Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jak připravit pro studenty techniku přitažlivou a zajímavou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jak připravit pro studenty techniku přitažlivou a zajímavou?

Přinášíme vám rozhovor s Ing. Evou Klocovou, která téměř rok podniká nelehké kroky k získání licence České republiky k mezinárodní soutěži v učňovských dovednostech WorldSkills. Kdo jí zná, dá nám za pravdu, že jde do toho celým svým srdcem, podobně jako do všech svých profesních aktivit. V jaké fázi cesty se nyní nachází?

MM: Kdy vás poprvé „přepadla „myšlenka přivézt tuto světově uznávanou soutěž do České republiky?

Eva Klocová: Když jsem si před šesti lety připravovala příspěvek k vyhodnocení prvního ročníku soutěže Sinumerik Cup, tak jsem zcela náhodou našla odkaz na mezinárodní soutěž v učňovských dovednostech s názvem WorldSkills. Okamžitě mě to nadchlo a od té doby jsem přemýšlela jak to udělat…, olympiáda řemesel ve světovém měřítku, probojují se sem jen ti nejlepší z nejlepších, tedy pouze vítězové národních kol. Atmosféra soutěže snese srovnání minimálně s finále těch nejprestižnějších sportovních událostí. A závěrečný ceremoniál? Nechybí mu národní hymna a vítězové hrdě sledují, jak na stožáru stoupá vlajka jejich země. Mladí lidé z celého světa demonstrují slavné přísloví o tom, že řemeslo má zlaté dno. Hodně mě proto udivilo, že ačkoliv organizace vznikla těsně po válce a má dnes již 80 členů, posledním z nich se letos v únoru stalo Polsko a členem je například i Zimbabwe, tak Česká republika na seznamu členů chybí.


„K cíli s názvem WorldSkills Czech Republic vede ještě dlouhá a náročná cesta, velice mě těší vyjádřená podpora, nesmírně si jí vážím, děkuji za ni všem a věřím, že společně dohlédneme na to, aby byla úspěšná.“ říká Ing. Eva Klocová, iniciátorka a hlavní koordinátorka soutěže WorldSkills pro Českou republiku.

MM: Věřme, že díky vaší iniciativě se tento velký rest naší země podaří napravit. V čem WorldSkills International spočívá?

Eva Klocová: Tato organizace nepředstavuje pouze velkou soutěž, ale je to hnutí za celosvětovou podporu odborného školství. Cílem je propagace hodnoty učňovských dovedností, a především také ocenění učitelů a mistrů odborného výcviku, kteří tyto dovednosti mladé lidi učí. Osobně to považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, mít kvalitní učitele, kteří mají studentům co předat. Pod jednou střechou zde najdeme více než 50 „skills“. Světového mistra tak mají např. floristé, pekaři, zedníci, truhláři, malíři, instalatéři, kadeřníci, elektrikáři, automechanici, ale také obráběči kovů – soustružníci, frézaři a celá řada dalších. Z krátkého výčtu dovedností jasně vyplývá, že právě ony jsou základem moderního života. Celá společnost je formována jako jejich přímý důsledek, právě ony jsou hybnou silou na pozadí úspěchů firem a táhnou průmysl i ekonomiku. A právě nyní jsme přímými svědky toho, co se děje, když nám aktuálně některé „skills“ prostě a jednoduše začnou chybět. Nářky firem nad nedostatkem kvalitní a kvalifikované pracovní síly neberou konce.

 

MM: Co je vaším motorem, který vás pohání na této nelehké cestě?

Eva Klocová: Kluci a holky z Česka, pojedeme na WorldSkills? Právě kvůli této otázce postupně plním všechna kritéria kladená ústředím organizace v Amsterodamu a snažím se posunout Českou republiku mezi členy WorldSkills International. A mimo jiné s ní také trávím veškeré své volné víkendy a večery. Je mi velkou ctí, že na přípravě projektu mohu spolupracovat s Národním vzdělávacím fondem a jeho ředitelkou paní doktorkou Miroslavou Kopicovou. Vzhledem k tomu, že jsem většinu svého profesního života prožila mezi obráběcími stroji, cílím svou pozornost zejména na technické dovednosti, které by se v národní soutěži měly objevit jako první. Jsou to Skills 06 frézování, Skills 07 soustružení. Nejde pouze o naprogramování dílce, studenti si musí nachystat komplet pracoviště, tzn. seřízení stroje, měření a celou řadu dalších operací, přesně tak, jako kdyby stáli na dílně. Věřím, že soutěž na mezinárodní úrovni je otázka prestiže a k motivaci studentů i jejich učitelů přispěje. Porovnání českých dovedností s nejlepším světovým standardem bychom se rozhodně neměli bát. Pomyslná laťka je vysoko, ale o to právě jde, nikdy ji nesnížit.


Hlavní technický partner soutěže Worldskills Czech Republic společnost Kovosvit MAS zapůjčí stroje, které odpovídají parametrům soutěže, konkrétně vertikální soustružnické centrum KL 285 a obráběcí centrum MCV 800.

MM: Přípravy však nejsou pouze o „one women show“, že? Obklopujete se výrobními firmami a profesními organizacemi, které soutěži udílejí záštity. Přibližte prosím čtenářům aktuální stav.

Eva Klocová:
Hlavním technickým partnerem připravované soutěže je společnost Kovosvit MAS Sezimovo Ústí, která dlouhodobě podporuje např. studentskou soutěž na MSV v Brně a celá řada českých škol je pro praktickou výuku vybavena stroji právě tohoto jihočeského výrobce. Díky vstřícnosti vedení společnosti nabídne Kovosvit MAS zázemí pro přípravu studentů na soutěž národní, evropskou i světovou. Nejde pouze o zapůjčení strojů, které odpovídají parametrům soutěže (MCV 800 a KL 285), ale zejména o spolupráci s odborníky z praxe z řad technologů a elektrokonstrukce. A pro studenty jde rozhodně o více než jen o trénink před soutěží nebo povinnou praxi ve výrobní firmě. Postavit stroje pro WorldSkills je především prestižní záležitost, jsem proto velmi ráda, že národní soutěž bude provázet český výrobce s dlouholetou tradicí. V době realizace tohoto rozhovoru má projekt WorldSkills záštitu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, společnosti Fermat, z akademické sféry je to výzkumné centrum RCMT při ČVUT v Praze a řada dalších institucí žádost o záštitu projektu obdrží v nejbližších dnech. Protože časopis MM Průmyslové spektrum je hlavním mediálním partnerem, budeme o přípravě soutěže a celém projektu v budoucnu informovat. Ambicí projektu je vytvořit a zastřešit síť národních soutěží v odborných dovednostech s možností prezentace odborného vzdělávání a zkušeností v České republice na mezinárodní úrovni a také zejména podpora kvalifikované a kvalitní práce.

MM: Děkujeme za rozhovor a přejeme na vaší cestě mnoho zdaru.


Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com


Letos, ve dnech 22. až 27. srpna, je pořadatelskou zemí soutěže WorldSkills 2019 ruská metropole Kazaň, administrativní a kulturní centrum Tatarstánu. Podrobné informace jsou dostupné na https://worldskills2019.com
 

Další články

Vzdělávání a školství
Výzkum/ vývoj
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: