Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jak změnit Big data na Smart data
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jak změnit Big data na Smart data

Sběr dat je jedna věc, avšak dát jim smysl je to, co přidává hodnotu. V moderní průmyslové hantýrce se jedná o změnu dat z „big data“ na „smart data“.

Big data jsou často považována za jednoduše obrovský objem dat vygenerovaných senzory, přístroji, systémy a jinými měřicími zařízeními, kterým pak musíte dát smysl. Ne všechna data ale mají stejnou formu. Některá jsou strukturovaná (ve formě výstupu ze senzoru obecně organizovaná ve formátu databáze), jiná data jsou nestrukturovaná a mohla by obsahovat text, obrázky, zvuk a video. Směs těchto dvou velmi odlišných souborů dat je součástí komplexnosti nazývané big data.

Interpretace nashromážděných dat

Výzvou pak je dát jim smysl za pomoci znalostí a zkušeností a učinit z nich smart data. V průmyslovém kontextu je tento proces nejčastěji uplatňován v provozu a údržbě. Shromáždění množství procesních dat a jejich správná interpretace poskytují provozovatelům informace, které potřebují pro zlepšení provozních podmínek. Správné prosetí a interpretace dat mohou pomoci zlepšit výkon stroje nebo prodloužit jeho životnost úpravou podmínek na základě výsledků. V nejjednodušším případě by mohl zkušený operátor provést několik odečtů – například teploty, tlaku a vibrací – a provést diagnostiku.

Tato strukturovaná data tvoří základnu monitorování založeného na stavu (CBM) a režimů prediktivní údržby. Učinění správných opatření a provedení akce, jakmile dojde k odchýlení od normy, pomáhá udržovat stroj v chodu déle. Jednoduchým příkladem je monitorování vibrací ložisek, ve kterém může jednoduchý soubor dat pomoci prodloužit životnost stroje a posílit spolehlivost.
 


Nová osmikanálová jednotka Multilog IMx-8

 

Novinka společnosti SKF nejen pro závody F1

Společnost SKF nyní uvedla na trh kompaktní osmikanálovou verzi své velmi oblíbené platformy pro sledování stavu strojů IMx. Inženýři SKF nedávno pomohli týmu Scuderia Ferrari F1 se sběrem dat z jejich testovacích komor v reálném čase. Platforma založená na platformě SKF IMx nepřetržitě monitorovala chování vibrací hnacích komponentů v testovací komoře při zpracovávání až 100 000 pozorování za sekundu. Tato data byla pro jejich rozdělení do spravovatelnějších částí porovnávána až 20x za sekundu a následně analyzována. To pomohlo týmu zaměřit se spíše na výsledky než na data.

Před nepřetržitým monitorováním musel tým obcházet jednotlivé zkušební komory, aby získal přesnou představu o tom, co se děje uvnitř. On-line kontrola vysokofrekvenčních dat v reálném čase nepřipadala v úvahu. Z tohoto důvodu bylo odstraňování závad pomalým procesem a znemožňovalo vytvářet prognózy provozní trvanlivosti součástí na základě pozorovaných trendů.


Novinka od SKF pomáhá měnit „big data“ na „smart data“ nejen týmu Scuderia Ferrari.

Prostorově úsporné a univerzální řešení

Společnost SKF upravila svoji platformu IMx tak, aby se hodila pro výše uvedenou aplikaci, neboť dosud byla obvykle využívána pro monitorování aplikací, jako jsou větrné turbíny, které vyžadovaly mnohem menší objemy dat, méně kanálů a menší výpočetní rychlosti.

Osmikanálová jednotka Multilog IMx-8 představuje atraktivní řešení pro uživatele aplikací zahrnujících mechanická či hydraulická hnací ústrojí. Funkce Event Capture (zachycení události) je zajímavá například i pro uživatele obráběcích strojů vyžadujících cenově dostupnou schopnost detekce havárií. Na rozdíl od 16kanálových a 32kanálových variant zabírá kompaktní osmikanálová jednotka IMx-8 určená pro montáž na DIN kolejnice jen velmi malý prostor.

SKF CZ

dominika.hanova@skf.com

www.skf.com/cz
 

Další články

Průmysl 4.0
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: