Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kompresorová stanice, nebo kompresor?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kompresorová stanice, nebo kompresor?

Tlakový vzduch slouží v mnoha výrobních procesech jako nepostradatelné provozní médium. Vzduch je všudypřítomný, nejedovatý, nevýbušný, a proto v průmyslové výrobě tak často využívaný.

Tlakový vzduch se vyrábí pomocí kompresorů. Jejich konstrukce si v minulosti obvykle vynucovala stavbu kompresorové stanice. Často šlo o samostatně stojící budovu, uvnitř vybavenou pevnými betonovými bloky základů, tlakovou nádobou dochlazovače, chemistrem a objemným vzdušníkem, s venku stojící chladicí věží, a to vše bylo podmalováno charakteristickým hlukem, který jednoznačně oznamoval, že v budově pracují kompresory.

Šroubový kompresor

V roce 1958 představila na veletrhu v Hannoveru firma Atlas Copco první sériový šroubový kompresor. Z různých technických a praktických důvodů tato technologie stlačování vzduchu postupně ovládla cca 90 % všech nově budovaných zdrojů stlačeného vzduchu (od 50 do 4000 m3.h-1). V současnosti používané šroubové kompresory lze do výkonnosti cca 2500 m3.h-1 zpravidla chladit vzduchem, pro instalaci nejsou potřeba základy a významně se snížila jejich hlučnost.

Proč hned stavět kompresorové stanice?

Důvodem budování kompresorových stanic je zajištění zdroje dostatečného množství stlačeného vzduchu o potřebném tlaku a kvalitě. Jejich součástí je zpravidla kompresor, sušič vzduchu, filtry, odlučovač oleje z kondenzátu, propojovací potrubí, technologie přívodu a odvodu chladicího vzduchu a elektroinstalace. V mnoha případech je instalována technologie pro využití odpadního tepla. Je tedy třeba stavět kompresorové stanice? Ne. Většinou stačí pouze instalovat kompresor.
Na prvním obrázku vidíme šroubový kompresor, na dalších jeho vnitřní uspořádání. V jedné karoserii je umístěn vlastní šroubový element přímo poháněný elektromotorem. Nad elementem je blok chladiče oleje a dochlazovač stlačeného vzduchu s radiálním chladicím ventilátorem. V levé horní části karoserie je umístěn blok úpravy stlačeného vzduchu, kondenzační sušič a filtry. Prostor pod elektrorozvaděčem a ovládacím panelem je určen pro zařízení na odloučení oleje z kondenzátu a případně zařízení na využití odpadního tepla, představované deskovým tepelným výměníkem olej-voda a termostatickými ventily. V jedné karoserii kompresoru je tedy umístěno vše, z čeho se skládá běžná kompresorová stanice. Kompresor se jednoduše napojí na rozvod tlakového vzduchu, jehož součástí je za určitých podmínek také vzdušník. V technice výroby tlakového vzduchu je to revoluční řešení.

Kompresor do výrobní haly

Pro takto plně vybavený kompresor není potřeba zřizovat kompresorovou stanici.
Zařízení lze ve většině případů instalovat přímo do výrobní haly. Jsou tím sníženy náklady na vlastní instalaci, neboť stačí méně armatur a potrubí a zkracuje se její doba. Plocha pro instalaci se v porovnání s původním řešením kompresorových stanic zmenšuje o 25 až 40 %. Zařízení lze kdykoliv v případě reorganizace výroby přemístit nebo doplnit dalším kompresorem. Kompresor je zároveň vybaven elektronickým řídicím systémem, který zajišťuje jeho regulaci a informuje uživatele o všech provozních parametrech a požadavcích na servis.
Na obrázcích je kompresor GA 18FF, který je poháněn elektromotorem o výkonu 18 kW. Výkonnost kompresoru je 195 m3.h-1 při tlaku 7 barů, hlučnost 66 dB(A). Kvalita stlačeného vzduchu na výstupní armatuře vyhovuje normě ISO 8573-1 (vzduch je sušený na tlakový rosný bod +3 °C, velikost pevných částic je pod 0,01 µm a obsah zbytkového oleje pod 0,01 mg.m-3). Z kompresoru lze získat odpadní teplo ve formě vody teplé až 85 °C. Půdorysný rozměr kompresoru je 1225 x 650 mm, výška 1400 mm.

Další články

Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: