Témata
Reklama

Jaké bude auto budoucnosti?

Zatímco dříve se hledáním odpovědi na otázku v titulku zabývali futurologové a spisovatelé literatury sci-fi, dnes se o rozlousknutí tohoto tvrdého oříšku snaží vědci v renomovaných laboratořích a konstruktéři v automobilkách. A překvapují nás prvními výsledky.

Tento článek je součástí seriálu:
Atraktivní projekty
Díly

Bez volantu a bez pedálů

Už několik let vyvíjí Google víceméně utajeně auto, o němž tvrdí, že mu patří budoucnost. Dosud k tomu využíval hybridní SUV Lexus RX. Nyní představil veřejnosti svůj vlastní první funkční vzorek. Naznačuje tak, že šanci mají i jiné automobilky. Jak je z fotografie patrné, na silnici auto nemůže a automobiloví designéři si jistě rvou hrůzou vlasy. Ale nejde o vzhled, nýbrž o software.

Vozítko pro dva lidi nemá volant ani pedály či brzdu a na přístrojové desce je pouze tlačítko. Po jeho stisknutí se prototyp rozjede a může dosáhnout rychlosti až 40 km/h. Musí se mu však zadat cíl cesty. Soustavně vysílá kolem sebe signály, jež mapují okolí a v případě nebezpečí se zastaví. Do podzimu chce vyrobit prvních sto zkušebních prototypů.

Google tak potvrdil, že je světovým králem inovací. Není divu, že sesadil Apple a stal se nejhodnotnější značkou světa v žebříčku BrazdZ Top 100 nejhodnotnějších světových značek pro rok 2014 s hodnotou 159 miliard dolarů. To představuje meziroční nárůst o 40 %. Po třech letech na vrcholu sestupuje Apple na druhou příčku a jeho hodnota značky klesá o 20 %, na 148 miliard dolarů. Přestože Apple zůstává značkou s vrcholovým výkonem, klesá její kredit coby značky udávající trendy v technologiích, hlavně kvůli absenci převratných novinek.

Reklama
Reklama

Elektrický, nebo hybridní?

Zdá se, že o způsobu pohonu je pro nejbližší roky rozhodnuto. Automobilky investovaly do vývoje elektrických aut roky práce a miliardy dolarů či eur. Sice letos na podzim se má objevit na trhu vůz s vodíkovým motorem, ale po letech přešlapování už svítí zelená elektropohonům, eventuálně s hybridním řešením, čili menším benzinovým motorem jako doplňkem.

Několik let vyvíjel Google utajeně auto bez volantu a pedálů.

Navíc jsou elektroauta například v Německu podporována z nejvyšších míst v souladu s ekologickou politikou. Ovšem zatím je v této automobilové velmoci jen asi 10 tisíc vozů jezdících na baterie a do konce roku 2020 jich nemá být ani půl milionu.

Designové řešení e-aut se líbí. Ani technické parametry nejsou špatné. Například BMW i3 má elektromotor 25 kW a benzinový motor 25 kW a ujede až 190 km. Problémem je prý nedostatečná síť dobíjecích stanice. To se netýká jen Německa, ale i ostatních evropských zemí, včetně naší republiky.

V Norsku podporují rozvoj silniční elektrodopravy štědře. Například v hlavním městě Oslu existuje mnoho parkovacích míst vyhrazených pro elektromobily. A co je hlavní – proud do dobíjecích stanic je zdarma.

Továrna na výrobu elektroaut

Nejprogresivnější výrobce elektroaut americká firma Tesla oznámila, že chce postavit novou výrobní továrnu a převrátit tak trh s elektromobily. Nejdražší částí aut Tesla jsou baterie, proto chce vedení společnosti náklady na jejich výrobu podstatně snížit. Měly by klesnout pod 200 dolarů na kWh a potom prý budou elektroauta srovnatelná s běžnými vozy. Dnes se pohybuje cena baterie Tesla kolem 300 dolarů za kWh. U jiných výrobců je to dvojnásobek. Přitom vozy Tesla mají kapacitu 85 kWh.

Elektromobily potřebují síť dobíjecích stanic.

Nová továrna by měla začít dodávat vozy v roce 2017. Ještě letos by mělo padnout rozhodnutí, zda to bude v Texasu, Novém Mexiku či na jiném místě v USA.

Ovládání aut smartphonem

Elektrická auta vybavená bohatým softwarem je sice možné řídit volantem, ale také joystickem. A protože se od začátku roku stále častěji a hlasitěji hovoří o propojení chytrých telefonů s autem, vyvstává logicky otázka: proč instalovat další tlačítka a knoflíky v autě, pokud nyní téměř každý má u sebe v tašce „surf"? Stále více a více automobilových vývojářů považuje mobilní zařízení svých zákazníků za samozřejmost. Tak je možné si zvyšovat komfort jízdy, jako je ovládání klimatizace, navigace nebo hudebního systému. Když můžeme pomocí smartphonu nebo tabletu ovládat tyto úkony, tak proč ne i řízení auta?

Už je to tady. Například Bentley nabízí dálkové ovládání cestujícím na zadních místech prostřednictvím smartphonu. Dotykový displej velikosti krabičky od cigaret je umístěn ve středovém tunelu vozu.

Obdobně postupují i další výrobci a nabízejí stále bohatší paletu možností. Cestující tak může při jízdě surfovat po internetu nebo komunikovat s informačním systémem vozu.

Společnost Land Rover představila před pár týdny na autosalonu v New Yorku nový terénní vůz. Řidič z něj může vystoupit a řídit jej z chodníku prostřednictvím tabletu.

Bezpečný „Highway Pilot“

Pionýrem v tomto smyslu je automobilka Daimler Trucks, která minulý měsíc prezentovala novinářům své nákladní auto budoucnosti. Program navigace nazvala „Mercedes-Benz Future Truck 2025“ a široké veřejnosti jej představí v září na veletrhu nákladních vozů v Hannoveru.

Do roku 2025 by se v Evropské unii měla asi o 20 procent zvýšit přeprava zboží. Asi jedna čtvrtina se bude přepravovat po silnicích a dálnicích. Právě jako reakci na tuto prognózu vyvinula automobilka svůj první samostatně jedoucí náklaďák.

Je vybaven inteligentním systémem pomoci „Highway Pilot“, a tak může řídit nezávisle na řidiči vůz na silnicích až do rychlosti 85 km za hodinu. Výrobce demonstroval tuto techniku na jednom úseku dálnice A14 v blízkosti Magdeburgu. Truck budoucnosti byl napojen nejen do sítě dalších řidičů firmy a operátorů ústředí, ale také komunikoval s ostatními účastníky silničního provozu.

Systém přináší výhody nejen dopravním společnostem, ale i životnímu prostředí. Sám automaticky totiž optimalizuje akceleraci a brzdnou fázi, čímž snižuje spotřebu paliva a množství škodlivých emisí. V neposlední řadě výrazně přispívá k plynulosti silniční dopravy. Daimler spatřuje další výhody systému „Highway Pilot“ v možnosti snižovat nedostatek profesionálních řidičů. Navíc by řidičům kamionů odpadla monotónní činnost a získali by více času na jiné úkoly.
Daimler Truck prohlašuje, že do deseti let nasadí tento systém do sériové výroby. Prvním krokem je však potřeba vytvořit právní rámec pro autonomní řízení aut.

Řídit pouze myšlenkou

Výzkumníci na Svobodné univerzitě v Berlíně zkoumají už několik let v rámci projektu Autonomie ještě jiný způsob ovládání vozidla. A to nikoliv jen impulzy nebo slovními příkazy, ale pouze myšlenkami.

Používají přestavěné vozy Chrysler Voyager a VW Passat. Podařilo se jim opakovaně prokázat, že auto bez řidiče za volantem může najít svůj cíl bezpečně podle pravidel silničního provozu. Pokusná osoba sedí na zadním sedadle a má na hlavě speciální čepici. Místo očí používá asi tucet radarů a laserových senzorů. Mozek auta čili počítač řízení je umístěn v kufru a s volantem a pedály je spojen elektronicky. Teď jde o to, spojit mozek člověka s mozkem vozu.

Do čepice umístili výzkumníci 16 čidel na měření mozkových vln. Od nich odvodí palubní počítač určité myšlenkové vzory. Nejedná se o nějaké telepatické schopnosti počítače ani o čtení myšlenek. Řidič prostě musí určitou dobu trénovat své myšlenkové pochody, musí intenzivně myslet na čtyři základní povely vždy, když chce dát pokyn ke změně směru jízdy. V duchu si říká „rychleji, pomaleji, vlevo nebo vpravo“, což je vše, co zajímá počítač. Přístroj zaznamená změny v mozkových vlnách a posoudí je podle dodaného vzoru. Tak rozpozná, zda má vůz jet rychleji, či pomaleji, anebo zahnout tam, či onam.

Ovšem než budeme řídit pouze myšlenkami, uplyne ještě dlouhá doba.

Během tohoto času se může stát, že se změní sociální a psychické povědomí natolik, že taková auta nebudeme potřebovat. Přesněji žádná auta! To přeháním, tak střízlivěji: mnohem méně aut než dosud.

Sdílení aut

Už letos v létě se nechal vysoce postavený manažer jedné německé automobilky slyšet, že do popředí zájmu se dostává „carsharing“, tzn. sdílení aut. To zní překvapivě od někoho, kdo prodává auta lidem v zemi, kde je osobní automobil nejen miláčkem rodiny či jednotlivce, ale přímo fetišem.

„Carsharing“ jako metoda je znám už řadu let a s větším či menším úspěchem se využívá ve Spojených státech, ale i v některých evropských zemích. V posledních měsících na něho vsadili například ve Vídni, ve snaze rapidně snížit počet vozidel v přeplněných ulicích.

Princip je jednoduchý. Zájemce se registruje u magistrátu nebo společnosti vlastnící jistý počet aut. V případě, že potřebuje někam autem dojet, dostaví se na předem určené místo, svou osobní kartou nebo aplikací v chytrém telefonu si vůz otevře, nejlépe elektromobil, a odjede, kam potřebuje. Tam auto zanechá a společnost si za tuto službu vyinkasuje ze zákaznické karty určitý malý obnos. Postup se začíná v mnoha městech těšit stále větší oblibě, zvláště u mladých lidí se silným ekologickým cítěním.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 jezdí sám...
... a řidič pracuje s tabletem.

Mezi přednosti patří fakt, že odpadají velké vstupní pořizovací náklady a také odpadají starosti s parkováním, takže člověk šetří čas i nervy.

V minulých dnech se objevila další novinka. Smartphonová aplikace, s jejíž pomocí člověk snadno navážete spojení s jiným člověkem, který jede autem podobným směrem a sveze zájemce za malý příspěvek na provoz. Systém má ještě řadu „much“, jež je třeba vychytat, například odpovědnost za poškození zdraví při havárii nebo způsob zdanění těchto příjmů. Ale budoucnost tato novinka má, což dokazují obavy taxikářů o obživu. Ten strach je natolik velký, že letos v létě vyvolal několik stávek v několika evropských městech.

Auto nám pak možná bude sloužit jen jako prostředek relaxace, když pojedeme s rodinkou na výlet či k babičce a dědečkovi.

Karel Sedláček

Sedlacek.Kar@seznam.cz

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 140941
Datum: 04. 09. 2014
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Autor:
Seriál
Firmy
Související články
Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Letem technickým světem

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat pouze svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměření a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Související články
Svět CNC vstupuje do formule 1

Haas Automation je největším výrobcem CNC obráběcích strojů v USA. Svět formule 1 představovat netřeba. Nyní tito dva giganti sdílejí společného jmenovatele, kterým je formulová stáj Haas F1 Team. Spolehnou se na vlastní šasi a na motory či převodovky od Ferrari.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nováček v soutěži se chystá na novou sezonu

V tomto vydání vám představíme další z řady studentských formulí. Tentokrát nahlédneme do ostravské dílny týmu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Studenti Fakulty strojní se tam s vervou pustili do stavby nového monopostu studentské formule #2 pro závodění na rok 2016!

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY: Las Vegas: Dálnice, nebo slepé uličky?

Začátek ledna patřil ve světovém centru hazardu a zábavy (čili v Las Vegas v Nevadské poušti) už tradičně k nejdůležitějšímu veletrhu spotřební elektroniky ‒ Consumer Electronics Show (CES).

Co se skrývá za značkou? Renault, Rolls-Royce, Saab

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek.

Co se skrývá za značkou? Opel, Peugeot, Porsche

Další díl našeho seriálu, navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek. 

Co se skrývá za značkou? Mazda, Mitsubishi, Nissan

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek.

Co se skrývá za značkou? Chevrolet, Jaguar, Kia

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek.

Co se skrývá za značkou? Alfa Romeo, Audi, BMW

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek.

Atraktivní projekty: Wi-fi s novým trendem

Na letišti se neztratíte, v muzeu získáte atraktivního průvodce a v nemocnici budete stále v lékařské péči. Umožňují to nové trendy v technologii wi-fi.

Největší událost ve světě technických textilií

V polovině letošního května se opět po dvou letech souběžně konaly dva
textilní veletrhy: Texprocess – mezinárodní veletrh strojů a zařízení pro textilní
průmysl a Techtextil – mezinárodní veletrh technických a netkaných textilií.
Po čtyři dny se veletržní a výstavní centrum ve Frankfurtu nad Mohanem stalo
jednou z předních mezinárodních platforem pro uživatele technických textilií
z nejrůznějších odvětví, ale také pro výrobce oděvů, módního oblečení,
čalouněného nábytku a kožených výrobků.

Český mozek pro německé inovace

Ing. Petr Grulich pracuje jako poradce a podporovatel vývojových týmů pro speciální technická témata ve společnosti Robert Bosch GmbH v německém Stuttgartu. Ačkoli to podle jeho jména nepoznáte, je Čech. Tento rodák z České Lípy je absolventem Ústavu mechaniky, biomechaniky a mechatroniky Fakulty strojní ČVUT. Je jedním z těch „našich“, díky nimž v zahraničí začínají chápat, že Česko není jen o pivu a hokeji.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit