Témata
Reklama

Jubilejní licence CAM systému

12. 11. 2003

Firma Surfware vznikla v roce 1956 v USA původně jako nástrojárna. S příchodem prvních numericky řízených obráběcích strojů vyvstala potřeba vhodného softwaru a protože žádný nebyl "po ruce", pustila se firma do jeho vývoje. Tím byl položen základ vzniku CAM systému Surfcam, který dnes patří mezi celosvětově nejrozšířenější programové systémy pro počítačovou podporu obrábění

Firma 3E Praha Engineering se začala zabývat prodejem CAD/CAM systémů v roce 1992. V té době dochází také v ČR k masivnímu nárůstu výroby na CNC strojích a vzniká tak poptávka po výkonném CAM systému. V roce 1994 proto společnost kontaktuje firmu Surfware a obě firmy zahajují spolupráci. Přesto však následovalo ještě půldruhého roku práce, než se podařilo v ČR prodat první licenci. Dnes je společnost 3e Praha Engineering garantem prodeje Surfcamu také v Maďarsku a Polsku a samotnému Surfcamu patří v ČR mezi CAM systémy pomyslná příčka nejvyšší - v červnu tohoto roku byla prodána již 800. licence. To byl zároveň důvod k malé oslavě, na níž se počátkem podzimu sešli zástupci firmy se svými prodejci a obchodními partnery. Mezi hosty byl i Brian Kindilien, obchodní ředitel firmy Surfware, který poskytl redakci našeho časopisu rozhovor. Za firmu 3E se rozhovoru se zúčastnil její obchodní ředitel ing. Josef Malý.
Reklama
Reklama
Reklama

MM: Jaká byla vaše reakce, když vás firma 3E Praha Engineering poprvé před lety oslovila?

B. Kindilien: V té době jsem u firmy Surfware nepracoval, protože jsem ještě studoval, ale předpokládám, že tu reakci lze označit jako překvapení, neboť to bylo poprvé, kdy nás někdo z východního bloku kontaktoval.
J. Malý: Na první kontakt se dobře pamatuji. Ve faxu, který jsme dostali jako odpověď, byla také otázka, zda umím německy, protože Alan Deal, zakladatel firmy, pochází z Německa. Z Německa pocházeli i někteří další manažeři nebo zaměstnanci firmy. Myslím si, že od počátku brali ten obchod docela vážně - asi i proto, že řada lidí díky svému původu na rozdíl od běžných Američanů věděla, jak Česká republika vypadá a jaký je zde potenciál a úroveň průmyslu.

MM: Co pro vás znamená spolupráce s firmou 3E dnes?

B. Kindilien: Naše spolupráce s firmou 3E je jednou z nejdůležitějších, které máme. Její úzká vazba na výrobu obráběcích strojů může být klíčem k trhu. Proto jsme jí letos učinili nabídku, aby se stala naším masterdistributorem pro střední, východní a jižní Evropu a oblast Blízkého a Středního východu.

MM: Jak hodnotíte svou pozici na trhu a co pro vás znamená konkurence?

B. Kindilien: Koncem 90. let se různé softwary začaly postupně sbližovat a dnes nabízejí v podstatě podobné funkce. Přesto si myslím, že Surfcam si udržuje určitý náskok díky inovacím a naší vlastní technologii CRM, kterou máme celosvětově patentovanou.

MM: Čeho si na svém produktu nejvíce ceníte a čeho si nejvíce ceníte ve vztahu k zákazníkům?

B. Kindilien: Na našem softwaru jako takovém si nejvíce cením toho, že není postaven jen na práci programátorů, ale na práci lidí, kteří proces obrábění znají. V Surfcamu je proto dokonale zakomponována technologie obrábění. Našim zákazníkům se snažíme nabídnout určitou vyšší hodnotu. Jde o to, aby byla co nejkratší nejen doba vlastního programování, ale i doba konkrétního obrábění.

MM: Jaké jsou vaše plány pro bližší i vzdálenější budoucnost?

B. Kindilien: V krátkodobém plánu, cca do 6 měsíců, se zaměřujeme na interoperabilitu, tedy vztah mezi Surfcamem a ostatními CAD systémy. Naší snahou je být "camem" pro všechny "cady". Velice dobře je dnes ošetřena spolupráce se Solid Works, Unigraphics, Solid Edge a některými dalšími programy. Dnes k tomu přistupuje i asociativita, která již funguje se Solid Works, A3DS a na nejbližší období plánujeme asociativitu se Solid Edge a dalšími programy. Toto vše funguje na základě importu dat do Surfcamu pomocí překladačů a obrábění probíhá teprve na struktuře dat Surfcamu. Naše střednědobá vize je taková, že nativní modely z různých CAD systémů nebude třeba importovat, ale budou se v Surfcamu obrábět přímo. To by mělo být otázkou půldruhého roku.

MM: Děkuji za rozhovor a přeji brzo dalších 800 licencí v České republice.
Za MM Průmyslové spektrum se ptal

Pavel Marek

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 31199
Datum: 12. 11. 2003
Rubrika: Informační technologie / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Související články
Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Role technické univerzity v udržitelné společnosti, Doc. Jiří Mašek, ČZU v Praze

Smyslem této série podcastů je představit současnou roli univerzity a hledat její skutečné postavení a poslání ve vztahu k vývoji konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky a společnosti jako takové. Hovoříme s rektory a děkany technických univerzit a fakult o jejich denní operativě, o realizaci dlouhodobé strategie, jejich pohledu na ukotvení vzdělávací instituce ve společnosti a dalších tématech. Tentokráte jsme o rozhovor požádali docenta Jiřího Maška, děkana Technické fakulty ČZU v Praze.

Matematiku považuji za základ všeho

O problémech s výukou matematiky na českých základních a středních školách, o českých vysokoškolácích, kteří mají vynikající výsledky v oblasti informatiky, kybernetiky, robotiky a umělé inteligence, ale také o budoucnosti energetických zdrojů, jsme diskutovali s rektorem Českého vysokého učení technického v Praze doc. RNDr. Vojtěchem Petráčkem, CSc.

Musíme mít dovednosti orientačního běžce

S krizovým manažerem Petrem Karáskem, viceprezidentem České asociace interim managementu, jsme se sešli po pěti letech od posledního otevíracího rozhovoru pro náš časopis. Zajímalo nás, jakými turbulencemi z pohledu krizového manažera český průmysl za tu dobu prošel. Zda majitelé firem mění směr a portfolio svého podnikání. Zda se za pětileté období navýšil počet produktů s tuzemskou přidanou hodnotou, a jaké jsou aktuální podmínky pro podnikání v ČR.

Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

Přínos vědců pro českou ekonomiku

Výzkumná a vědecká pracoviště jsou častými nositeli průlomových objevů a řešení. Jejich přínos pro konkurenceschopnost firem a národních ekonomik je neoddiskutovatelný. Jak si vede v této oblasti Akademie věd ČR, jak spolupracuje s průmyslovou sférou a kde vidí svou přidanou hodnotu? Na toto téma jsme diskutovali s předsedkyní AV ČR profesorkou Evou Zažímalovou.

Průmysl a jeho lidé: Nikdy nepolevující zodpovědnost

Jen málo firem dnes disponuje tolika lidmi a takových profesí, které potřebuje, a to včetně pozic vrcholových manažerů. Přitom bez fundovaných lidí se žádná firma neobejde. Jak je získat a jak udržet? O své názory se s námi podělila Lucie Teisler, CEO společnosti Anderson Willinger.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit