Témata
Reklama

Jaký bude rok 2003?

Na prosincovém pracovním setkání asi stovky českých manažerů, které uspořádala agentura ArkAdiA v rámci série konferencí Manažerské mosty, se tuto otázku pokusilo zodpovědět několik představitelů české ekonomiky. Moderátorce odpovídali Miloslav Rut, Country Manager Czech & Slovakia firmy Cisco Systems Czech republic, ing. Martin Jahn, generální ředitel CzechInvest, ing. Martin Tlapa, MBA, generální ředitel CzechTrade, dr. ing. Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR a Václav Pátek z oddělení daňových služeb společnosti PricewaterhouseCoopers. Přinášíme volný záznam z moderované diskuse

Co přinese rok 2003 českým firmám?

M. Rut: Jednoznačně přípravu na vstup do EU. Koncem roku 2003 a začátkem roku 2004 také očekávám návrat ekonomického růstu do USA i Evropy. A nepochybně rozvoj elektronického obchodování.
J. Drábek: V novém roce se nás bude týkat omezení, že v EU ještě nejsme, ale naši zahraniční partneři od nás budou očekávat, že se jako členové EU chováme.
M. Jahn: Očekávám dokončení rozpracovaných projektů, jako je automobilka v Kolíně. Zahraniční investice budou více směřovat ke kvalifikované pracovní síle a k výrobě s vyšší přidanou hodnotou, což přinese výhody i pro subdodavatele. Rok 2003 firmám přinese mnoho práce a starostí, ale ještě ne výhody.
M. Tlapa: O vstupu do EU se mluví jako o samozřejmosti, ale předtím se bude konat referendum a v této otázce zatím není zcela vyhráno. Je třeba udělat ještě spoustu práce v osvětlování přínosů vstupu do EU, problematická je zejména oblast zemědělství. Před přijetím jednotné evropské měny je nutné provést reformu veřejných financí.
J. Drábek: Nemůžeme si dovolit přijmout euro později než ostatní kandidátské země, přišli bychom tím o konkurenční výhody, které euro přináší. Důležité také je, aby podnikatelé byli pro vstup na jednotný evropský trh připraveni. Co se týká přijímání nové legislativy, myslím si, že postupujeme dokonce rychleji než země EU, avšak úroveň dodržování legislativy u nás není dostatečná. V EU nebude možné obcházení zákonů omlouvat, neboť bychom mohli být nařčeni, že nedodržujeme pravidla hospodářské soutěže.
V. Pátek: Já s vámi příliš nesouhlasím, podle mého názoru ČR v přípravě legislativy naopak zaostává, zejména v oblasti nepřímých daní. Jde například o celní sazby, neboť po vstupu do EU z celního hlediska zmizí hranice. Státy také musí dodržovat určená pravidla v oblasti DPH, tedy to, co může podléhat snížené sazbě. Je chybou ČR, že si v tomto směru nedojednala výhodnější podmínky pro oblast služeb.
J. Drábek: Také je třeba, aby daň z příjmu právnických osob klesala rychleji - v okolních státech je nižší než 25 %. Rovněž je nutná plošná kontrola všech firem finančními úřady.
Reklama
Reklama
Reklama

Jak se budou vyvíjet osobní náklady? Budou se zvětšovat?

M. Jahn: Firmy si na rostoucí osobní náklady budou muset vydělat. Obory s vysokými osobními náklady tak budou nahrazeny takovými, kde osobní náklady nejsou rozhodující, tedy obory s vysokou přidanou hodnotou.
M. Tlapa: Obory, které v oblasti exportu staví na levné pracovní síle, nebudou zajímavé. Je nutné preferovat obory s vyšší přidanou hodnotou. Je však třeba podotknout, že produktivita v českých firmách je většinou stále nižší než v EU. Zahraniční partneři také sledují procesy ve firmách, tedy jak firmy fungují. Právě to velmi ovlivňuje konkurenceschopnost.
J. Drábek: Produktivita ovšem závisí i na podnikatelském prostředí. Snahu podnikatelů například narušuje, když kamiony musí čekat řadu hodin na hranicích nebo když se na zápis do obchodního rejstříku čeká několik měsíců!

Jaká je poučenost o tom, jak to bude po vstupu do EU fungovat? Bojí se lidé EU? Jsou poučeni? Anebo jsou v pohodě s tím, že času je dost?

J. Drábek: Je třeba čerpat ze zkušeností zemí, které byly přijaty v minulé vlně rozšiřování EU. Z hlediska informovanosti je třeba:
  • vypracovat příručky pro jednotlivé obory podnikání;
  • vytvořit informační kanál směrem k podnikatelům - pro malé podnikatele to přes internet většinou moc nejde, zde jsou důležité příručky;
  • dát dohromady roztříštěné informace.
  • Například Rakousko provádělo informační kampaň pro podnikatele 3 roky. My na to máme už jen rok a půl.
    M. Jahn: Trochu se tu projevuje české švejkovství - nějak to dopadne... Nejdřív se o to nestaral nikdo, teď všichni, ale myslím si, že šok nebude tak velký, neboť tu jsou investoři z EU. Naším problémem je také to, že je zde málo lidí, kteří dovedou zažádat o příspěvek z fondů EU, z nichž lze čerpat dotace například na regeneraci průmyslových nemovitostí, rozvoj lidských zdrojů nebo na podporu vědy. Nikdo ovšem nebude financovat dotacemi neperspektivní výroby. Velkou šanci na rozvoj budou mít průmyslové klastry, spojující se firmy, vysokoškolská a výzkumná pracoviště v daném regionu.
    V. Pátek: Firmy se na vstup do EU musí připravit samy - například nákupem nových technologií, reorganizací v závislosti na nové legislativě apod.

    Co by měli podnikatelé v novém roce udělat?

    V. Pátek: Připravit si rozpočet na to, co bude třeba udělat v souvislosti se vstupem do EU.
    M. Rut: Připravit si strategii pro změnu podnikatelského prostředí.
    J. Drábek: Zlepšit práci s informacemi pro dosažení vyšší produktivity.
    M. Jahn: Chovat se podle toho, že místo českého trhu bude trh EU.
    M. Tlapa: Investovat do lidí a posílat je do zahraničí, aby znali jazyky a prostředí.
    Reklama
    Vydání #1,2
    Kód článku: 30115
    Datum: 05. 02. 2003
    Rubrika: Management / Ekonomika
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

    Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

    Jaké má české strojírenství potenciál?

    Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

    Investiční plán pro Evropu představen v Praze

    Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

    Související články
    Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

    Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    O stavu ekonomiky a roli vůdců

    V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

    Internetový vyhledávač dotací

    Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

    Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

    Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

    Žijeme na dluh dalších generací

    Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

    Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

    Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

    Inovace: Změna úhlu pohledu

    Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

    Fórum výrobních manažerů

    Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

    Byznys je o přidané hodnotě

    Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

    Fórum výrobních manažerů

    Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

    Fórum výrobních manažerů

    Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit