Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovovaná řada 5osých portálových center
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovovaná řada 5osých portálových center

Společnost Trimill, a. s., český výrobce CNC obráběcích center s výrobními halami ve Zlíně a Vsetíně, představila v tomto roce inovovanou řadu svých 5osých portálových center typu Trimill VU a Trimill VF.

Obě výrobní řady jsou zaměřeny zejména na přesnou výrobu lisovacích nástrojů a forem pro vstřikování plastů v automobilovém průmyslu, výrobu turbín, rozváděcích kol v energetice, své uplatnění naleznou také u zákazníků v leteckém průmyslu a obecně v přesné, zejména kusové výrobě.Koncepce strojů Trimill VU i VF vychází z osvědčené konstrukce „horní gantry“ ve spojení s uzavřeným provedením portálu „box-in-box“, kdy křížový suport je veden v ose Y uvnitř odlitku příčníku na čtyřech lineárních vedeních, stejně jako smykadlo osy Z je vedeno uvnitř křížového suportu. Cílem tohoto provedení je dosažení maximální tuhosti soustavy stroj-nástroj-obrobek, která je nezbytná pro dosažení vysokých přesností rozměrů a jakosti opracovaného povrchu.

Stroje Trimill VU umožňují zákazníkovi frézovat v pěti osách pomocí otočného stolu (osa C) a naklápěcí frézovací hlavy (osa B). Standardně nabízené rozměry upínacích desek hydrostatických otočných stolů jsou 1 800 x 1 800 mm a 2 300 x 2 300 mm, přičemž maximální hmotnost obrobku může být až 40 tun. Samozřejmostí je možnost použití upínací desky s rozměry na míru podle požadavků zákazníka.

 

Nabídka frézovacích hlav pokrývá široké spektrum technologických aplikací – od vřeten s krouticím momentem 248 Nm pro výkonné frézování až po „dokončovací“ frézování s maximálními otáčkami 24 000 min-1 na vřetenu. Standardem je dnes možnost nabídnout frézovací hlavy pro kontinuální 5osé frézování. Velkou výhodou firmy Trimill je vlastní výroba frézovacích hlav, která probíhá ve výrobním závodě ve Zlíně. Tímto je zajištěn zejména jejich rychlý servis a dostupnost náhradních dílů. Zákazníci stroje Trimill VU s výhodou využívají při frézování obrobky, u kterých je nutné časté frézování dílce z pěti stran, tj. vyklopeným nástrojem. Pomocí otočného stolu se tak razantně zvětšuje rozměr maximálního možného obrobeného polotovaru při minimální zastavěné ploše stroje.

Stroje typu Trimill VF se odlišují technologií 5osého frézování při použití pevného stolu k upínání rozměrově náročných obrobků a 2osé frézovací hlavy.Díky modulárnímu systému konstrukce a výroby strojů Trimill lze nabídnout množství kombinací pojezdů v osách X, Y, Z frézovacích hlav a dalšího volitelného vybavení tak, aby zákazník získal stroj „ušitý přímo na míru“ jeho požadavkům a typu obrobků. Zde se může společnost Trimill pochlubit velkým „know-how“ získaným zakázkami pro přední výrobce v daném průmyslovém odvětví.

Zásadní inovace obou řad strojů spočívá v použití ozubených hřebenů pro zajištění pohybu v ose X. U strojů s podélnou osou delší než 3 000 mm jsou ozubené hřebeny nasazeny také v osách Y a Z. Díky tomu mají stroje Trimill zvýšenou rychlost lineárních os na 40 000 mm.min-1, resp. 50 000 mm.min-1. Dalším klíčovým parametrem pro vysokou produktivitu je zrychlení: zde stroje Trimill VU i Trimill VF dosahují hodnoty až 4 m.s-2.

Inovací prošlo krytování stroje, a to jak vnitřní, tak také vnější. Vnitřní pracovní prostor je zakrytován plechy z nerez oceli, dveře pro obsluhu a manipulaci (osazeny bezpečnostními skly) jsou nejen v přední, ale i zadní části stroje.


Stroj Trimill VF 4525 

Razantní změnou je způsob vnějšího krytování a tím pádem nový, modernější design stroje. Pevné části – sloupy a vazníky vyrobené ze speciálního vysokopevnostního betonu – jsou chráněny krytováním v provedení „kartáčovaný hliník“, otevírání horní rolety lze nabídnout s plně automatickým ovládáním přes řídicí systém stroje. Změny doznalo také osvětlení vnitřního pracovního prostoru – na levé i pravé části bočnic se nacházejí úsporné LED zářivky.

Za 16 let opustilo brány Trimillu více než 380 CNC portálových center. Přibližně polovina strojů si našla své zákazníky na náročném německém trhu, na referenci téměř stovky strojů se může Trimill spolehnout i v České republice. V obou státech jsou hlavními zákazníky nástrojárny, případně výroba přesných, kusových dílů. Dalšími zásadními exportními trhy jsou Slovensko, Polsko, Rusko, Slovinsko, Portugalsko, USA atd. Věříme, že inovované řady strojů Trimill VU a VF přispějí k rozšiřování kladných referencí a dobrého povědomí o značce Trimill jak u stávajících, tak také u nových zákazníků v České republice i v zahraničí.

Trimill

Zdeněk Čožík

andrea.krystkova@trimill.cz

www.trimill.cz

Další články

Inovace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: