Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Dnes zákazníci očekávají mnohem více než jen rychlou velkovýrobu. Zákazníci automobilek nejčastěji požadují produkty navržené na míru a úzkou integraci s mobilními a zábavními systémy. Aby toto bylo možné splnit, nabízejí kolaborativní roboty výrobcům v automobilovém průmyslu skvělou kombinaci flexibility a přesnosti, dokonce i v procesech, které doposud nebylo možné automatizovat. Dokážou pracovat 24 hodin a jejich opakovatelnost pohybu činí pouze 0,03 mm (v případě Universal Robots). To umožňuje společnostem využít maximální rozsah jejich výrobní kapacity a udržet konzistentní kvalitu. Kompaktní konstrukce pak umožňuje využít koboty i ve stísněných pracovních podmínkách.

Robot UR 10 nachází uplatnění například na montážní lince motorů Ford v Rumunsku nebo při montáži karoserií v závodě automobilky PSA ve Francii. (Zdroj: Universal Robots)

Aplikace

Koboty umožnují kompletní automatizaci aplikací v automobilovém průmyslu. Zaručují konzistentní vysokou kvalitu, přesnost, stejně jako stále stejné dávkování i po mnoha opakováních. Kolaborativní roboty navíc zvyšují přesnost procesů a omezují zmetkovitost. Vynikají v montážních a šroubovacích aplikacích nebo pick & place či v obsluze strojů. Jejich nasazení má pozitivní dopad na rychlost a kvalitu výroby. Zároveň se minimalizuje riziko vzniku pracovních úrazů zaměstnanců spojených s těžkým strojírenstvím. Výrobní firma může podle potřeby využívat koboty vybavené různými koncovými nástroji nebo optickými systémy během různých fází výroby, např. udržení přesného utahovacího momentu v neustále se opakující aplikaci. Koboty jsou také skvělým nástrojem pro zvýšení objemu výroby.

Koboty na montážní lince motorů

Jedna z nejvýznamnějších evropských továren celosvětového automobilového giganta Ford Motor Company, která se nachází ve městě Craiova v Rumunsku, nasadila do výrobního procesu kolaborativní roboty společnosti Universal Robots. Celkem čtyři koboty UR10 nyní používá na lince montáže motorů, kde například mažou vačkové hřídele, plní motory olejem a provádějí inspekci kvality. „Když jsme implementovali koboty, nebylo naším záměrem nahradit lidi, chtěli jsme pomoci operátorům výroby, kteří provádějí opakující se a náročné pracovní úkoly, přičemž kobot funguje jako kolega,“ vysvětluje přínos kobotů Adrian Calangiu, oblastní manažer v závodě Ford Craiova.

Montáž automobilových karoserií

PSA je druhá největší automobilka v Evropě. Nedávno na svou výrobní linku v Sochaux ve Francii nainstalovala kolaborativní roboty, které spojují dohromady dvě části automobilových karoserií. Robot UR10 se ukázal jako ideální volba, zejména pro svůj velký dosah. Celé stanoviště s kobotem je upevněno na podložce, která se během montáže pohybuje pod vozidlem. UR10 nejdříve našroubuje tři šrouby na jednu stranu karoserie a poté se přesune na druhou stranu. Následně se vrátí zpět do výchozí pozice, kde čeká na další karoserii. Kobot v omezené rychlosti pracuje po boku zaměstnanců, takže nebylo potřeba umístit ho do bezpečnostní klece. Po více jak 200 000 smontovaných karoseriích nebyla dosud hlášena jediná závada. „Díky kobotům jsme mohli zlepšit přesnost a rychlost při návrhu výroby našich vozidel. Navíc jsme náklady na výrobu snížili až o 10 %, což ocení i naši zákazníci,“ říká Cedric Grandjean z PSA.

§§§
Mnoho dalších případových studií dobře popisuje všestrannost řešení automatizace pomocí kolaborativní robotiky. Díky jednoduchosti programování a používání jsou koboty v rukou firem nástrojem, který jim pomáhá rychleji se rozvíjet a obstát v náročné konkurenci na trhu.

 

Marek Matlovič

Universal Robots

Více informací o využití kobotů v automobilovém průmyslu můžete najít v e-booku

Další články

Automobilový průmysl
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: