Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jedinečný - výkonný - spolehlivý
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jedinečný - výkonný - spolehlivý

Výrobu nového plně simultánního pětiosého obráběcího centrum, které bylo vyvinuto speciálně pro uživatele strojů s pětiosým obráběním, spustila společnost Yamazaki Mazak. Zajímavé je, že stroj byl vyvinut ve Velké Británii speciálně pro evropský trh a je na něj uváděn s vysoce konkurenční cenou, takže je ideální pro subdodavatele, začínající podniky a výrobní dílny.

Všestranný pětiosý stroj je ve své kategorii jedinečný díky své portálové konstrukci s vysokou tuhostí a plně řízeným stolem, který se pohybuje ve směru osy Y pod portálem a v konečném důsledku přináší vysoce přesné a extrémně kompaktní řešení obrábění.

CV5-500 je vybaven nově navrženým vřetenem s konstantním přesahem, který udržuje tuhost obrábění i při plném rozsahu zdvihu osy Z. Je vybaven vřetenem s 12 000 ot.min-1, schopným špičkového výkonu 18,5 kW a 119,4 Nm, což je vhodné pro širokou škálu materiálů. Pro vysokorychlostní aplikace je k dispozici volitelné vřeteno 18 000 ot.min-1, s možností chlazení skrz kuličkové šrouby os X, Y a Z pro tepelnou stabilitu.

Nejen výkon

Stroj je vybaven vysoce tuhým stolem Sankyo, poháněným vačkovou převodovkou (roller gear cam), která poskytuje široký úhel natočení, konkrétně 220 v ose B a 360 v ose C. Poskytuje vysoký výkon s rychlostí rychloposuvu 36 m.min-1 v osách X, Y a Z a dokáže zpracovávat obrobky až do Ø 500 mm x 320 mm (výška) a do hmotnosti 200 kg. Systém tepelného štítu (thermal shield) navíc udržuje stabilní přesnost řezu pomocí automatické kompenzace kolísání teploty.


CV5-500 je nové základní simultánní pětiosé obráběcí centrum navržené a postavené v Evropě. (Zdroj: Yamazaki Mazak)

Avšak vysoký výkon zdaleka není jedinou předností CV5-500. Jeho design upřednostňuje přístup obsluhy a ergonomii, aniž by byl ohrožen potenciál integrace automatizačních systémů. Stroj lze snadno integrovat s různými automatizačními řešeními díky možnosti přidání bočních nakládacích dveří, rozhraní robota a možností rozhraní hydraulického a pneumatického příslušenství. Je velmi důležité, že přístup k přední části stroje zůstává z automatizačního zařízení nezakrytý, což znamená, že si operátoři udržují pohodlný přístup pro nastavení s plnou viditelností obráběcího procesu za všech okolností.

S minimem údržby

Díky velikosti 2 300 mm x 2 790 mm je stroj nejkompaktnějším pětiosým strojem ve své třídě, díky čemuž je ideální pro běžné subdodavatelské a výrobní dílny, kde je podlahová plocha na prvním místě. Pečlivá pozornost byla věnována minimalizaci oblasti údržby, konkrétně s chladicí nádrží s bočním výstupem dopravníku třísek, kterou lze vytáhnout z přední strany stroje, aby se zajistil pohodlný přístup do klíčových oblastí údržby. Zadní část stroje může být navíc umístěna v blízkosti stěny, aby se minimalizovala podlahová plocha.

Zásobník nástrojů je standardně dodáván s kapacitou 30 nástrojů a volitelně pro 48 nástrojů, zatímco ATC s dvojitým ramenem nabízí rychlou výměnu nástroj-nástroj za pouhých 1,3 sekundy. Boční nakládací dvířka zásobníku jsou standardem, který umožňuje výměnu nástrojů i v automatickém cyklu.

Stroj je vybaven SmoothX CNC, speciální pětiosou verzí technologie Smooth společnosti Mazak.

Yamazaki Mazak

IGeistova@mazak-ce.cz

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: