Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jak vypadá skutečný průmysl 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jak vypadá skutečný průmysl 4.0

Výroba špičkové elektronické tlakoměrné techniky – tak stručně řečeno vypadá náplň činnosti buchlovické společnosti BS Sensors. Ke své činnosti firma pochopitelně potřebuje velmi kvalitní stroje. Proto (ale nejen proto) se rozhodli pro CNC soustružnická centra Hyperturn 45 a Hyperturn 65 od společnosti EMCO.

V BS Sensors se vyrábějí snímače a převodníky tlaku, sondy pro měření výšky hladiny a firma patří mezi tři světové výrobce kapacitních tlakových senzorů s keramickou membránou, což je unikátní technologie, chráněná patentem.

„Aplikace našich produktů je široká, dokážeme vyhovět jakémukoli přání zákazníka a standardní snímače vyrobíme přímo dle jeho potřeb,“ vysvětluje Karel Mareček, jednatel společnosti a nositel ocenění Technologický podnikatel roku 2018. „Naši zákazníci se rekrutují z mnoha oblastí, od potravinářského průmyslu, kdy jsou naše snímače použity např. v mlékárenských či pivovarnických nádržích a tancích, přes aplikace v energetickém, chemickém a stavebním průmyslu až po stavbu lodí či těžbu surovin. Dále nyní spolupracujeme s nadnárodním korporátem, který nám otevírá dveře pro vstup do leteckého průmyslu. V neposlední řadě se podílíme na aplikacích v kosmickém odvětví, kdy díky fúzi BD Sensors a kroměřížské společnosti CSRC (Czech Space Research Company) jsou naše produkty využívány v zařízeních ve vesmíru,“ dodává s hrdostí Karel Mareček.

Rychlost, kvalita, cena

Začátky společnosti jsou úzce spjaté s firmou Mesit z Uherského Hradiště. Původní záměr privatizovat vývojové oddělení pro hybridní obvody nevyšel, avšak záhy se naskytla příležitost v oblasti výroby tlakoměrů, kterou Karel Mareček s kolegy využili. Bezesporu to byl správný krok, neboť poptávka trhu byla velká, a i přes zdaleka ne ideální pracovní podmínky dokázal malý tým prorazit a zaujmout zákazníky. Rychlost dodávek, stoprocentní kvalita tlakoměrů a nižší cena – to byly tři počáteční trumfy, které odstartovaly dynamický růst společnosti. Ta má dnes pobočky na Slovensku, v Německu, Švýcarsku, Rusku i Číně. BD Sensors zaměstnává asi tři stovky pracovníků. V jejím čele stojí sami majitelé a současně zakladatelé. Oni i jejich lidé od začátku kladou důraz na absolutní znalost oboru, s tím související vysokou kvalitu produktů, nezávislost a stabilitu. Výroba není cílena na milionové série, cílem je poskytnout zákazníkům přesně to, co potřebují, a vyřešit tak jejich problém. Spolupráce probíhá na partnerské úrovni, díky čemuž vznikly stovky ojedinělých aplikací. Z původních čtyř typů snímačů se nabídka rozšířila na 80 základních modelů ve více než půl milionu variantách. Kromě standardních snímačů dodává společnost i speciální provedení dle požadavků zákazníků, a to i v malých sériích. Poslední dva roky se DB Sensors orientuje na možnost výroby senzorů a elektroniky pro letecký a kosmický průmysl, proto jsme v roce 2017 fúzovala s firmou CSRC z Kroměříže, která má v této oblasti 20leté zkušenosti.


„Aplikace našich produktů je široká, dokážeme vyhovět jakémukoli přání zákazníka a standardní snímače vyrobíme přímo dle jeho potřeb,“ říká Karel Mareček.

„Za příklady produktů, na které jsme hrdí, považuji kapacitní keramický senzor vlastní výroby a momentálně velmi aktivně rozvíjíme nasazení senzorů IoT v projektu DataFly. Vždy se snažíme být technologicky o pět až deset let napřed oproti firmám obdobného charakteru,“ říká Karel Mareček a dodává: „Již pět let jsme držiteli titulu Bezpečný podnik a prostřednictvím dceřiné firmy VISC aktivně spolupracujeme se základními a středními školami, vedeme kroužky a snažíme se vyhledávat talenty.
.

Příklady produktů, na které jsou v BD Sensors hrdí – kapacitní keramický senzor vlastní výroby a nasazení senzorů IoT v projektu DataFly.

Stroje, které se domluví

Výroba tohoto typu se samozřejmě neobejde bez velmi sofistikovaného strojového parku. Zde k němu patří 20 CNC soustruhů a jedna CNC frézka. Všechny CNC stroje mají ovládací software Fanuc. Dále zde disponují digitálními měřicími přístroji od Keyence a dotykovými měřicími přístroji od Renishaw. Ale především zdejší odborníci pracují se čtyřmi moderními CNC soustružnickými centry se dvěma revolvery značky Hyperturn 65 a dvěma Hyperturn 45 od firmy EMCO.

„Pořídili jsme je v roce 2018, na projekt, který jsme nazvali Průmysl 4.0 v mechanické výrobě, který byl částečně dotován z dotačního programu EU,“ vzpomíná Karel Mareček. „Tyto stroje jsou součástí celku tzv. digitální továrny, jejímž cílem je eliminovat lidskou pracovní sílu při obrábění na CNC. Do realizace tohoto projektu jsme se pustili poté, kdy jsme si uvědomili akutní nedostatek kvalifikovaných lidí na trhu práce. Zároveň je ale naším cílem eliminace chyb způsobených lidským faktorem.“

Projekt zahrnuje internet věcí, internet služeb, digitální ekonomiku. Zajímavý je na něm mimo jiné i fakt, že stroje Hyperturn s ostatními částmi projektu komunikuji, například ohledně strojových korekcí.


Součástí dodávky strojů Hyperturn byla také centrální filtrační jednotka, která zajišťuje bezobslužný oběh přefiltrované chladicí emulze, včetně její temperace.

O čem to vlastně je

„Důležité je pochopit, že se zdaleka nejedná jen o stroje a výrobu,“ upřesňuje pan Mareček. „Je nutné podívat se jinýma očima na celý proces, včetně řízení lidí, a změnit jej. Teprve pak můžete vše zrychlit a zefektivnit. Samotná robotizace je jen malou součástí. Především je třeba změnit chápání lidí a jejich pohled na řízení práce. Optimalizace provozu je obrovská příležitost, ale jen málokdo ji umí uchopit. Většina firem říká Průmysl 4.0 tomu, že si koupí vstřikovací lis a na něj nainstalují robota, který odebírá dílce a dává je do bedny.“


Zdejší odborníci pracují se čtyřmi moderními CNC soustružnickými centry se dvěma revolvery značky Hyperturn 65 a dvěma Hyperturn 45, všechny jsou od firmy EMCO
 

Firma BD Sensors je mimo jiné také „bezpapírová“. To znamená, že každý zaměstnanec ve výrobě vlastní personální tablet, kde má svůj zásobník práce, který se neustále online aktualizuje. Přístup k veškeré technické a výkresové dokumentaci a k potřebným technologickým postupům. Dále zde vidí svoji docházku, zadává zde vše – žádosti o dovolenou, obědy..., jednoduše veškerou agendu pro komunikaci s firmou.

Tak tedy vypadá Průmysl 4.0 v reálu – právě ten projekt, za jehož realizaci získal Karel Mareček v loňském roce ocenění Technologický podnikatel roku.

 PROJEKT PRŮMYSL 4.0 OČIMA DODAVATELE STROJŮ HYPERTURN


MM: Do jaké míry a v čem konkrétně se na projektu Průmysl 4.0 v mechanické výrobě angažovala společnost EMCO Intos?

M: Nosek: Naše společnost se podílela na projektu dodávkou pěti CNC soustružnických center s kompletní technologií požadovaných dílců od zadavatele. Součástí dodávky byla také centrální filtrační jednotka, která zajišťuje bezobslužný oběh přefiltrované chladicí emulze, a to včetně její temperace, především s ohledem na stabilní proces při obrábění. Soustružnická centra jsou napojena pomocí dopravníku hotových dílců na robotické buňky, kde je zajištěno jak očištění dílů, tak i jejich změření a následné vyhodnocení rozměrů, popř. korekce jednotlivých nástrojů, kterou zajišťuje OPC server.

MM: Nakolik jste spolupracovali napřímo s dalšími účastníky/dodavateli projektu?

M: Nosek: Spolupráce byla velmi intenzivní, a to se všemi dodavateli, zejména pak se společností JHV–Engineering. Vzhledem ke složitosti projektu bylo nutno vše konzultovat s managementem společnosti, včetně technologů, metrologů a dalších zaměstnanců.

MM: Co je na tomto projektu podle vás nejpřínosnější a nejzajímavější?

M: Nosek: Velkým přínosem je optimalizace výrobních časů, přehled výrobních kapacit s následným plánováním výroby, minimální zásah lidského faktoru do procesu, a pochopitelně produktivita strojů. A bezesporu téměř bezobslužný provoz, protože najít schopné kvalifikované lidi, nejlépe strojaře, je v dnešní době velmi obtížné.

Michael Nosek, prodejní manažer EMCO Intos
 


 EMCO

Zdenek.Pilecky@intos.cz

Ondrej.Marsik@bdsensors.cz

Další články

Měření ve strojírenství
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: