Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovace pro frézování drážek a zapichování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovace pro frézování drážek a zapichování

Firma Paul Horn GmbH, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, přichází na trh s novinkami a inovacemi svých produktů v oblastech zapichování, soustružení otvorů, frézování drážek, vrtání a vystružování. Nabízí také nové možnosti aplikací, vylepšení a zvýšení produktivity výroby.

V následujícím textu představíme nástroje, které přinášejí nové možnosti v oblasti frézování drážek, zapichování a upichování.

Kotoučové frézy s plynulým nastavením šířky

Firma Horn vyvinula systém kotoučových fréz, který umožňuje plynulé nastavení jejich šířky. Tyto inovativní frézy byly poprvé představeny na letošním veletrhu AMB ve Stuttgartu. Zákazníci takto ušetří náklady za nákup různých velikostí nástrojů a podstatně zkrátí časy při náročném nastavování požadované šířky drážky. Tělo frézy se vyznačuje pouze jediným místem pro nastavování šířky frézy. Samotné nastavení je uživatelsky velice jednoduché a provádí se pomocí centrálního pouzdra. Požadovaná šířka drážky tak může být snadno nastavena na jakémkoliv seřizovacím a měřicím přístroji. Rozměrová stabilita a spolehlivost při obrábění s touto frézou je zajištěna, protože výsledný utahovací moment je rozložen do celého základního těla frézy.


Kotoučová fréza umožňující plynulé nastavení šířky

Těleso je nabízeno ve dvou variantách: První varianta má řezný průměr od 100 mm a je osazena vyměnitelnými destičkami typu 406, přičemž 14 destiček zde poskytuje sedm efektivních řezných hran. Šířka řezu se pohybuje od 9,6 mm do maximálně 12,9 mm. Hloubka frézování je pak u této varianty 20 mm. Druhá varianta je osazena 12 destičkami typu 409 a má řezný průměr 125 mm. Šířka řezu se šesti efektivními břity je nastavitelná u tohoto typu od 12,9 mm do 18,8 mm. Maximální hloubka frézování je 32,5 mm. Tělesa fréz tedy využívají již osvědčené typy vyměnných břitových destiček 406 a 409. Ty jsou přesně vybroušené a dosahují tak vysokých kvalit obráběného povrchu jak na dně, tak i na bocích drážky. Pozitivní úhel čela a axiální úhel umožňují hladký řez.

Zapichovací a upichovací systém 32T

Nový systém 32T pro zapichování a upichování je určen především pro použití na dlouhotočných automatech a menších soustruzích. Díky přesně sintrovanému sedlu a středovému upínacímu šroubu nabízí tento nástrojový systém vysokou přesnost výměny břitové destičky a její přímé upevnění v nástrojovém držáku. Dále již nejsou nutné žádné upínací prvky, které by mohly nepříznivě ovlivnit odvod třísek. Hlava upínacího šroubu tak nevytváří rušivý obrys, což umožňuje zapichování a upichování materiálu i v blízkosti vřetena stroje.


Nový zapichovací systém 32T je navržen pro použití na dlouhotočných automatech a malých soustruzích.

Břitová destička je navržena jako neutrální a může být použita jak pro levé, tak i pro pravé provedení. Se systémem 32T doplňuje firma Horn své portfolio tříbřitých destiček o menší rozměry. Naplňuje tak přání svých zákazníků, kteří požadovali tříbřitý systém i pro menší stroje, zejména pak pro obrábění v omezených prostorech. Maximální hloubka zápichu je u tohoto systému 4 mm při šířce destičky 2 nebo 2,5 mm. Pro operace zapichování jsou výměnné destičky k dispozici s rovnými břity nebo i s plným rádiusem. Pro operace upichování mají destičky zkosení 15 stupňů. Spolehlivý odvod třísky zaručuje dokulata vybroušená geometrie břitu. Držák je navržen jako čtvercový, v rozměrech 10 x 10 mm a 12 x 12 mm. Obě provedení jsou vybavena vnitřním přívodem chladicí kapaliny a jsou k dispozici v levé i pravé verzi.

Výměnné břitové destičky typu 315, osazené CBN

Nové rozšíření zapichovacího systému 315 je tentokrát zaměřeno na tvrdé obrábění. Jednobřitá destička osazená CBN ve spojení s držákem nástrojů se vyznačuje vysokou tuhostí. Sedlo destičky nabízí obzvláště velkou kontaktní plochu, která odvádí řezný tlak do držáku a centrální upínací šroub zajišťuje maximální utažení zapichovací destičky. Díky těmto vlastnostem systém velmi dobře odolává velkým silám při tvrdém obrábění. Řezný materiál CBN je druhým nejtvrdším materiálem na světě a slouží jako náhrada za diamant. Na rozdíl od diamantu však umožňuje opracovávat materiály obsahující železo. Destičky jsou k dispozici skladem pro šířky zápichu 1 až 3 mm. Držák je navíc k dispozici v provedení „monoblok“ nebo jako kazetový systém pro HSK-T a PSC držáky.

 

CBN břitová destička pro systém 315


SK Technik

ludek.dvorak@sktechnik.cz

www.sktechnik.cz


Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: