Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Komory pro spolupráci - Rozvíjet vztahy mezi Českem a Kanadou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Komory pro spolupráci - Rozvíjet vztahy mezi Českem a Kanadou

Pro většinu Čechů je Kanada spojena s hokejem a přírodními krásami. Ve druhé největší zemi na světě žije necelých 38 mil. obyvatel, což s průměrem 3,5 obyvatele na km2 řadí Kanadu na 230. místo na světě.

Ve všech důležitých oblastech, jako je ekonomická a technologická vyspělost, životní úroveň, vzdělání, úroveň podnikání, patří Kanada mezi světovou špičku. Má velké zásoby nerostných surovin, proto je zde geologický průzkum významným odvětvím. Z hlediska průmyslu dominuje petrochemie a vyspělé strojírenství.

Český vývoz do Kanady tvoří převážně strojní zařízení (turbíny, silniční válce, nakladače a elektrické nářadí), elektronika a elektrické stroje a zařízení, výrobky ze železa a oceli (převážně železniční kolejnice) a více než trojnásobně převyšuje objem kanadského dovozu do ČR (letadla/vrtulníky a jejich díly, stroje a elektronika).


Část unikátní technologie kanadské společnosti Westinghouse Plasma Corporation, která i v ČR usiluje o možnost dodání moderní environmentálně šetrné technologické platformy pro konverzi odpadu na čistou energii.

Mezi kanadské společnosti působící v ČR patří Magna International a KSR (autodíly), Bombardier Transportation (lehká železnice), Bell Helicopter (díly a údržba-opravy-generální opravy), OMERS (tranzit plynu), Macco Organiques Inc. (chemikálie), Molson Coors (nápoje), OpenText, CGI a Adastra (ICT), Fairfax (pojištění) a Apotex (léčiva).

Od září 2017 platí smlouva o volném obchodu mezi zeměmi EU a Kanadou CETA. Ruší většinu dovozních cel, zjednodušuje pohyb pracovních sil, certifikaci, garantuje rovný přístup k účastníkům veřejných zakázek atd. Hlavní vstupní branou do EU je pro kanadské podnikatele Velká Británie. Po jejím odchodu z EU význam smlouvy CETA ještě vzroste.

České investice do Kanady jsou spíše výjimečné, přitom na základě smlouvy CETA lze za definovaných podmínek umístit do Kanady výrobu nebo její část a exportovat finální výrobky do USA a Mexika za podmínek smlouvy o volném obchodu NAFTA, která by po ratifikaci v Kanadě, USA a Mexiku měla být nahrazena novou verzí CUSMA.

Přes velkou vzdálenost mezi ČR a Kanadou existuje řada oblastí, kde by se vzájemné vztahy daly více rozvíjet. Například investiční projekty v ČR, společný postup na trzích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, které Kanada výrazně finančně podporuje, spolupráce ve vzdělání, výzkumu, kultuře atd.

Kanadská obchodní komora v ČR sdružuje přes sto firem a jednotlivců se zájmem o společná setkání, komunikaci a networking. Pro zájemce o konkrétní praktické informace ohledně případné obchodní spolupráce je určena beseda ve čtvrtek 10. října.
 

Kanadská obchodní komora v České republice

Jiří Krejča

krejca@gocanada.cz


Další články

Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: