Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovativní pohony
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovativní pohony

Všude tam, kde je zapotřebí rychle a spolehlivě manipulovat i s těmi nejmenšími součástkami, musejí být komponenty zařízení montovány na malém prostoru, a tak přesně, jak je to jen možné.

Toto dvojnásob platí pro pneumatické pohony a komponenty pro manipulační úlohy. Na následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit podstatu jejich inovací tak, jak je řeší firma Festo.

Mimořádně plochý lineární pohon

Konstruktér, který musí ušetřit prostor na montážní výšce, může využít bezpístnicový pneumatický lineární pohon, jehož montážní prostor je téměř stejný jako jeho zdvih. Jde o lineární pohon označený SLG, u něhož jsou pohon a vedení uloženy paralelně, ale přitom v jednom hliníkovém profilu. To vše dohromady dává mimořádné plochý, krátký a přesný pohon.
Spolehlivý princip lineárních válců s tvarovým spojením pístu s jezdcem a precizním vedením v kuličkových pouzdrech se uplatňuje i u těchto nových pohonů typu SLG. Dodávají se tři stavební velikosti s výškou pouze 15, 18,5 nebo 25,6 mm při průměrech pístu 8, 12 a 18 mm. Standardní zdvihy dosahují 500, 700 a 900 mm. Zdvihy lze zhruba nastavit po celé délce a poté jemně seřídit přesně na požadovanou hodnotu.
Potřebný montážní prostor byl celkově důkladně redukován: Snímače koncových poloh, a dokonce i tlumiče nárazu, jsou plně integrovány do tělesa jednotky, čímž odpadly přídavné vnější držáky a úchyty. Pohon lze přišroubovat pomocí pravidelně rozmístěných průchozích otvorů.
Napájecí vzduch je možné přivést zepředu, zezadu nebo ze strany, jednostranně či oboustranně. V zájmu ochrany proti korozi jsou jezdec a vedení vyrobeny z nerezavějící oceli. Spojení jezdce a pístu bylo tak zjednodušeno, že případné údržbářské práce lze provádět bez přestavování koncových poloh. Zátěž se upevní a vystředí na pojezd nebo na jeho vnější úzkou stranu. Lineární pohon SLG lze pro kombinace X-Y spojit s dalším SLG nebo prostřednictvím adaptační desky také s miniaturními saněmi Festo s pístnicovým pohonem, typ SLF a SLT.
Stručný souhrn výhod lineárních jednotek SLG:
 • lze je montovat do mimořádně plochého a krátkého prostoru;
 • jsou velmi přesné díky vedení v kuličkových pouzdrech;
 • libovolné nastavování zdvihu také pod tlakem;
 • přímé upevňování zátěže na dvou stranách;
 • bezproblémové seřízení vedení a pohonu;
 • variabilní připojení vzduchu;
 • integrovaný tlumič nárazu a snímání polohy.
 • Maximální výkon miniaturních saní

  Společnost Festo představuje pneumatické dvojčinné miniaturní saně s rozsahem zdvihu až do 100 mm pro upevnění zátěže a pro montáž do manipulačních os. Tyto malé jednotky s vysokou přesností vedení jsou výhodnou alternativou k dříve používaným celkům smontovaným z jednotlivých elementů (pohon a vedení). Pro dosažení co nejrozmanitějších možností montáže se nabízejí tři různá provedení. Všechny varianty mají společné některé znaky:
 • přesnost v řádech µm díky novému valivému vedení ve tvaru U a životnosti přes 20 milionů cyklů;
 • rozsáhlé možnosti montáže, upevnění a připojení hadic;
 • prostorově úsporné snímání polohy s přibližovacími čidly integrovanými v senzorových drážkách.
 • Silné miniaturní saně typ SLT mají dva paralelní písty a ve středu uložené vedení. Odolávají velmi vysokým podélným, příčným i bočním silovým momentům. Čelní plochy lze použít pro připevnění součástí a pro kombinaci s dalšími saněmi, chapadly, otočnými pohony nebo bezpístnicovými pohony. Příkladem použití je krátká Z-osa v manipulačních systémech. Pohony s dvojitým pístem o průměru 2 x 6 až 2 x 25 mm dosahují při 6 barech (teoretických) posouvacích sil od 34 do 590 N. Standardní zdvihy začínají u 10 mm a končí až na 200 mm. Nastavení koncových poloh se provádí dorazovými šrouby nebo - od průměru pístu 10 mm a od zdvihu 30 mm - pomocí samostatně nastavovacího tlumiče nárazu.
  U plochých minisaní typ SLF je jezdec umístěn vedle pohonného válce. Díky tomu se dosahuje velmi malé montážní výšky, a to pouhých 11, 15 a 20 mm při průměrech pístu 6, 10 a 16 mm.
  U miniaturních saní typu SLS je jezdec umístěn nad pohonem. Montážní šířka je tak snížena na 16, 20 a 24 mm při průměrech pístu 6, 10 a 16 mm.

  Další články

  Pneumatické prvky/ kompresory

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: