Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inženýrská akademie ČR - Pár slov o mediální realitě
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Zpracování dřeva

Inženýrská akademie ČR - Pár slov o mediální realitě

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat technický rozvoj, výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých technicých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti či názory mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvlášť zajímavé.

Když byl v USA prezidentem George W. Bush, média se předháněla v popisu, jak je neschopný a nekompetentní. Mediální mainstream se v zásadě shodnul, že představuje dno americké politiky. Avšak v té době ještě žádný z novinářů nevěděl, že je čeká Donald Trump. A co tedy psát o něm?

Nechci hodnotit schopnosti amerických prezidentů, chci jen ukázat na roli médií v popisu reality. Novináři používají co nejbarvitější formulace, stupňují svá vyjádření, svět či politiku často popisují černobíle a hodně schematicky.

Když však použijete pro jednoho prezidenta ty nejhorší přídomky, co když se objeví z vašeho pohledu někdo ještě horší? Jak ho popíšete, když už jste všechny negativní nálepky vyčerpali?

Konec konců to vidíme i v tuzemských médiích. Když se objevují první náznaky, že ekonomika může zpomalit, už se mluví o krizi, či přímo depresi. Přitom se nyní můžeme bavit maximálně o zpomalení růstu, což nemá s krizí nic společného. Ale mediální realita je neúprosná. Negativní zprávy evidentně prodávají.

Je to škoda. Všechno navíc násobí sociální sítě, kde se evidentně lépe šíří buď lži, nebo zavádějící informace. Opět platí, že „prodávají“ nejšílenější nálepky. Takže s chutí nálepkujeme. Když se objeví korupční kauza, už se ujišťujeme, že politici jsou parta korupčníků a všechno tady rozkrádají. Když někdo udělá chybu, hned ho zatratíme, aniž se snažíme podívat na jeho celkovou práci.

Nechci říkat, že je to všechno vina médií. Chci jen varovat před schematickým posuzováním světa. Hysterie nepomáhá a nahrává pouze extremistům, kteří umí pracovat s vyděšeným davem.

Myslím si, že v tomto ohledu mají podnikatelé a manažeři výhodu. Náš byznys vnímáme kompletně, víme, že se musíme vždy vyrovnat i s negativními zprávami, a hlavně je posuzovat v kontextu. Nepodléháme aktuální hysterii nebo krátkodobým trendům a výkyvům trhu. Nebo se o to alespoň snažíme. V opačném případě bychom na trhu dlouhodobě nevydrželi.

Proto jsem rád, že je náš hlas díky Svazu průmyslu a dopravy dobře slyšet. Jsem si jistý, že je to mnohem důležitější než v předchozích letech.

Zbyněk Frolík, Linet

michal.uryc@linetgroup.com

Další články

Zpracování dřeva

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: