Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inženýrská akademie ČR - Aktuální výzvy české jaderné energetiky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inženýrská akademie ČR - Aktuální výzvy české jaderné energetiky

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat technický rozvoj, výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých technických oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti či názory mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvlášť zajímavé.

Dlouhodobá energetická koncepce České republiky počítá se zajištěním energetické soběstačnosti a bezpečnosti s jadernou energetikou doplněnou obnovitelnými zdroji. Podívejme se, jaká je aktuální situace a jaké nové výzvy tato koncepce nastoluje.První velkou výzvou je dlouhodobé zajištění zdrojové základny České republiky. Začátkem letošního roku byla upřesněna situace s výstavbou nového jaderného bloku. Ten bude v Dukovanech a mluví se o výkonu 1000–1400 MWe. Zájem o výstavbu projevilo šest společností (Westinghouse, korejské KHNP, čínský CGN, Rosatom, EdF a japonsko-francouzská ATMEA). Nový blok v Dukovanech by měl být spuštěn v letech 2035 a v podstatě bude nahrazovat současné bloky EDU, které jsou v provozu od druhé poloviny 80. let a budou trvale odstavovány a demontovány. Organizačně Vláda ČR rozhodla, že nový blok bude stavět Elektrárenská společnost ČEZ na základě smlouvy se státem na tuto výstavbu. Taková smlouva se nyní připravuje a podle nového vládního zmocněnce Jaroslava Míla (jmenován 1. února 2019) by měla být podepsána do konce roku 2019. Celou situaci s výstavbou bude kontrolovat Vládní výbor vedený premiérem a mimo odborníky z rezortů je doplněn o zástupce všech parlamentních stran. Toto schéma vypadá životaschopně, a tak si počkejme, jak se budou plány naplňovat. Očekává se stanovisko MŽP k EIA pro nový blok v EDU, územní rozhodnutí a příprava výběru dodavatele. Stavební povolení by mělo být vydáno kolem roku 2025–2027.

Druhou velkou výzvou jsou otázky nakládaní s použitým jaderným palivem. Byla zvolena koncepce hlubinného ukládání ve vhodných geologických formacích ve hloubkách cca 600 m. Výběrem a výstavbou je pověřena Správa úložišť radioaktivních odpadů (SURAO). Je vytipováno celkem devět lokalit a o zúžení výběru se dnes vedou rozsáhlá diskuze.Třetí výzvou je zajištění odborníků a udržení odpovídajícího know-how v průmyslu, vědě a výzkumu a ve školství, tak aby tyto nové bloky měl v budoucnu kdo provozovat, udržovat a rozvíjet. To je výzva zejména pro výzkum a školství.

Ing. Aleš John, VIA ALTA

ajohn@via-alta.cz

Další články

Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: