Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovované průmyslové díly usnadní práci
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovované průmyslové díly usnadní práci

Firma Elesa+Ganter se specializuje na výrobu normovaných dílů do průmyslu a snaží se se svými inovacemi stále překvapovat a inspirovat. Práce konstruktérů je náročná sama o sobě, a proto jistě každý ocení obchodního partnera, jehož díly pomáhají řešit běžné zadání i komplikované konstrukční výzvy.

Jedna z nejpoužívanějších průmyslových součástek je pružinový pístek. Jde o velice flexibilní výrobek použitelný v nekonečném množství aplikací. A proto nepřekvapí množství jejich variant. Původní a nejběžnější řady GN 612, GN 617, GN 717 a GN 817 jsou neustále doplňovány novými typy. Letos jde zejména o verzi s elektronickým čidlem. Pružinové pístky velice běžně plní i bezpečnostní funkce. S novou produktovou linií GN 817.6 je nyní možné stav pístku elektronicky kontrolovat. Senzor na pístku disponuje LED indikátorem, který informuje o pohybu čepu i vizuálně. Řeší-li se speciální aplikace a žádný z dostupných pístků svým rozměrem nevyhovuje, nabízí Elesa+Ganter plně upravitelný (délka, šířka čepu), rozmontovatelný pístek GN 817.8.

Speciálním provedením pružinového pístku je pak například stranový přítlačný kolík. Stranové přítlačné kolíky GN 415 mají kompaktní design a nabízejí maximální flexibilitu při upínání a uchycování dílů.

S novou produktovou linií pružinových pístků GN 817.6 je nyní možné stav pístku elektronicky kontrolovat. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Modulární hadicové systémy

Velkou novinkou v nabídce produktů Elesa+Ganter jsou modulární hadicové systémy. Ty se skládají z kloubových hadic, hrdla se závitem a kompletní sady trysek. Používají se nejen pro přívod chladicích kapalin, ale také pro odsávání vzduchu a prachu. Modulární struktura znamená, že si uživatel může libovolně odejmout či zacvaknout jednotlivé prvky i hadice různých délek a vytvořit si tak soustavu trysek přesně podle vlastní potřeby.

Seřizovací šroub GN 827 se používá v kombinaci s ložiskovými bloky GN 828 ke snadnému seřizování a úpravě polohy. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Typickým příkladem inovace, která dokáže jednoduše nahradit nákladné zařízení, je seřizovací šroub GN 827, který se používá v kombinaci s ložiskovými bloky GN 828 ke snadnému seřizování a úpravě polohy. U zařízení, kde musejí být nástavce a mechanismy často vyměňovány, polohovány a seřizovány, umožňuje kombinace těchto šroubů s ložiskovými bloky mimořádně snadné seřizování.

Modulární hadicové systémy pro přívod chladicích kapalin, odsávání vzduchu a prachu se skládají z kloubových hadic, hrdla se závitem a kompletní sady trysek. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Specifické požadavky v potravinářství

 Vývoj komponentů pro odvětví, jako je potravinářství nebo farmaceutický či chemický průmysl, je pro výrobce možná největší výzvou – zde jde totiž nejen o odolnost a funkci jednotlivých součástí, ale také o bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Tím nejdokonalejším, co v dané kategorii Elesa+Ganter nabízí, jsou například pružinové pístky GN 8170 nebo polohovací nohy GN 20. To však není zdaleka všechno. Potraviny a léky jsou ve většině případů vyráběny průmyslovými stroji. Zboží a přípravky procházejí různými fázemi výrobního procesu na složitých výrobních linkách. Jakákoliv závada těchto systémů může způsobit náhodné znečištění, a pokud není odstraněna, může mít závažné důsledky na zdraví spotřebitelů.

Zejména v potravinářství se využívají produktové řady VD a MD, které lze vizuálně či detektorem kovů odlišit od zpracovávaného materiálu. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Ve zmíněných oborech se proto stále více prosazují moderní inženýrské plasty v modré barvě, které lze vizuálně snadno odlišit od zpracovávaného materiálu (obzvlášť u masných produktů). Této potřebě vyhoví produktová řada VD (visually detectable) zahrnující díly vyráběné z vysoce kontrastního modrého plastu RAL 5005. Jedná se o odstín natolik jedinečný a pro oko výrazný, že do prostředí nezapadá a případná kontaminace v potravinách je pak snadno detekovatelná pouhým zrakem. Pro větší bezpečnost a jistotu je tu pak produktová řada označená písmeny MD (metal detectable), charakteristická tmavším odstínem modré – RAL 5001 – a zejména příměsemi kovu, které jsou snadno zjistitelné pomocí detektoru kovů.

Kompletní přehled produktů společnosti, včetně technických specifikací a 2D/3D modelů ke stažení, zájemci naleznou na internetových stránkách výrobce.

Ing. Ondřej Radosta

Elesa+Ganter

Další články

Inovace
Průmyslový design
Materiály konstrukční nekovové

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: