Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovace konvenčních soustruhů CNC řízením
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovace konvenčních soustruhů CNC řízením

Obsluha nepotřebuje žádné speciální nové znalosti. Vše je stejně jednoduché, jako kdybyste starší televizi doplnili dálkovým ovládáním.

Požadavky na kvalitu výroby se odedávna pohybují jedním směrem - nahoru - a ani dnes tomu není jinak. V mnoha firmách zabývajících se kovovýrobou už pomalu dosluhují starší konvenční soustruhy, které již neobstojí v konkurenci s CNC zařízeními. Španělský výrobce Metosa Pinacho proto uvedl na evropský trh zcela nový typ stroje. Jeho nová řada Smart-Turn vychází ze zkušeností s výrobou klasických i CNC soustruhů - navazuje na konvenční stroje a je doplněn velice jednoduchým řídicím systémem.
Obsluha nepotřebuje žádné speciální znalosti. Vše je stejně jednoduché, jako kdybyste starší televizi doplnili dálkovým ovládáním. Dotykový displej, umístěný na předním krycím panelu, nahrazuje většinu ovládacích prvků konvenčního stroje. Rozšiřuje ale možnosti výroby tvarově náročnějších dílů. Soustruh Smart-Turn je možné ovládat i pomocí ručních kol. Obsluha se již nemusí trápit s kuželovými pravítky, tvarovými noži, závitovými hodinkami a podobným zařízením. Vše nahradí přehledný a jednoduchý řídicí systém Fanuc. Pro jednoduché operace je možné použít "softwarový doraz" nebo poloautomatické cykly venkovního i vnitřního soustružení. Největší výhodou zůstává obrábění tvarově složitých dílců. Stačí pouze zadat údaje a o vše ostatní se již postará elektronika.

Žádné další náklady

Mezi volitelné vybavení těchto soustruhů patří i soustružení konstantní řeznou rychlostí, stejně jako možnost použít pevnou či pohyblivou lunetu. Pokud je uživatel vybaven nářadím pro klasické soustruhy, nemusí se bát dalších investic. Využije vše, co na těchto strojích používal. Ani provozní náklady a vybavení dílny se takřka neliší od požadavků běžných pro práci se soustruhy bez CNC řízení. Díky normalizovaným prvkům stroje je možné použít téměř všechno standardní příslušenství, jako sklíčidla, otočné hroty apod. Svým celkovým pojetím jsou tyto stroje na našem trhu novinkou, jelikož modernizují a prodlužují použitelnost dožívajících klasických soustruhů. Použitím nekomplikovaného CNC řízení posunují hranice využitelnosti do oblasti přesností dříve dosažitelnými pouze s plnými CNC soustruhy. Díky jednoduchému systému ovládání a programování zvládne jejich obsluhu i pracovník zvyklý pouze na konvenční stroje.
Soustruhy Smart-Turn jsou především určeny pro kusovou a malosériovou výrobu. Pro svou příznivou cenu jsou snadno dostupným strojem i pro firmu doposud využívající pouze klasické soustruhy. Jsou výhodnou a rychle návratnou investicí, jež podstatně zvýší rychlost a kvalitu výroby. Na český trh je dodává společnost DK Group, a. s.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: