Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Komory pro spolupráci - Česko a Německo v době digitální
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Komory pro spolupráci - Česko a Německo v době digitální

Více než polovina průmyslové výroby Česka míří na export a Německo je s odstupem naším největším odběratelem. Obě země jsou však protkané nejen rozsáhlými výrobními a dodavatelskými řetězci, pojí je také výzkum a vývoj. Společným jmenovatelem je již nějakou dobu Průmysl 4.0 a další kapitolu spolupráce má otevřít umělá inteligence. Asistovat při tom bude opět Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

„Průmysl je páteří německé i české ekonomiky. Nástup čtvrté průmyslové revoluce si proto nemohla dovolit zaspat ani jedna z obou zemí. Hraje se o udržení globální konkurenceschopnosti. Česko a Německo si při tom zvolily cestu vzájemné spolupráce,“ míní Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK, která v roce 2015 stála u zrodu česko-německé dohody o společných projektech v oblasti Průmyslu 4.0 a tento dnes již zaběhnutý pojem vnesla do širšího povědomí tuzemské veřejnosti.
Connect Visions to Solutions 2018, vpravo: Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK

Přesun do firem

Jde nám hlavně o to, aby spolupráce nezůstala jen na papíře, ale přesouvala se do podniků, které jsou nositeli digitální transformace,“ dodává Bauer. Komora slouží jako platforma, kde si vyměňují zkušenosti špičky digitálního pokroku s inovátory z řad startupů a s firmami, které digitalizaci teprve rozjíždějí. Skrze svá kompetenční centra pořádá ČNOPK odborné konference a semináře, vypravuje exkurze do německých chytrých továren, zajištuje účast na tamních veletrzích, svolává kooperační burzy, ale také individuálně radí, jak s inovativním nápadem proniknout na německý trh.

Umělá inteligence není sci-fi

Další kapitola spolupráce mezi oběma zeměmi by se měla začít psát letos, a to na poli umělé inteligence. Německo je o něco napřed, svoji národní strategie AI už má, Česko ji teprve tvoří a nechává se západním sousedem inspirovat. Obě země mají totiž stejný cíl: dostat se na špici a konkurovat velmocem, jako jsou USA a Čína. Spolupráce českého a německého byznysu a vědy je tedy nasnadě a ČNOPK, která umělou inteligenci zvolila svým tématem roku, bude opět u toho. „Chceme poukázat na potenciál, který umělá inteligence nabízí průmyslovým firmám,“ říká Bauer. Na podzim proto v Praze uspořádá AI-Fórum, na kterém se sejde know-how těch, kteří již pracují na řešeních pro inteligenci strojů. Průmyslové hráče a startupy z oblasti AI pak propojí už čtvrtý ročník inovační soutěže Connect Visions to Solutions.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Christian Rühmkorf,

Další články

Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: