Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jízdní kola z vesmírného inkubátoru
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jízdní kola z vesmírného inkubátoru

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Sedm let společnost Festka vyvíjí a vyrábí extrémně lehká jízdní kola na míru. Konkuruje bicykly s originálním rámem obsahujícím grafit. V loňském roce v dílně na pražských Vinohradech její produkce dosáhla 200 jízdních kol. Každý rok narůstá výrobní kapacita zhruba o dalších 150 kusů. Kola od Festky v sobě nesou stopy velkého týmu chytrých českých inženýrů z mnoha oborů. Mezi tuzemské zákazníky patří řada významných osobností.

Celkem 90 % rámů a kol firma exportuje do celého světa, 60 % míří k zákazníkům mimo EU do Asie (Šanghaj, Singapur, Kuala Lumpur), USA, Austrálie (Sydney). Své zastoupení má v současnosti také v Kanadě, Jakartě a Šanghaji.

Na počátku byla náhoda

„V roce 2010 jsem se potkal se současným obchodním partnerem Ondřejem Novotným a měli jsme společný zájem, koupi jízdních kol. Chtěli jsme si pořídit taková, která by o nás něco řekla, která nejsou ovlivněna kompromisy masové výroby. Oslovili jsme řadu výrobců u nás i v zahraničí, ale nikdo nebyl ochoten překročit svůj zavedený standard. Cestou za svými koly jsme nasbírali řadu zkušeností, a to nakonec vyústilo v založení společnosti. První dva roky jsme si mapovali trh, hledali zajímavé technologie a poznávali, o čem tento druh podnikání je. V roce 2012 jsme zahájili vlastní vývoj a postupně jsme nabyli schopnost vyvíjet a vyrábět své současné produkty,“ uvádí bývalý profesionální závodník a zakladatel firmy Michael Moureček.


Zakladatel firmy Festka Michael Moureček (vlevo) s obchodním partnerem Ondřejem Novotným

V současnosti tvoří tým Festky 28 lidí. Jejich věkový průměr je 35 let. Tým tvoří lidé různých profesí, kteří vyvíjejí a vyrábějí jízdní kola stále dokonalejších parametrů, nejlehčí rámy dosahují hmotnosti 700 g, a přitom si zachovávají vysokou tuhost.

Sázkou na výrobu z nejmodernějších materiálů a originálními výrobky na míru vyplnili mezeru nejen na tuzemském trhu. Vývoj nového modelu jízdního kola vyjde na miliony korun. Cena na zakázku se pohybuje mezi 80 až 400 tisíci korun.

Spolupráce s profesionály

Prioritou firmy je výměna zkušeností s vysokými školami i výzkumnými ústavy. Festka spolupracuje například s Fakultou strojní ČVUT v Praze. Díky tomu se do vývoje aplikují řešení, která nejsou běžná v masové produkci. Bezpečnost rámů se testuje v německé zkušebně EFBE. Rám musí „přežít“ šest testů, u kterých se postupně zjišťuje zejména únava materiálu, každé kritické místo se testuje na 100 tisíc cyklů v maximálním zatížení. Jedná se o sílu, kterou jsou schopni zřídkakdy vyvinout i ti nejzdatnější jezdci na Tour de France.

Inovace

„Pod křídly Evropské vesmírné agentury se Festce otevřely nové možnosti v oblasti vzdělávání a spolupráce mezi firmami, které jsou zapojeny do výzkumu a výroby unikátních aplikací. V rámci inkubace ESA bic se vyvíjí právě rám z grafitových vláken,“ upřesňuje náš průvodce pan Moureček.

Festka vyrobila bicykl také z recyklovaných kapslí pro firmu Nespresso. Vyřešila otázku, jak vyrobit trubky a jak upravit kvalitu hliníku z těchto kapslí potřebnou pro stavbu rámu.

Za spolupráce s firmou Meopta vzniká karbonový závit, který najde uplatnění v nové generaci rámů a odstraní nepříjemné zvuky středového složení, které cyklisty často trápí. Dnes se pro karbonové rámy používají středová složení, která se do rámu lisují. Toto řešení je náchylné na vodu a nečistoty, které způsobují nepříjemné zvuky.

Výrobní postup

Základní surovinou je karbonové vlákno navinuté na špulce. Postupně se navíjí na ocelový trn a nasytí pryskyřicí. Po vytvrzení v peci a vyjmutí trnu je trubka připravena k dalšímu zpracování. Všechny trubky se nakrátí na potřebnou délku a naprůnikují. Následně se složí a rám kola dostane téměř konečnou podobu. Poté se spoje laminují a na rámu se dotvoří vedení lanek či kabelů pro ovládání přehazovačky nebo brzd. Hotový rám se řádně dočistí a nalakuje. Získá ochranu před UV zářením. Některé rámy se ošetřují jen čirým lakem, jiné se mohou ručně malovat nebo třeba vykládat zlatem.


Výrobní hala

Výrobní portfolio

Dlouhodobě nejprodávanějším modelem je Festka ONE, univerzální kolo, které uspokojí většinu jezdců. Nabízí optimální hmotnost (přibližně 950 g). Vyniká titanovými patkami, které zpřesňují řazení a dodávají rámu exkluzivní vzhled.


Nejprodávanější univerzální jízdní kolo Festka ONE

 

Letošní bestseller je Festka Scalatore, nejlehčí rám v nabídce Festka, který obdržel prestižní cenu za inovaci a design a zvítězil v kategorii silniční rám roku 2018. Porota ocenila jeho vysokou stabilitu ve sjezdech při nízké hmotnosti řádově 700 g.

Letošní bestseller Festka Scalatore

Kolo Festka Spectre sedlají naši reprezentanti na dráze. Rám má certifikaci UCI (Mezinárodní cyklistická unie). Byl navržen s ohledem na potřeby špičkových jezdců a jeho hlavní předností je unikátní přenos síly z jezdce do rámu.


Festka Spectre pro závodníky

Unikátním kolem je Festka Dopller, které vzniká kombinací titanu a karbonu. Festka jako jediná na světě nabízí rám tohoto typu. Jezdci oceňují vysoké pohodlí. Tento rám patří mezi nejdražší na světě. Jeho cena se může vyšplhat až k hranici 200 tisíc korun.


Festka Dopller patří mezi nejdražší jízdní kola na světě.

Prezentace na veletrzích a výstavách

Své výrobky firma prezentuje na tuzemských i zahraničních veletrzích a výstavách.

Dobré jméno si upevnila zejména na americké výstavě NAHBS, která se zaměřuje na custom kola nejvyšší kvality.

Průmysl 4.0

Podíl robotické práce je na rámech od Festky nižší než u masově vyráběných rámů.

Všechny rámy jsou vyvíjeny s ohledem na možnou automatizaci výroby. Trubky jsou strojově navíjené na ocelový trn. Toto řešení umožňuje ukládat vlákno s maximální přesností oproti ručnímu vrstvení karbonu v případě masové produkce rámů.

Firma plánuje stavbu robotické lakovny. V dalším kroku by se automatizace mohla týkat zkracování a průnikování trubek, o které se postará kooperativní robot.
Veškeré plánování výrobních kapacit se uskutečňuje s ohledem na ekologii a zdraví zaměstnanců.

Plány do budoucna

„Momentálně se soustředíme na zlepšení zákaznického servisu. Brzy otevřeme nový showroom v Praze ve Vršovicích, ve kterém hodláme představit svou vizi prodeje kol a služeb. Cílem je tento koncept ověřit a postupně zavést na dalších místech ve světě. Jako první s tímto konceptem budeme vstupovat do Číny,“ uzavírá Michael Moureček.


Zbyněk Koukolík

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Další články

Inovace
Průmyslový design
Management a řízení
Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: