně nastavitelnými body pro různé aplikace. V hlavici senzoru je umístěn displej s přímou signalizací úrovně hladiny.
Provedení senzorů řady LK představuje modulární koncepci, šetřící čas i finanční náklady. Robustní konstrukce zaručuje vysokou provozní spolehlivost a minimalizuje poruchy, jako např. přetečení kapalin, nebo nefunkčnost částí zařízení. Aplikace uvedených senzorů umožňuje snížit počet náhradních dílů a zjednodušuje údržbu. Jeden senzor řady LK nahradí až dva binární spínače, což představuje další úsporu materiálu a nákladů na kabeláž a montáž.
K dispozici jsou 3 typy senzorů s různými délkami ponorných tyčí (264 mm, 472mm a 728 mm), odolných vůči agresivním látkám, olejům, emulzím a chladicím kapalinám.

Parametry hladinových senzorů

Napájecí napětí senzorů je 10 až 30 V DC a proudová zatížitelnost činí 200 mA. Senzory jsou opatřeny taktovanou ochranou proti zkratu a jsou odolné proti přepólování a přetížení. Programovatelné výstupní funkce: 2 spínací výstupy - spínač/rozpínač, hystereze, okénková funkce.
Signalizace spínacího stavu je provedena červenou LED, pro úroveň hladiny je použita analogová 3místná, 7segmentová signalizace. Dielektrická konstanta média ( 1,8. Teplota média se může pohybovat v rozmezí 0 až 80 °C, teplota okolí 0 až 60 °C. Druh ochrany, třída ochrany IP 67 III. Senzor je zhotoven z materiálu PP-H, materiál krytu je mosaz Optalloy povrstven/PBTP. Připojení je provedeno pomocí konektoru s pozlacenými kontakty.
K dispozici jsou 4 typy propojovacích kabelů s konektory a bohaté montážní příslušenství. Senzory jsou opatřeny certifikací CE.

Další články

Měření ve strojírenství
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: