Témata
Reklama

Psal se rok 1993, když se dva kolegové elektrikáři, Ing. Jan Hlinka a Ing. Václav Požárek, rozhodli, že již nezůstanou ve firmě, která se po sametové revoluci přeorientovala na výrobu zbraní. V Radošovicích u Strakonic poté založili firmu vlastní. Nazvali ji HiPo.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Předpokládali, že firma se bude specializovat na opravy elektrického příslušenství brusek na otvory. Jenže kvalitních firem bylo málo, a tak se jejich činnost časem rozšířila i na výrobu – konkrétně rozváděčů pracovních strojů a zařízení pro regulaci asynchronních motorů.

„Postupně se přidávaly další věci, drobné opravy, drobná vylepšení,“ vzpomíná Jan Hlinka. „Pak začaly nějaké retrofity, modernizace, větší vylepšení, větší retrofity, pak začaly být poptávky i na nové stroje... Firma rostla a nyní se zabývá již převážně stavbou nových strojů. Ostatně i v případě, že jde o retrofit, je to v podstatě stroj z 98 % nový, přičemž ze starého stroje použijeme například stojan, protože litina je zpravidla dobrá – dokonce čím starší, tím kvalitnější.“

Během let firma vyrostla z původního počtu dvou lidí – otců zakladatelů – na současných téměř 20. Ti pracují celkem ve třech vlastních výrobních halách. Hlavním výrobním programem je repase starých strojů na moderní stroje vybavené AC pohony a CNC řízením. Činnost firmy HiPo je však stále pestřejší a pestřejší, a nezastavuje se ani před velkými výzvami. A tak posledním zdejším dílem – rozměry i významem skutečně velkým – je bruska HiPo BDU 600/1500 CNC HP.

Dokonalý stroj však pochopitelně potřebuje také dokonalou „duši“, tedy řídicí systém. Pro brusku HiPo byla jejími tvůrci zvolena kombinace vlastního softwaru a produktu společnosti Siemens, systému Sinumerik 840D sl.

„Spolupráce Siemens a HiPo na vývoji brusky začala v roce 2017,“ říká Ing. Michal Drhlík ze společnosti Siemens. „Firmu HiPo jakožto zákazníka mám na starosti od července 2018. Tehdy byl již projekt v plném proudu a já jsem vlastně naskakoval do rozjetého vlaku. Od okamžiku, kdy jsem stroj uviděl, mne jako absolventa oboru výrobních strojů a zařízen nadchnul. Bylo tedy pro mě milou povinností navázat na práci kolegů a pomoci tvůrcům projekt dotáhnout do zdárného konce.“

Reklama
Reklama
Reklama

Každý kus originál

„Před časem jsme zjistili, že na trhu je vlastně podstatná mezera, kterou představují velké brusky na otvory,“ říká Pavel Beran, manažer obchodu firmy HiPo. „V Čelákovicích vyrábějí brusky na kulato. Také Erwin Junker je vyrábí, ačkoli některé obsahují navíc rameno pro vybroušení otvoru. Ale pouze pomocné, není to primárně děrovka. Udělali jsme tedy podrobnou analýzu trhu, zjistili poptávku a začali jsme pracovat na vývoji tohoto stroje.“

„Byl to porod,“ dodává Jan Hlinka. „Vývoj trval celých 18 měsíců!“

„Způsobů broušení zvládá stroj několik, a to i díky Sinumeriku. Lze brousit otvor v některém dílu, ale může brousit i čelo, jak vnitřní, tak vnější – to je dáno počtem operací, které mohou být realizovány samostatně nebo se mohou spojovat,“ říká Jan Hlinka (uprostřed, vlevo Pavel Beran, vpravo Vladimír Kriška) .

Konstruktér stroje, Vladimír Kriška, se do vývoje pustil se skutečným nadšením a nic nepodcenil. Vyhledal si všechny dostupné informace, využil zkušeností majitele firmy i mnoha dalších odborníků a v neposlední řadě – což nás velmi potěšilo – těžil i z článků v MM Průmyslovém spektru a z našich odborných publikací řady Konstrukce CNC obráběcích strojů.

„Nastudoval jsem si mimo jiné unášecí vřeteník, z toho jsem i vycházel,“ říká Vladimír Kriška. „Snažil jsem se získat rozumy a zkušenosti, kde jen bylo možné.“

Stojíme u brusky. Všechny její součásti jsou již plně funkční, ale zatím nemá ještě finální vrchní lak. Podle slov Pavla Berana se finální design přizpůsobí firemním barvám či požadavkům konkrétního zákazníka. Pokud nebude mít speciální požadavky, bude stroj nalakován standardní elegantní kombinací světle šedé a holubičí modři.

„Zde vidíte, jak se brousí oscilačním způsobem,“ ukazuje nám jednu z možných funkcí Jan Hlinka. „Těch způsobů umí ale několik, a to i díky Sinumeriku. Lze brousit otvor v některém dílu, ale může brousit i čelo, jak vnitřní, tak vnější – to je dáno počtem operací, které mohou být realizovány samostatně nebo se mohou spojovat. Možností variability brousicího cyklu je skutečně mnoho.“

Zákazníci se podle jeho slov budou rekrutovat například z oblastí, jako jsou opravárenský či vojenský průmysl nebo energetický pro výrobu větrných elektráren, konkrétně turbín. K branžím, kde stroj bezpochyby najde využití, patří též letecký, železniční nebo automobilový průmysl.

„Nejde rozhodně o běžný stroj,“ hodnotí Ing. Hlinka. „Každý kus, který bude vyroben, bude v podstatě originál.“

Jako skála

Je pochopitelné, že vývoj unikátního stroje se neobešel bez úskalí a problémů, které bylo třeba vyřešit.

„Museli jsme se například popasovat s tím, že jsme nikdy dříve neřešili pohyby ramene unášecího vřeteníku. Je totiž nutné, aby se celé rameno pohybovalo, přičemž můžete seřizovat úhel, kuželovitost otvoru a podobně. Původní součást jsme proto museli upravit,“ vysvětluje Jan Hlinka. „Ale povedlo se nakonec vše. Mašina žije.“

Je třeba dodat, že díly použité pro výrobu velké brusky nepocházejí z dílny firmy HiPo, ale jde téměř ve všech případech o dodávky třetích stran. Nicméně mnohé ještě prošly ve zdejší dílně úpravou, aby dokonale splňovaly konkrétní požadavky kladené na tento typ stroje.

„My nemáme vlastní výrobu, jsme v podstatě montážní firma,“ vysvětluje Ing. Hlinka. „To znamená, že naše produkty realizujeme v kooperaci. Například stojany pro nás vyrábí firma Schneeberger. Lineární pohony a lineární vedení jsou také od firmy Schneeberger. Ostatní pohony jsou od společnosti Siemens.“

„Pro další součásti máme samozřejmě řadu dodavatelů,“ doplňuje Pavel Beran. „Ve všech případech samozřejmě dbáme na to, aby šlo o maximálně renomovanou firmu v daném oboru. U strojů tohoto typu je totiž volba dodavatelů klíčová...“

Zajímavostí je i materiál stojanu nového stroje. Nazývá se Mineral Guss (minerální beton) a skládá se z minerálních plniv, jako je křemenný štěrk, křemenný písek a kamenná mouka a epoxidové pojivo. Vyznačuje se velmi vysokou tvrdostí a pevností – bez nadsázky se dá říci, že snese prakticky jakoukoli zátěž a jakékoli zacházení.

„Vůbec nic však do něj nenavrtáte,“ vysvětluje Vladimír Kriška. „To je trochu nevýhoda. Ale my s ní samozřejmě počítáme a již od výrobce si do stojanu necháváme udělat díry se závitem. Ty jsou zaslepené a v případě potřeby příslušné otvory můžeme použít. Důvodem, že naše volba padla právě na minerální beton, byly problémy s chvěním a současně fakt, že jsme s minerálním odlitkem měli už dříve dobrou zkušenost. Navíc společnost Schneeberger podle našich požadavků vypočítala parametry stojanu a vytvořila jej přesně na míru pro naši brusku. Byla to ideální možnost – udělat stojan jako odlitek z litiny nebo svařenec by bylo v případě tohoto stroje z celé řady důvodů komplikované.“

„Klíčovou komponentu stroje – pracovní vřeteník nám dodala firma VOPSS Řepeč,“ dodává Jan Hlinka. „Připravili jej a spasovali u nich a nám jej dodali jako celek. Prvotní návrhy vzešly samozřejmě od nás, výkresová dokumentace atd., ale s nimi jsme konzultovali a řešili konkrétní detaily. Na základě průzkumu trhu jsme zvolili takový vřeteník, do kterého lze upnout obrobek maximálního průměru 670 mm s maximální délkou vnějšího broušení 1 500 mm, a při vnitřním broušení otvoru dosahujeme až do hloubky 1 000 mm. Maximální hmotnost broušeného kusu je 750 kg.“

Bruska HiPo BDU 600/1500 CNC HP není žádný drobeček. Stojan má rozměry 6 x 2 metry, celek pak zhruba 7 metrů na 2,5 metru. Systém ovládání brusky HiPo BDU 600/1500 CNC HP je původní z produkce společnosti HiPo. S ním kooperuje Sinumerik 840D sl.

Duše stroje

Bruska HiPo BDU 600/1500 CNC HP je určena pro kusovou a malosériovou výrobu. Zajímavostí je, že její tvůrci nechali otevření jejích horních dveří větší, než je u tohoto typu strojů obvyklé, takže bude možné i její zapojení do linky, kde bude za pomoci jak jeřábu, tak i paletových zakladačů možné zakládání shora. A samozřejmostí, kterou jako pověstnou třešničku na dortu firma HiPo nabízí svým zákazníkům, je možnost integrace do konceptu Průmyslu 4.0.

„Dnes každý náš stroj vybavujeme dálkovou diagnostikou,“ říká Jan Hlinka. „Často jsou totiž hlášeny závady, které ve skutečnosti žádnými závadami nejsou. Spíš jde o nepochopení nebo školáckou chybu operátora. Dnešní operátor zmáčkne tlačítko, a když to nejede, tak už volá. A právě zbytečným výjezdům může toto zařízení zabránit, a tak šetří peníze zákazníka. Také nám jde o možnost integrování kompletních celků. Stroj je vlastně možné, právě díky Sinumeriku, zasadit do kompletního výrobního procesu, včetně monitoringu a snímání obráběcího procesu.“

Řídicí systém umožňuje připojení externího PC ke stroji a jeho následné vzdálené ovládání přes počítač. Navíc Sinumerik 840D sl umožňuje od verze operačního softwaru 4.5 vyčítání strojních dat ze systému pomocí protokolu OPC UA a následnou analýzu dat. Velmi snadno se tak dá sledovat přehled alarmových hlášení, počet jejich výskytů, objem produktivního nebo neproduktivního času stroje a také aktuálně zvolený provozní režim. Analýza může běžet na lokálním serveru nebo na cloudové platformě pro IoT MindSphere. Jedná se o otevřenou platformu, která umožňuje výrobci stroje vytvoření vlastních analytických nástrojů.

Cesta do světa

Bruska HiPo BDU 600/1500 CNC HP není žádný drobeček. Stojan má rozměry 6 x 2 metry, celek pak zhruba 7 metrů na 2,5 metru. Konstrukce byla váhově i rozměrově omezena požadavkem, aby přeprava byla možná běžným kamionem se standardní ložnou plochou s nosností do 23,6 tuny. To znamená, že ani pro přesun ven z haly nebude nutná demontáž – ve firmě mají k dispozici speciální kolečka – „tančíky“ – na kterých se stroj vyveze.

Po stroji jsou již registrovány první poptávky, přičemž vedení firmy HiPo má v úmyslu první dva stroje nechat v Česku, aby bylo možné odladit v praxi servis a poznatky obsluhy přímo z provozu. Poté jedna bruska pojede na Slovensko a tři pravděpodobně do některých vzdálenějších zemí.

Systém ovládání brusky HiPo BDU 600/1500 CNC HP je původní z produkce společnosti HiPo. S ním kooperuje Sinumerik 840D sl.

Sinumerik 840D sl je nejsilnějším řídicím systémem pro obráběcí stroje od firmy Siemens. Jedná se o nejotevřenější řídicí systém na trhu, který dává výrobci stroje téměř neomezené možnosti při tvorbě PLC, speciální funkcionality stroje a jeho ovládání, včetně tvorby speciálních obráběcích cyklů.

Díky vysokému výkonu a otevřené architektuře systému je Sinumerik 840D sl ideální pro složité a výkonné stroje s mnoha řízenými osami se speciální kinematikou a obrovskou přidanou hodnotou pro zákazníka, jako je právě bruska HiPo BDU 600/1500 CNC HP.

Hana Janišová, Radošovice

hipo.obchod@email.cz

Reklama
Související články
Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Související články
Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Obráběcí centra pro rotační obrobky na EMO 2017

V našem poohlédnutí za přelomovým okamžikem letošní veletržní sezony v oblasti výrobních strojů se zaměříme na zajímavé exponáty z oblasti technologie obrábění rotačních dílů. Obráběcí centra pro tyto obrobky byla umístěna hlavně v hale 13, dále pak 12, 14, 26, 27 a 27. Ve východních halách 4 až 7 byly k nalezení firmy, které tyto stroje svými produkty nějakým způsobem více či méně doplňují.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Nebojte se výzev!

Tuto větu mi na konec rozhovoru řekl Ing. Radomír Zbožínek, člen představenstva Tajmac-ZPS, který se stále podílí na dění v mateřské firmě. Slovo "mateřská" pro pana Zbožínka platí dvojnásob, do firmy totiž nastoupil 1. listopadu 1972, takže zde "kroutí" již svou 46. sezonu. Tak akorát na to, aby jeho slova mohla posloužit i dalším lidem.

Nástrojáři sobě

V letošním roce slaví Svaz nástrojáren ČR své 20leté výročí. Při této příležitosti jsme požádali jejího předsedu představenstva doc. Ing. Václava Kličku, CSc., Ph.D., o rozhovor.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Technologie pro náročné obrábění

MM Průmyslové spektrum požádalo o rozhovor majitele obchodní společnosti Ludačka Machine Tools (LMT) Ing. Zbyňka Ludačku, který na českém a slovenském trhu zastupuje řešení leaderů ve svém oboru – rakouského WFL pro multifunkční obrábění rozměrově větších dílů především rotačního charakteru a švýcarské skupiny Starrag Group, globálního technologického leadera nabízejícího vysoce přesné obráběcí stroje pro frézování, soustružení, vyvrtávání a broušení dílů všech velikostí z kovů, kompozitů a keramických materiálů. Za necelé čtyřleté působení zprostředkovala společnost LMT obchody za necelých 15 milionů eur a v dalších letech plánuje posílení týmu a další rozvoj v oblasti high-tech řešení obrábění pro své náročné zákazníky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit