Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovovaná konstrukce obráběcích strojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovovaná konstrukce obráběcích strojů

SPACE Turn je název zcela nové koncepce obráběcích strojů, kterou zavádí do výroby japonská firma Okuma Corporation. Slovo SPACE v názvu vychází ze složení prvních písmen slov charakterizujících tuto koncepci: Speed-Power-Accuracy-Compact-Environment.

Nejprodávanější řadou CNC soustruhů Okuma je typově nejrozsáhlejší řada LB, která zaznamenává stále rostoucí prodej, a to především v odvětví výroby dílců pro automobilový a letecký průmysl. Obliba této typové řady soustruhů proto znamenala v rozsáhlé inovaci firmy Okuma promítnutí všech nových prvků do této řady CNC soustruhů jako první.
Při konstrukci bylo přihlédnuto k možnosti konfigurovat stroj podle požadavků zákazníka a zákazník si může doslova stroj sestavit podle svých představ. Přitom není omezen tím, že kterékoliv příslušenství či provedení stroje nebude pro něho dostupné i později. To je důležité pro rozsah počátečních investic, které musí zákazník do CNC technologie vložit. K dispozici jsou v současné době tyto typy: SPACE Turn LB200, SPACE Turn LB250/OGL5 (s integrovaným manipulátorem polotovarů), SPACE Turn LB300 a SPACE Turn LB400. Všechny typy mohou být dodány v provedení "C" (s koníkem), "T" (bez koníku), "M" (s poháněnými nástroji - soustružení, vrtání, frézování a závitování otáčkami 6000 min-1 a osou C s přesností polohování 0,005°), "W" (s pomocným vřeteníkem s dokonalou synchronizací pro spolupráci s hlavním vřeteníkem), "Y" (s osou Y na revolverové hlavě) a v kombinacích provedení "MY" a "MW". Délka soustružení je podle typu od 150 - 1250 mm.

Nová konstrukce lože

Stroje jsou navrženy jak pro velmi náročné hrubovací operace, tak i pro vysoce přesné dokončování těch nejsložitějších tvarových ploch, a to pro obrábění dílů jak tyčového, tak i přírubového charakteru. Zcela novou, unikátní konstrukcí šikmého lože, které nese jak vřeteník, tak i speciální sestavu všech suportů, bylo dosaženo ještě větší tuhosti kompletního rámu a neobvykle vysoké teplotní stability.To se projevilo na parametrech přesnosti stroje, který zvládá bez problémů odchylku od přesnosti jmenovité hodnoty obrábění do max.+5 µm (LB200) a +8 µm (LB300/400) po dobu 23hodinového provozu. Hodnoty přesností kruhovitosti obráběných průměrů jsou běžně dosahovány v celkové toleranci 0,3 µm (LB200) a 0,55 µm (LB300/400) při drsnosti povrchu 0,3 µm. Tak jako u všech strojů firmy Okuma i zde je použito špičkových technologií pro konstrukci (FEM,CAD/CAM) a je zde celá řada unikátních patentů, které dávají těmto strojům zcela novou užitnou hodnotu.

Vřeteník

Vřeteník stroje je řešen jako bezpřevodový, bezúdržbový integrální vřeteník (bez vibrací), který je včleněn do tělesa vřeteníku, jako rotor motoru s maximálními otáčkami 10 000 min-1. Vřeteník lze dodat se standardním průchodem pro tyč, se zvětšenou průchodností "Big Bore" a ještě větší průchodností "Super Big Bore". Akcelerace na maximální, resp. minimální otáčky je 1,9 s.
VAC motory na všech osách jsou samozřejmě digitální a přesnost polohování osy C je 0,005° při maximální rychlosti otáčení 200 min-1.

Revolverová hlava

28 celosvětově chráněných patentů bylo uplatněno při konstrukci superkompaktní NC robustní, velice tuhé a rychlé 12polohové revolverové hlavy (typ V12 nebo VDI12), která se může pohybovat se zrychlením až 0,7G v osách X a Z při maximální rychlosti 25 m.min-1 v ose X a 30 m.min-1 v ose Z. Indexace mezi dvěma sousedními polohami je 0,1s a revolverová hlava je nezdvihová. Veškerý pohyb revolverové hlavy zajišťuje speciálně vyvinutý PREX motor (zcela nová generace motorů bez permanentních magnetů), který také umožňuje použít maximální otáčky 6000 min-1 pro poháněné nástroje, a to v obou směrech rotace. Počet poháněných nástrojů není limitován.

Řídicí systémy

Zcela nová je i nastupující generace řídicích systémů OSP U100L CNC, které znamenají další zvýšení komfortu obsluhy stroje, jeho programování a komunikaci s okolím. Grafický barevný 14" LCD monitor obsluhy je samozřejmostí. Vysoká vyspělost a spolehlivost tohoto řídicího systému jsou podloženy i 24měsíční zárukou.

Vybavení a příslušenství

Již ve standardním provedení těchto strojů nabízí firma Okuma v této špičkové kategorii strojů nebývalou úroveň vybavení a příslušenství. Standardně jsou všechny stroje dodávány s hydraulickým koníkem včetně otočného hrotu a sklíčidlem 6, 8, 10", které lze ovládat pedály nebo M kódem. Pro rychlé zaměřování nástrojů je k dispozici manuálně výklopné rameno se senzorem "Touch Setter M" (automatické na přání), držáky nástrojů vnějších a vnitřních, redukční pouzdra a držáky vrtáků Top Drill. Řídící systém OSP U100L má standardně integrován dialog v podobě CAM, umožňující velmi jednoduché a efektivní programování stroje za provozu. Perfektní osvětlení pracovního prostoru zaručuje úsporné, ale výkonné zářivkové těleso. Pohled do pracovního prostoru během práce je zajištěn velkoplošným bezpečnostním průhledovým oknem, které je třívrstvé (polykarbonát/resinová vložka/tvrzené sklo).
Pro komunikaci s různými periferními zdroji informací je k dispozici rozhraní RS232 a vestavěná disketová jednotka 3 1/5" ve formátu DOS. Ve standardní výbavě také neschází kompletní autodiagnostika stroje a PLC včetně možností testování a úprav, dále "MAC-MAN" komplexní sledování průběhu výroby včetně možnosti komunikace např. s vnější sítí LAN a sledování životnosti nástrojů "Load Monitor". Pro dokonalou orientaci v chybových stavech je k dispozici rozsáhlý systém nápovědy.

Zvláštní příslušenství

Zvláštní příslušenství strojů je velmi rozsáhlé. Zahrnuje například:
 • 4 typy dopravníků třísek;
 • libovolný podavač tyčového materiálu;
 • automatické vyjímání obrobků (lopatka);
 • manuální a automatické lunety;
 • různé systémy chlazení;
 • systémy měření obrobků;
 • systémy robotizace a manipulace;
 • pružné výrobní systémy;
 • programovatelný koník;
 • automatické otevírání dveří;
 • zvýšení výkonu vřeteníku;
 • zvýšení otáček vřeteníku;
 • programovou paměť 256/512/4200 kb;
 • 3 typy DNC komunikace atd.
 • Další články

  Obráběcí stroje a technologie

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: