Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Keramické frézy pro letecké materiály
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Keramické frézy pro letecké materiály

Společnost Tungaloy rozšiřuje řadu monolitních fréz SolidMeister o nové typy keramických fréz. Aplikace monolitních fréz nabývá na významu spolu s rostoucími požadavky na komplexnost a miniaturizaci komponent, vyráběných z těžkoobrobitelných materiálů jakými jsou žáruvzdorné superslitiny.

Sílící požadavky na snižování hmotnosti letadel nutí výrobce, aby vyráběli komponenty ze speciálních, obtížně obrobitelných materiálů. Typické materiály, jakými jsou například superslitiny na bázi niklu, způsobují extrémní napětí na břit nástroje, čímž eliminují jakékoliv snahy o výrazné zlepšení produktivity.

Nová řada keramických monolitních fréz s geometrií FeedMeister vyniká svojí mimořádně vysokou produktivitou a překonává tak konkurenční řešení na trhu. Díky vysoké tepelné odolnosti použitého keramického prášku FX150 je možné frézování také velmi vysokými řeznými rychlostmi. Tyto nástroje lze rovněž výhodně použít i při obrábění šedé litiny či speciálních grafitových materiálů. Rozšířená řada FeedMeister tak nyní nabízí řešení vyžadující vyšší efektivitu u náročných operací.

 Keramické monolitní frézy SolidMeister jsou vyráběny z keramického prášku FX150 s vysokou tepelnou odolností.

 

Čelní frézy TFE s nastavitelnými lůžky

Dalším, nejen v leteckém průmyslu u zákazníků oblíbeným nástrojem jsou čelní frézy TFE pro dokončovací operace. Jejich výjimečnost spočívá v možnosti nastavení lůžek destičky tak, aby se eliminovalo axiální házení. Díky této výhodě jsou pak zajištěny vynikající parametry obrobeného povrchu. Navrženy byly pro přesné frézování a vysokou produktivitu. Tyto nástroje jsou podpořeny širokým výběrem povlakovaných a nepovlakovaných břitových destiček, geometrií a úprav řezné hrany nejen pro vynikající obrobený povrch, ale také například pro obrobený povrch bez otřepů.

V reakci na zvětšující se nároky na přesnost řada TFE disponuje nastavitelnými lůžky, které eliminují axiální házení destiček. Šroub a klín umístěný pod každým lůžkem slouží k axiálnímu nastavení výšky destičky v rozmezí ±0,065 mm. Tento systém tak umožní nejen dosáhnout lepší kvality povrchu obrobku, ale také zajistí rovnoměrný průběh opotřebení všech destiček na tělese. Tím je zjednodušena správa destiček s ohledem na jejich živostnost.

Japonská společnost Tungaloy rozšířila sortiment TFE čelních fréz pro dokončovací operace.

 

 

Nové nastavitelné frézy TFE využívají stávající břitové destičky, jež jsou dostupné pro celou škálu obráběných materiálů. Například je možné využít povlakovaný karbid AH120 pro obrábění oceli a litiny, AH140 pro korozivzdornou ocel, destičky s DLC povlakem DS1100 pro obrábění neželezných materiálů, cermetový materiál NS740 pro oceli či nepovlakovaný karbid KS05F pro aplikace obrábění neželezných materiálů. Dále je možné do těchto fréz využít destičky s polykrystalickým diamantem DX140 pro frézování neželezných materiálů při vysokých řezných parametrech. Poslední novinkou je pak možnost použití T-CBN destiček s kubickým nitridem boru BX480, který je vhodný pro dokončovací frézování litiny při řezné rychlosti přes 1 000 m.min-1, čímž je zajištěna bezkonkurenční produktivita výroby.

Standardní rozměry těles jsou dostupné v ø 80 mm, ø 100 mm a ø 125 mm. Samozřejmostí je také možnost výroby speciálních těles pro konkrétní aplikaci.

Tungaloy

Michal Karkoš

michal.karkos@tungaloy.cz

https://www.tungaloy.com/cz/

Další články

Letecký průmysl
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: