Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Komponenty pro napájení a ovládání zdvihacích zařízení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Komponenty pro napájení a ovládání zdvihacích zařízení

Závěsné a křížové ovladače, dálkové radiové ovládání, shrnovačky pro přívod energie a signálů na jeřáb, otevřené a kryté troleje, signalizační techniku a další příslušenství pro jeřábovou techniku dováží firma Schmachtl

Nabídka oddělení Jeřábová technika firmy Schmachtl CZ, spol. s r. o., zahrnuje napájecí a řídicí systémy pro veškerou zdvihací techniku, zejména pro mostové jeřáby a zdvihací plošiny. Sortiment sahá od jednoduchých závěsných ovladačů pro dílenské jeřáby až po rádiové dálkové ovládání s modulární strukturou. Napájení zdvihacích zařízení lze řešit pomocí otevřených nebo krytých proudových trolejí, shrnovačkami s pojezdem v C profilu nebo po lanku, případně kabelovými bubny.

Ovládání jeřábů

Nejpoužívanějším prvkem z oblasti ovládání jeřábů jsou závěsné ovladače. Italská firma TER S. r. l. vyrábí jedno- i dvouřadá provedení pod označením NPA, resp. SPA nebo ALPHA. Ovladače jsou určeny pro ovládání pomocných obvodů (řada NPA/CP) i obvodů silových do výkonu 3 kW. Podle požadavků zákazníka lze ovladače vybavit až třístupňovými pojezdovými tlačítky s výrazným mechanickým rozlišením sepnutí jednotlivých stupňů a množstvím dalších ovládacích prvků, jako jsou tlačítka nouzového vypnutí, přepínače, kontrolky a mnohé další. Spolehlivost, provozní bezpečnost (dvojitá izolace) a současný design jsou samozřejmostí.
Řízení většího množství pohybů lze provádět křížovými ovladači od téhož výrobce, které lze zabudovat do křesla nebo ovládacího pultu. Křížové ovladače jsou standardně osazeny kontaktními jednotkami, případně je lze osadit jedním nebo více potenciometry pro spojité ovládání. Počet 3 nebo 5 ovládacích stupňů (rychlostí) vyhovuje pro valnou většinu aplikací.
Aktuální novinkou je rádiové dálkové ovládání Bravo. Spolehlivý přenos řídicích signálů z vysílače na přijímač zajišťuje vyspělá elektronika s automatickým vyhodnocením provozních odchylek. Počet ovládacích tlačítek vysílače je 4 až 8 s doplněním o tlačítko nouzového vypnutí nebo přepínač. Přijímač je koncipován na modulární bázi, takže k základnímu napájecímu a přijímacímu modulu lze přidávat další řídicí moduly až do potřebného počtu ovládacích relé.

Koncové spínače

Bezpečnostním prvkem hojně používaným v oblasti zdvihací techniky jsou koncové spínače. Speciálně pro tuto oblast jsou určeny křížové koncové spínače s hliníkovými ovládacími tyčkami. Hlavice spínače překlopením nebo vychýlením zpomalí či zastaví pojezd kočky nebo mostu jeřábu. Do této skupiny můžeme také zahrnout vřetenové koncové spínače určené pro omezení horní a dolní meze zdvihu. U těchto spínačů se otáčky lanového bubnu kladkostroje přenášejí na hřídel vřetenového koncového spínače a v určitém převodovém poměru (1 : 1 až 1 : 9000) na soustavu ovládacích vaček.

Vozíčkové dráhy

Firma Delachaux z Francie vyrábí dva základní druhy shrnovaček (vozíčkových drah) pro pohyblivý přívod energie a ovládacích signálů na jeřáb. V zásadě lze použít provedení s pojezdem v C profilu (Supertrak) nebo po napnutém ocelovém lanku (System 6). Univerzálně použitelným je systém Supertrak se čtyřmi druhy pojezdových vozíků a širokým množstvím dalšího příslušenství. Pojezdová rychlost je maximálně 70 m.min-1 a zatížení 20 kg pro vozíky s kovovými kolečky. Dodat lze i C profil v zakřivených sekcích o minimálním poloměru ohybu 1000 mm. Dráha s pojezdem po lanku (System 6) je konstrukčně jednodušší, ale nedosahuje kvality pojezdu ani délky dráhy jako předchozí systém. Její výhodou je možnost upevnit lanko mezi dva body bez nutnosti výložných konzol nebo držáků potřebných pro uchycení C profilu. Této vlastnosti je často využíváno např. u seníkových jeřábů. U obou systémů se přednostně využívá zavěšení plochých kabelů, ale lze použít i závěsné držáky pro kulaté kabely v rozsahu průměrů 5 až 19 mm.

Jeřábové troleje

Dalším zástupcem skupiny pohyblivých přívodů energie jsou otevřené (Safe - LEC 2) nebo kryté troleje (Multitrak). Základní rozdíl je v koncepci obou trolejí. Safe - LEC 2 má pro každou fázi (pól) samostatný vodič (trolej) s izolačním krytem, naopak Multitrak má měděné pásky (póly) zataženy do plastového izolačního pouzdra. Otevřené troleje tedy využívají vždy jednoho sběrače s jedním uhlíkem pro každý pól, zatímco kryté troleje mají jeden sběrač s více uhlíky pro celou trolej. Přenášený proudový rozsah pro otevřené troleje Safe - LEC 2 vyrobené z pozinkovaného ocelového plechu, mědi nebo hliníku je 60 až 400 A a 70 až 140 A pro měděné pásky krytých trolejí Multitrak. Oba druhy trolejí se používají jako hlavní přívod energie na jeřáb a podle místní situace a délky dráhy lze volit koncové, středové nebo vícebodové připojení napájecího napětí.

Kabelové bubny

Ve speciálních případech nacházejí uplatnění pružinové nebo motorové kabelové (případně hadicové) bubny. Využívány jsou zejména pro napájení portálových jeřábů s pojezdem portálu, napájení zařízení zavěšeného na háku (elektromagnet, drapák) nebo pro jiné speciální aplikace. Nejpoužívanější řada Exel se vyrábí v šesti velikostech pro kabely o průřezech 1,5 až 50 mm2. Na základě zákaznických požadavků lze dodat i buben se speciálním kroužkovým sběračem pro přenos počítačových dat, videosignálů aj. Kabelové bubny jsou nabízeny spolu s upevňovacím a montážním příslušenstvím, které výrazně usnadňuje a urychluje jejich montáž na zdvihací zařízení.
Firmy Delachaux vyrábí také další jeřábovou techniku, jako břemenové elektromagnety, třídicí a odlučovací permanentní nebo elektromagnety, zakázkové kroužkové sběrače (až do 2000 A nebo pro přenos dat z optických kabelů), monospirální kabelové bubny apod.

Příslušenství

Plastové vodicí řetězy pro uložení kabelů nebo hadic z produkce německé firmy Murrplastik GmbH se využívají všude tam, kde je nutné společně uložit a vést různá média (elektrickou energii, vzduch, vodu, olej aj.) nebo tam, kde jsou požadavky na nízkou zástavbovou výšku mostového jeřábu. S vodicími řetězy lze realizovat i velice dlouhé horizontální dráhy, případně dráhy vertikální. Kabely jsou v řetězu vždy spolehlivě vedeny a současně chráněny před poškozením (namáháním menším poloměrem ohybu). V současné době počet jeřábových aplikací s využitím tohoto systému rychle stoupá.
Prvky optické a akustické signalizace, jako houkačky, zvonky, majáky, signální sloupky a mnoho dalších, můžete nalézt v nabídce firmy Sirena S. p. A. z Apeninského poloostrova. Signalizace je v oblasti jeřábové techniky hojně využívána a některé prvky (např. houkačky nebo optická signalizace činnosti dálkového rádiového ovládání) jsou přímo předepsány. Mezi novinkami jsou např. svítidla na bázi LED diod s téměř neomezenou životností.
Koncové, nožní a bezpečnostní spínače a mikrospínače vyráběné další italskou firmou Pizzato Elettrica S. r. l. nejsou využívány přímo na jeřábech, ale oblast jejich použití se zdvihací technikou úzce souvisí. Jde zejména o zdvihací plošiny, ať již montážní nebo pro dopravu nepohyblivých osob (např. schodišťové plošiny). Široké možnosti aplikací lze nalézt i ve výtahové technice.

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: