Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovace vodorovných rovinných brusek a CNC soustruhů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovace vodorovných rovinných brusek a CNC soustruhů

Společnost VOJUS, a. s., z Povážské Bystrice, výrobce obráběcích strojů, připravila pro rok 2001 prezentaci inovovaných strojů.

Patří sem i superfinišovací stroj využívaný v ložiskovém průmyslu na dokončovací broušení, který bude poprvé představen na výstavě EMO Hannover 2001.

Cíl inovací

Cílem inovací je řešení designové stránky strojů se zaměřením na celokrytové provedení a na zvýšení uživatelských vlastností strojů se zachováním jejich vysoké přesnosti. Koncepce strojů zohledňuje enviromentální požadavky současné doby.

Vodorovné rovinné brusky

V sortimentu vodorovných rovinných brusek je zástupcem inovovaných strojů bruska BR50. V porovnání se stávajícími bruskami má inovovaný stroj menší zástavbovou plochu, čehož se dosáhlo umístěním elektroskříně do skeletu stroje. Ke zmenšení pracovní plochy přispělo také odstranění hydraulického agregátu, protože hydraulické pohony byly nahrazeny pohony elektrickými. Také chladicí agregát je součástí celkového konstrukčního řešení stroje. Všechny ovládací prvky jsou u inovovaného stroje soustředěny na jeden, snadno přístupný panel, což usnadňuje obsluhu. Záměnou hydraulických pohonů za elektrické a odstraněním hydraulického agregátu došlo i k odstranění nemalých problémů s olejovou náplní.

CNC soustruhy

V sortimentu CNC soustruhů je představitelem inovace stroj SOTOS 630/2000 s řídicím systémem Sinumeric 840 D. I tady bylo dosaženo snížení zástavbové plochy stroje, a to přemístěním uložení hlavního motoru. Změnou umístění kuličkového šroubu v ose Z bylo dosaženo příznivějšího rozložení třecích a řezných sil při podélném soustružení, což ovlivňuje mimo jiné i životnost vodicích ploch. Hydraulické upínání obrobků a hydraulické vysouvání hrotové objímky zrychluje upínání obrobku, a tím pozitivně ovlivňuje produktivitu práce.
Větší tuhost soustavy stroj-obrobek-nástroj zabezpečuje přesnost výroby v hodnotách tolerance IT6 oproti IT7 u dosud vyráběných strojů.
Společnost Vojus, a. s. na českém trhu zastupuje firma TST servis, a. s.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: