Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Konference představila průmyslové měřicí systémy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Konference představila průmyslové měřicí systémy

V září se poprvé konala společná uživatelská konference tří divizí nadnárodního koncernu Hexagon nazvaná HxGN Local, která účastníkům představila novinky, zajímavosti tipy a triky z oblasti 3D měření, softwarových a hardwarových řešení.

Dvoudenní setkání proběhlo v prostorách hotelu Zámek Valeč, jenž se nachází ve stejnojmenné obci na Třebíčsku, a zúčastnilo se jí více než 220 uživatelů technologií koncernu Hexagon z České republiky a Slovenska. Uživatelům z oblasti průmyslu jsou známá především řešení vyvíjená a dodávaná divizí Hexagon Manufacturing Intelligence, která se specializuje na výrobu průmyslových 3D měřicích systémů a vývoj metrologického softwaru pro sběr, analýzu a využívání naměřených dat.
Další divizí je byla Hexagon Safety & Infrastructure, která se zaměřuje na implementace geograficky orientovaných řešení pro veřejnou správu, správce inženýrských sítí a telekomunikační infrastruktury. Orgány státní správy používají řešení této divize například pro mapovou produkci. Konečně divize PPM vyvíjející softwarová řešení, která transformují neorganizovaná data do inteligentních struktur umožňujících chytřejší výstavbu, provoz a správu průmyslových celků v oblasti zpracování ropy a plynu, výroby elektřiny, infrastruktury nebo těžebního průmyslu.


Konference se zúčastnilo více než 220 uživatelů technologií koncernu Hexagon.

Průběh konference

Tradici této akce, která byla původně pořádána pod názvem GeoForum CS, založila divize Safety & Infrastructure již před 20 lety. Od loňského roku však nese nový název HxGN Local. Letos byla pojata ve zmíněném širším měřítku.

Dopolední program prvního dne konference byl společný pro zákazníky všech tří divizí a zahrnoval přednášky obchodních viceprezidentů Manufacturing Intelligence a Safety & Infrastructure pro region střední Evropy. Dále obsahoval úvodní slova generálních ředitelů lokálních poboček všech tří divizí.

Odpolední program již byl rozdělen do sekcí v rámci divizí. V divizi Manufacturing Intelligence probíhaly paralelně dvě sekce. První představila souřadnicové měřicí stroje, měřicí ramena či systémy s bílým světlem, jakož i metrologický software. Nechyběla ani uživatelská přednáška o zavádění bezkontaktních měřicích technologií ve společnosti Škoda Auto.

Druhá sekce byla věnována přednímu metrologickému softwaru PC-DMIS. Posluchači se zde dozvěděli novinky a vylepšení v jeho nových verzích a další možnosti využití tohoto softwaru v praxi. Sekce začala úvodní přednáškou českého vývojáře tohoto softwaru a ani zde nechyběl příspěvek externích přednášejících – pracovníci měrového střediska Škoda Auto představili využití PC-DMIS v této automobilce.

Druhý den byl věnován sérii workshopů zaměřených na nové vlastnosti měřicích systémů. Uživatelé se tak mohli v praktických ukázkách aplikačních inženýrů seznámit se skenery s bílým světlem Aicon MoveInspect XR8, Aicon StereoScan neo, Aicon PrimeScan a WLS 400, dále se souřadnicovým měřicím strojem TIGO SF a novým přenosným měřicím ramenem Absolute Arm.


Ukázka robotizovaného měření na souřadnicovém měřicím stroji TIGO SF


Vizualizace odchylek promítnutím barevné mapy přímo na měřený díl – ukázka možností skeneru AICON StereoScan neo

Zámek Valeč

Zámek Valeč byl postaven v renesančním slohu v 16. století, ale již koncem 18. století přestal sloužit rezidenčnímu účelu a byl postupně upraven na kanceláře, byty a lihovar, z něhož tu dodnes zbyl krásný cihlový komín s čapím hnízdem na vrcholu. V roce 1953 byl objekt majitelům vyvlastněn a dostal se do rukou JZD (jednotného zemědělského družstva), které zde 20 let hospodařilo celkem typickým způsobem, poté se o rekonstrukci zámku neúspěšně pokoušel tehdejší MNV (místní národní výbor). Když byl zámek v roce 1991 vrácen v restituci, zbyly z něj prakticky ruiny. V roce 2008 objekt zakoupil stavební podnikatel Bronislav Vala, postupně jej zrekonstruoval a přestavěl i s hospodářskými budovami na luxusní wellness hotel.


Něco navíc

S představenými měřicími systémy se můžete blíže seznámit v článku Měřicí systémy na konferenci HxGN Local


Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

Další články

Měření ve strojírenství
Informační technologie/E-business
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: