Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kompletní řešení pro vnitřní rotační broušení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Kompletní řešení pro vnitřní rotační broušení

Byl to rok 1933, když první bruska pro vnitřní rotační broušení, Typ 01, opustila závod Fritz Studer. O 85 let později Studer nabízí patrně největší portfolio brusek pro rotační vnitřní broušení, a to v rozsahu dvanácti strojů.

Kptec Components ze Schorndorfu (Německo) je firma, která vyrábí díly do obráběcích strojů. Soustředí se zejména na vřetena, rotory, vřetenové skříně, táhla a přírubové díly. Firma má základní kvalifikaci pro broušení. „Dosahování přesností v řádu mikrometrů v sériové výrobě je u broušení velká výzva,“ říká Walter Wiedenhöfer, generální ředitel firmy Kptec Components. Při výrobě částí vřeten nesmí nepřesnost souososti přesáhnout jeden mikrometr. Často je nutné u upínacích mechanismů brousit otvory s toleranční třídou H6 a hloubkou až 400 mm. Navíc stroj musí pracovat co nejekonomičtěji. Jinými slovy, díl by se měl do stroje ideálně upnout pouze jednou a být tak zpracováván až do konečné podoby. Dobrý stroj však musí být také pružný a schopný vykonávat i neobvyklé operace, např. podbrušování vřetena. Takovým strojem, který splňuje všechny tyto požadavky, je univerzální bruska S 151. V plné výbavě má tři vnitřní a jedno vnější brousicí vřeteno a měřicí sondu. Tento stroj firmu Kptec plně přesvědčil. Wiedenhöfer to komentoval slovy: „Tento stroj je to nejlepší, co v podniku máme – koupit stroj od firmy Studer bylo naprosto správným rozhodnutím.“

Univerzální stroje

Studer má pro každý požadavek na rotační vnitřní broušení ten správný stroj. Pro univerzální aplikace jsou to typy S121, S131, S141 a S151. Dostupný typ S121 je ideálním strojem pro vnitřní a vnější broušení částí sklíčidel. Typy S131, S141 a S151 tvoří řadu pro každou myslitelnou aplikaci vnitřního válcového broušení. Používají se všude tam, kde je požadavkem vysoká přesnost a efektivita, například u přírubových dílů, hřídelí vřeten, vřetenových skříní, hřídelí rotorů, pouzder a dalších. Maximální hmotnost obrobku je 250 kg, maximální délka 1 300 mm.

Výroba

Typ S110 je velmi pružná a kompaktní bruska pro vnitřní rotační válcové broušení, ideální pro výrobu součástí v malosériové výrobě. Díky svému malému půdorysu se vejde do každé dílny. Typ S122 je specializovaný na malé otvory a má oběžný průměr do 220 mm. Nabízí nejnovější technologie obrábění malých a středně velkých dílů v malo- až velkosériové výrobě. Oba tyto stroje mají až tři brousicí vřetena v paralelním uspořádání, což umožňuje vnější a vnitřní broušení na jedno upnutí. „Cena, jakost, technické požadavky – to byly naše požadavky při výběru nového stroje. Největší předností je vysoký objem výroby,“ vysvětluje své rozhodnutí investovat do stroje S110 Jiří Slavata, vedoucí výroby provozu nářadí a strojů firmy Sellier & Bellot.

Tři stroje pro broušení zaoblení

Stroje S121r, S131r a S141r jsou vynikající pro vysoce přesné vnitřní válcové broušení zaoblení, kulových ploch, kuželů, průměrů apod. Maximální oběžný průměr je do 400 mm a maximální hmotnost obrobku do 100 kg. Nejčastější aplikace jsou ve výrobě karbidových a keramických základových desek a ve výrobě hydraulických komponentů jako pístů axiálních čerpadel, vodicích desek a skříní z kalených ocelí, litiny a mědi, a také obrobků z průmyslové keramiky, safíru a karbidů pro výrobu lékařských implantátů. Automatická osa B s přímým pohonem umožňuje vysoce přesné broušení zaoblení pomocí interpolace otočné B osy a podélné Z osy válcovým kotoučkem. Brusky na výrobu zaoblení jsou podporovány softwarem StuderSIM. Firma AKS Hartmetalltechnik ve Schwäbisch Gmündu vlastní stroj S131r s variantou rádiusového broušení. „Sofistikovaná CNC technologie, možnost vykonávat řadu kroků na jedno upnutí a dosahovat absolutní přesnosti. Tato kritéria nás přesvědčila. Seřizovací časy, náklady na údržbu, doba mezi poruchami se nyní dají spočítat. Prospěch máme též z rychlé odezvy systému služby zákazníkům Studer Customer Care,“ vysvětluje výrobní ředitel Edgar Feifel.

Tuhá konstrukce

Brusky pro rotační vnitřní broušení jsou postaveny na loži z materiálu Granitan, což je minerální slitina žulové drti různé zrnitosti a dvousložkové pryskyřice, který má vynikající tlumicí a termické vlastnosti a bruska má vedení systému StuderGuide. Velkou výhodou tohoto systému ve srovnání s hydrostatickým vedením je tlumicí složka ve směru pohybu. Proces orovnávání lze pružně a optimálně přizpůsobit jak obrobku, tak nástroji a specifickým materiálovým vlastnostem podle požadavku zákazníka. Další specialitou firmy Studer jsou tzv. referenční body brusného kotouče (T-čísla). Ty umožňují programování s normálními rozměry, což značně usnadňuje vývoj brusných programů. Vřeteník se může pohybovat podélně na otočné ose B, má vysokou přesnost kruhovitosti a vyžaduje jen minimální údržbu. Pneumatické zvedání usnadňuje ustavení nebo přestavění pracovního vřeteníku.

Stroje S121, S131 a S141 jsou vynikající pro vysoce přesné vnitřní válcové broušení zaoblení, kulových ploch, kuželů, průměrů apod. Maximální oběžný průměr je do 400 mm a maximální hmotnost obrobku do 100 kg.

Sofistikovaná technologie snímačů monitoruje proces broušení a orovnávání a nabízí jednoduchý záznam o brusném kotouči a obrobku. Modulární koncepce vřeten umožňuje optimální přizpůsobení k danému brusnému úkolu. Přímý pohon revolverové hlavy s vřeteny u univerzálních brusek (s výjimkou typů S110/S122) nabízí minimální rozsahy nastavení polohy pro zaoblení. Na brusce S122 je možné účinně provádět vysoce přesné broušení těch nejmenších průměrů díky kompenzaci vychýlení vřetena.

Pro automatizaci jsou k dispozici různé systémy podávání. Díky modulární konstrukci je lze přesně přizpůsobit danému použití brusky a procesu broušení. Vhodná periferní zařízení zaručují souvislou integraci do příslušného výrobního procesu.

Každý může být odborníkem v broušení

Nadále už není nutné, aby brusku ovládali jen experti na broušení. Obsluze stačí, když bude vědět, z čeho je obrobek vyroben a jaká musí být kvalita jeho povrchu na konci výrobního procesu. Software StuderTechnology nastaví optimální brousicí parametry a vygeneruje příslušný program. StuderWIN v obslužném rozhraní nabízí možnost plného integrování měření za provozu a technologii senzorů pro monitorování výrobního procesu, a to včetně detekce kontaktu kotouče s obrobkem a automatických vyrovnávacích systémů. StuderWIN je doplněn brousicím programem StuderPictogramming. Obsluha spojuje jednotlivé brusné cykly do jediného – ovládací jednotka pak vygeneruje příslušný ISO kód. Funkčnost brusky je posílena softwarovou možností volby broušení závitů a tvarového broušení. StuderSIM software byl vyvinut zvlášť pro vnitřní rádiusové broušení. Operační systém umožňuje programování všech základních cyklů broušení, orovnávání a měření podporujících výrobní proces. Tento způsob programování zaručuje vysokou flexibilitu spolu s maximální orientací na uživatele. Po naprogramování je možné celý proces simulovat a optimalizovat. To zaručuje spolehlivost a rovněž krátké programovací časy a zvýšenou efektivitu vložených nákladů.

Závěr

Patrně neexistuje žádný obrobek, který by nemohl být zpracován na bruskách od společnosti Studer. Švýcarský výrobce brusek nabízí správnou brusku pro jakoukoli myslitelnou aplikaci. Vynikající ergonomické parametry brusek zaručují pohodlí obsluhy a zvyšují hodnotu stroje.

Galika

Mischa Keller, přeložil Ivan Šiman

f.pan@galika.cz


http://www.galika.cz/


 

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: