Témata
Reklama

Kdo nemá systém řízení jakosti, jako by nebyl

Projekcí, výrobou, dodávkami a uváděním řídicích systémů, systémů sběru dat a systémů pro komunikaci v průmyslu i dopravě do provozu podle požadavků uživatelů se zabývá společnost UniControls, a. s., založená v roce 1991. Zaměřuje se na systémová řešení především z oblasti plynárenství, energetiky, vodárenství, leteckého průmyslu, velkých výrobních celků a oblasti dopravních systémů. Své znalosti, procesní přístup a řešení přesně podle požadavků zadavatele však dokáže uplatnit i v jiných oblastech. Vývojové a zkušební kapacity inženýrského týmu zajišťují, že produkovaná zařízení plní nároky evropských standardů a zároveň splňují specifické požadavky zákazníků, dále je zajištěno důkladné testování dodávek a hlavně trvalá podpora uživatelů.

Trocha teorie

Systém managementu jakosti a environmentálního managementu je obecně soubor souvisejících a vzájemně působících koordinovaných činností vlastního chodu organizace s ohledem na jakost a životní prostředí. Zahrnuje stanovení politiky a cílů, plánování, řízení, zabezpečování a zlepšování v oblasti jakosti a prostředí.
Reklama
Reklama
Reklama

Úspěch aplikací podpořený certifikáty

UniControls má stanovenou vnitřní politiku jakosti, zdokumentovanou v příručce jakosti a environmentu. Je to soubor dokumentů, obsahující popis QMS a EMS, politiku jakosti a environmentu, mapu procesů a specifikaci jednotlivých procesů, kterými se řídí celá firma. V praxi to znamená dosahovat a dlouhodobě si udržet významnou pozici na relevantním segmentu trhu, neustále zlepšovat technickou úroveň a kvalitu výrobků, produkčních procesů a výkonnosti, ale také dbát na ochranu životního prostředí. Dodávané systémy jsou plně v souladu s platnými mezinárodními technickými předpisy. Navíc certifikace třetí stranou dává určité předpoklady, že zavedený systém povede nejen k uspokojení zákazníka, ale ke spokojenosti všech zainteresovaných stran, tj. zákazníků, zaměstnanců, dodavatelů i akcionářů.

ISO jako základ

Kdo chce dnes uspět, musí mít zavedený minimálně systém jakosti podle normy ISO 9001. UniControls jako nadstandard implementoval i systém environmentu podle normy ISO 14000. Ten sice nemá přímý vliv na dodávky firmy, je však důležitý zejména při spolupráci se zahraničním. Jako relativně malá společnost je UniControls často subdodavatelem pro jiné firmy a certifikát dokládající, že jeho výroba nezatěžuje životní prostředí, je pro zahraniční partnery nutnou podmínkou spolupráce.
Společnost je rovněž výrobcem elektronického vybavení kolejových dopravních prostředků pro České dráhy. Ty mají vytvořen vlastní systém certifikace technické způsobilosti dodavatelů. Nároky jsou na úrovni požadavků stanovených normami ISO se zaměřením na výrobky a zařízení pro dopravu osob, takže České dráhy si samy hodnotí své dodavatele.
Počátkem roku 2003 pak společnost obdržela oprávnění k vývoji a výrobě zařízení pro civilní letectví podle mezinárodního předpisu JAR-21. Zisk tohoto certifikátu umožňuje spolupráci s náročnými odběrateli v oblasti leteckého průmyslu. Zároveň se díky němu otevírají i nové možnosti zlepšování a upevňování obchodních pozic nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Budoucnost za dveřmi

Jedním z budoucích úkolů v oblasti řízení jakosti je získání certifikátu pro armádní dodávky. Stejně jako civilní letectví, tak i armáda patří k nejnáročnějším odběratelům a zisk certifikátu znamená pro každou firmu důležité ocenění kvality jejích výrobků a služeb.
Ing. Daniel Cahel
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 30330
Datum: 12. 03. 2003
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Související články
Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit