Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jak se obrábí na Valašsku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jak se obrábí na Valašsku

Obec Veřovice se nachází na úpatí Veřovických vrchů, které jsou součástí západního výběžku Moravskoslezských Beskyd. Jednou z firem, které v obci působí, je společnost Matuš Trade. Zabývá se zakázkovým obráběním kovů a plastů.

Jednoho předjarního dne jsem se do této části Valašska vydal a do firmy Matuš Trade jsem zavítal společně s Jakubem Košťálem, který má mimo jiné na starosti dodávky nástrojů pro tuto společnost. Jakub totiž pracuje jako produktový specialista firmy Roman Ledvoň, která je certifikovaným distributorem společnosti Walter.


Pohled do výrobní haly společnosti Matuš Trade

Ve firmě Matuš Trade

Ve firmě nás přivítal Lubomír Fuček, vedoucí výroby. Nejprve omlouvá majitele Pavla Matuše, který musel odcestovat do zahraničí kvůli nákupu nového stroje. Pan Matuš podniká v oboru již od roku 1995, kdy začínal jako soukromník s jednou klasickou horizontkou v garážové firmě. Na jeho tehdejší činnost navazuje společnost Matuš Trade, s. r. o., kterou založil v roce 2005. Od roku 2006 firma sídlí v moderní hale postavené na okraji Veřovic. „Já jsem do firmy nastoupil před devíti či desíti lety, pracoval jsem na obráběcím centru. Kromě něj tu byly dvě horizontky, fréza, soustruh,“ vzpomíná pan Fuček. „Od té doby se firma rozšířila, byla přistavěna další část haly a přibyla nová tříosá centra a jedno pětiosé centrum, CNC soustruh a velká CNC horizontka. Nyní tady ve dvousměnném provozu pracuje asi 20 zaměstnanců. Pan Matuš podnikáním žije, práce ve firmě ho baví, je i jeho koníčkem.“

 
Frézy Walter se uplatňují například při obrábění desek forem na tříosých CNC centrech.

Zavedení nástrojů Walter do výroby

Co se týká nástrojů, značka Walter zde hraje významnou roli. „Začínali jsme před šesti lety s vrtáním,“ vypráví Jakub Košťál. „Pan Matuš sice firmu Walter znal, ale přišla mu drahá. Nakonec jsme se domluvili na odzkoušení několika vrtáků.“ Nástroje se osvědčily a spolupráce se rozšířila i do dalších oblastí. „Během šesti let jsme dodali mimo jiné více než sedmdesát frézovacích těles. Cena nástroje totiž není všechno, důležitý je i jeho výkon. Pokud dokážeme při zachování kvality obrábět rychleji, přináší to nemalé úspory.“

Dnes patří firma Roman Ledvoň jako certifikovaný distributor společnosti Walter k pětici hlavních dodavatelů nástrojů. A nejen to. „Po těch šesti letech jsme se s panem majitelem stali kamarády, pořádáme společné akce nebo se sejdeme na pivo a pobavíme se o rodině. I tady s panem vedoucím – nemusíme při každé schůzce řešit jen práci, ale klidně si dáme kafíčko a popovídáme si.“ Zákazníci firmy Roman Ledvoň se také pravidelně setkávají na akcích, které pro ně společnost pořádá. „Získali jsme tak například zakázky od jedné nástrojárny, s jejímiž majiteli jsme se dříve neznali,“ potvrzuje Lubomír Fuček.


V současnosti společnost Matuš Trade využívá celou řadu nástrojů Walter. Patří k nim vrtáky Perform, závitníky Perform X.pert P a X.pert M, vysokorychlostní hrubovací frézy F2330, rovinné frézy F4080, rohové frézy F4042, vrtáky B4130 s VBD, vrtáky Insert Drill a další.

Výrobní program a podpora dodavatele nástrojů

A co se ve firmě obrábí? „Prakticky všechno od svařenců po formy, z materiálů ocel, nerez, dural, plasty,“ říká pan Fuček. „Podle toho, co zákazník potřebuje.“ K hlavním obrobkům patří části forem, především desky. „Vyrábíme i celé formy, což zahrnuje hrubování polotovaru, dokončování, tvarové frézování, vrtání. Vyrobíme veškeré díly, ale montáž neděláme, tu si zákazník zajišťuje sám.“ K dalším zakázkám patří například výroba servisního nářadí pro automobilku Tatra. V oblasti pětiosého obrábění se jedná zejména o kusovou výrobu tvarově složitých dílů z duralu, například pro různé prototypy. Nebo se obrábějí svařence na CNC horizontce až do velikosti cca 1,8 x 2 m. Ke specialitám patří například obrábění dveří a disků pro obrněné transportéry, které se opracovávají s použitím speciálních nástrojů. Technologie vznikla ve spolupráci s firmami Walter a Roman Ledvoň. „Používají se k tomu speciálně broušené tvarové frézy i speciální řezné materiály,“ uvádí Jakub Košťál „Technologa zde totiž nemáme, všechno dělám já jako vedoucí výroby nebo pan majitel, případně ostatní zaměstnanci,“ vysvětluje Fuček. „Pokud jde o něco složitějšího, volají nás,“ doplňuje Jakub Košťál. „Po telefonu řešíme například řezné podmínky, ale i dodávky speciálních nástrojů nebo různé konzultace. Základem je však osobní styk – vídáme se jednou až dvakrát týdně.“

Pro malou firmu je důležitá i dobře fungující podpora dodavatele nástrojů. Jakub Košťál a Lubomír Fuček konzultují s operátorem stroje průběh obrábění.

Firemní speciality

Ke specialitám firmy Matuš Trade patří hluboké vrtání dělovými vrtáky, což souvisí zejména s výrobou chladicích kanálů a topných otvorů v deskách forem. Běžně se zde vrtají otvory do hloubky až 2,5 metru. „Mnoho firem tuto technologii nemá, a tak hluboké vrtání děláme na zakázku i pro další výrobce forem a zápustek,“ vysvětluje Lubomír Fuček. Tato technologie je využívána i při výrobě hřídelí, hydraulických válců nebo chlazení vřeten pro obráběcí centra.

Další zajímavou technologií je válečkování. Pro jednu zakázku bylo třeba provést tuto úpravu povrchu hlubokých děr v rozměrné hydraulické kostce, jejíž nejdelší strana měřila asi půl metru. „Byl to požadavek zákazníka, vzali jsme to jako výzvu. Nebylo zde možné použít například vystružování, protože hloubky děr byly větší než délky dostupných nástrojů,“ říká vedoucí výroby. Také s tímto požadavkem se společnost Matuš Trade obrátila na firmu Roman Ledvoň. „Bylo třeba navrhnout speciální nástroje a zajistit jejich výrobu. Nástroje jsme pak firmě dodali,“ dodává Jakub Košťál.

Pavel Matuš, zakladatel společnosti Matuš Trade. Foto: Matuš Tradeu


Nástroje pro válečkování se běžně nevídají. Jejich dodávku zajistila také firma Roman Ledvoň.

Samozřejmě jsme nezůstali sedět v zasedačce u kávy a diktafonu, ale zašli se podívat do výroby. Je zde k vidění několik klasických strojů, ale převážná část práce probíhá na CNC „mašinách“ (většina z nich byla koupena jako nové stroje v rámci dotačních programů EU) a v přední části dílny se připravuje místo pro novou CNC horizontku. Z haly odcházíme za svitu jarního sluníčka. V zadní části firemního pozemku se nachází malá požární nádrž s kapry. „Majitel plánuje, že tady udělá venkovní posezení,“ zmínil se před chvílí v zasedačce pan Fuček. Ale jestli se to stihne letos, to se neví. Starost o chod firmy má přednost.


Součástí výroby desek forem bývá operace hlubokého vrtání.

Pavel Marek, Veřovice

pavel.marek@mmspektrum.com

www.matus.cz

http://romanledvon.cz

www.walter-tools.com

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: