Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kompaktní robotický systém
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kompaktní robotický systém

Od doby, kdy Hermle-Leibinger Systemtechnik, 100% dceřiná společnost firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle, vyvinula první kompaktní robotický systém, došlo k vývoji mnoha dalších variant. Robotický systém RS 05 lze nyní připojit k více modelům strojů, individuální řešení modulů zásobníků systému uvítají nároční zákazníci. Četné instalace dokládají úspěšnost tohoto automatizačního řešení pro obrobky do 10 kg.


Robot v automatickém provozu – s polotovary na matricích v teleskopických zásuvkách v modulu zásobníku

Druhou generaci systému RS 05 lze k obráběcím centrům Hermle nyní připojit čelně (C 250, C 400 a C 32) nebo z boku (C 12 a C 22). Robotický systém je velmi kompaktní se zástavbou pouhých dvou metrů čtverečních. Díky modularitě systému jej lze podle jednotlivých případů použití vybavit různými moduly zásobníků. Na výběr jsou tyto možnosti: systém s jednoduchou matricí, jeden zásobník s pěti teleskopickými zásuvkami s matricemi, zásobník palet nebo systém Kanban. Optimalizovaný přístup umožňuje obsluze vstupovat do pracovního prostoru i do zásobníku za účelem manuálních seřizovacích nebo kontrolních činností. Robot může vkládat polotovary/obrobky i palety o hmotnosti až 10 kg. Manipulaci s matricemi v rámci různých zásobníků provádí pomocí tažného a posuvného zařízení. Robot může být vybaven jednoduchým nebo dvojitým podavačem a má přídavnou ofukovací jednotku pro čištění upínacího přípravku. Prostřednictvím systému Hermle Automation-Control-System (HACS) nabízí Hermle vlastní automatizační software. HACS se již delší dobu úspěšně používá u systémů výměny palet a manipulačních systémů a také u robotických zařízení Hermle.

Optimální přístup do pracovního prostoru pro manuální činnosti

Obráběcí centrum C 250 s čelně připojeným robotickým systémem RS 05-2


Přístup pro údržbu robotického systému RS 05-2

 

Uživatelsky přívětivé

K osazovacímu stanovišti byl připojen přídavný otočný ovládací panel, jenž se ovládá jednoduchým přetahováním (drag and drop). Intuitivní uživatelské rozhraní usnadňuje každodenní použití při výrobě. Obsluha má neustálý přehled o svých aktuálních úlohách. Zaručena tak je bezporuchová výroba. Jasná struktura a jednoduché uspořádání systému pomáhají předcházet chybám. Systém HACS je plně integrován do pracovního prostředí. Intuitivně ovládaný software nabízí jak na osazovacím stanovišti, tak i v řízení stroje přehled všech relevantních dat: přehled systému, správce výrobního postupu, palety, postupové schéma, úlohy a tabulku nástrojů. Všechny nově osazené obrobky se automaticky začlení do postupového schématu. Pomocí definice úloh lze kdykoliv ovlivnit prioritu, a tím i pořadí zpracování.Různé moduly zásobníků pro robotický systém RS 05-2

S grafickým programováním robota, zkráceně GRP, se po jednoduchém zadání hodnot optimálně umístí nejrůznější polotovary obrobků na matrice. Použitím GPR, které je integrované do dotykového SmartPadu, se specifickým požadavkům velmi rychle přizpůsobí také robotické procesy a vkládání obrobků do příslušného upínacího přípravku stroje.
 

Pro zvětšení klikněte na tabulku.


Digitální modul Navigator

Mnoho výrobních provozů dnes přechází na digitální technologie. Hermle poskytuje podporu na cestě k Průmyslu 4.0 a Smart Factory pomocí digitálních modulů. Četná softwarová řešení, která společnost nabízí, zvyšují efektivitu, přesnost a produktivitu. Moduly Digital Production, Digital Operation a Digital Service tvoří komplexní balík digitálních modulů pro obráběcí centra Hermle k vytvoření základu do budoucna, kterými jsou inteligentní správa zakázek a transparentní výrobní procesy, chytré vyladění strojů, výroba bez papírování a propracované technologické cykly stejně jako možnost dálkové nebo preventivní údržby. Digitální moduly zvyšují produktivitu, komfort obsluhy a efektivitu.

V průběhu zákaznických dnů společnosti Hermle v německém Gosheimu byl představen digitální modul Navigator s novou koncepcí ovládání. Uživatelské rozhraní Navigator je vlastním vývojovým produktem firmy, který lze použít nezávisle na dodavateli řízení stroje (Heidenhain, Siemens). Rozhraní Navigator je optimalizováno pro dotykové ovládání a má nadčasový design. Interaktivní tlačítka slouží k obsluze stroje, ale lze zobrazit také veškeré relevantní vybavení stroje, jako např. interní přívod chladicího maziva, dopravník třísek, odsávání mlhy z chladicí emulze, a následně provádět nastavení těchto vybavení. Z rozhraní Navigator lze vyčíst všeobecné informace o stavu stroje i údržbě či zobrazit provozní návod.

S téměř tisícem instalací na trhu je Hermle Information a Monitoring Software (HIMS) nejúspěšnějším digitálním modulem. V budoucnu bude software standardně k dostání s programátorsky přívětivým webovým rozhraním na základě HTTP protokolu a rozhraní OPC/UA. Rozsah služeb završuje doplňkové měření energie a výkonu, které výrobě dodává nezbytnou transparentnost.

 Rozhraní Navigator na řízení TNC 640 Heidenhain


Grafické programování robota (GRP) s dotykovým SmartPadem


Hermle

Barbara Hermann

barbara.hermann@hermle.de

https://www.hermle.de/cs/home_cs

 


Něco navíc....

Produktové video systému RS 05-2:

Další články

Průmysl 4.0
Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: