Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Komory pro spolupráci - Inspirace izraelskými inovacemi
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Komory pro spolupráci - Inspirace izraelskými inovacemi

Mezi velikostí státu a objemem obchodu není přímá úměra. Důkazem je náš obchod se Státem Izrael. Obě země mají přibližně stejný počet obyvatel, ale vzájemný obchod, zejména náš vývoz, je mnohem větší, než je tomu mezi námi a násobně většími státy.

Obchodní a průmyslová spolupráce je hlavní snahou Česko-izraelské smíšené obchodní komory, jejích cca 150 kolektivních a individuálních členů. Zájem Komory a členů však daleko překračuje samotný obchod a průmyslovou spolupráci. Komora je aktivní ve všem, co se týká česko-izraelských vztahů.


Pavel Smutný, Česko-izraelská smíšená obchodní komora

Největší pozornost v posledních letech věnujeme vědě, výzkumu a inovacím. Inovace v Izraeli jsou velmi inspirující. Inovační úsilí, pro které Stát Izrael před cca 20 lety vytvořil podmínky, z něj udělalo jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. A Izrael si tuto pozici drží právě pro vysokou přidanou hodnotu produkce. Co nabízet ve světě mají jak renomované izraelské firmy, tak i startupy, kterých je v Izraeli nepoměrně více než v jiných rozvinutých ekonomikách.

Právě tím je pro nás Izrael velkým příkladem. Česká republika potřebuje změnit strukturu průmyslu, investovat a profitovat z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů. Proto jsme do Prahy pozvali emeritní hlavní vědkyni Ornu Berry na setkání s veřejnou správou a akademiky, proto organizujeme Česko-izraelské inovační dny v krajích (letos už třetí v Olomouci a na čtvrtý aspiruje Ostrava), proto usilujeme o vznik česko-izraelských center aplikovaného výzkumu ve vodohospodářství a kybernetické bezpečnosti.

Příkladů zprostředkování česko-izraelské průmyslové spolupráce je mnoho, nejznámější je ve Škoda Auto. Návštěva vrcholového vedení firmy v Izraeli, kterou před třemi lety připravila naše Komora, vyústila ve vznik společné inovační laboratoře české Škodovky a izraelského distributora firmy Champion Motors Ltd. Dnes škodovácký DigiLab pracuje na desítkách projektů v Česku i v Izraeli a zaměřuje se zejména na mobilitu.

Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo iniciovat spolupráci českých a izraelských firem na třetích trzích. Zde existuje velká rezerva. A například ve vodohospodářství by bylo společně co nabízet.

Pavel Smutný, Česko-izraelská smíšená obchodní komora

gabriela.horka@cisok.cz

 

Další články

Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: