Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Konference Rolling Future se blíží
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Konference Rolling Future se blíží

Česká SKF pozvala Alrika Danielsona, CEO SKF AB, aby byl jedním z keynote speakerů na konferenci, kterou pořádá ke svému stému výročí působení v českých zemích. Účastníci budou mít díky reálnému modelu a rozšířené realitě (augmented reality) možnost vyzkoušet si, jak funguje zcela nová technologie SKF Fiber Optic Sensing (snímání dat z ložisek pomocí optických vláken), která namísto elektřiny využívá světla. Konference Rolling Future se uskuteční 21. května v nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Co se stane v příštích sto letech? Tak zní téma konference, která se zaměří právě na to, že v blízké budoucnosti už nemusí fungovat současné obchodní modely. Proměňuje se také přístup k zajištění výrobního procesu, kde jsou nejdůležitějšími hledisky výkonnost a predikce.

Do Prahy míří Alrik Danielson, CEO SKF AB

Mezi prezentujícími budou odborníci zaměření na toto téma, kteří publiku předají své znalosti a zkušenosti a na nich založené vize budoucnosti. Každý účastník konference si tak odnese inspiraci a také praktické rady, aby mu takříkajíc neujel vlak s digitalizací. Svůj pohled na budoucnost průmyslu představí CEO SKF AB Alrik Danielson. Digitalizace, inovace a s tím související výzkum a technologický vývoj jsou polem působnosti také pro Victorii Van Camp, CTO a President, Innovation and Business Development SKF AB. Ve svém příspěvku se bude věnovat primárně tématu „Data drive business“, kde představí, jak důležitá je práce s velkými daty v průmyslovém prostředí a v čem to může být pro všechny zúčastněné přínosem.

Danielson a Van Camp se zároveň na konferenci sejdou se třemi vítězi výzvy SKF, kterou plnili v rámci prvního českého průmyslového IoT hackathonu. Ten se konal začátkem března a hackeři během něj vylepšovali přístup k údržbě právě za pomoci dat.


CEO SKF Alrik Danielson


SKF Fiber Optic Sensing

Budoucnost českého průmyslu

O tuzemských poznatcích a budoucnosti konkrétně českého průmyslu bude hovořit Jan Vosátka, technický ředitel skupiny firem Wikov, Jaroslav Lískovec, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0, či Stanislav Ryšan, který má v Mondi Štětí na starost spolehlivost strojního zařízení. Českou SKF zde zastoupí generální ředitel české pobočky David Poláček a Tomáš Kozelský, manažer Centra servisu a vibrodiagnostiky SKF v ČR.

Představení technologie SKF Fiber Optic Sensing

Celodenním programem provede účastníky konference Radek Špicar, viceprezident pro hospodářskou politiku a export ve Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Vedle prezentací čekají účastníky panelové diskuze a bohatý doprovodný program. Například představení technologie SKF Fiber Optic Sensing (snímání dat z ložisek pomocí optických vláken), která namísto elektřiny využívá světla, což umožňuje bezpečné měření v nebezpečném prostředí. Absence elektroniky pak zajišťuje bezpečnost použití v elektromagnetických polích. Optická vlákna přenášejí světelné signály na dlouhé vzdálenosti, což umožňuje vzdálené monitorování v místech, kde nelze použít bezdrátové technologie.

Digitalizace v oblasti prediktivní údržby

SKF se dlouhodobě zabývá digitalizací v českém průmyslu, obzvláště v oblasti prediktivní údržby. V závodě SKF Lubrication Systems CZ v Chodově monitoruje několik nejmodernějších japonských CNC obráběcích strojů a robotů za účelem prodloužení jejich životnosti. Užívá k tomu přístroje SKF Quick Collect a IMx-8, díky nimž lze objevit závady ještě předtím, než se promítnou do funkčnosti stroje.

Quick Collect je užíván pro pochůzkový monitoring, IMx-8 je oproti tomu trvale připojen ke strojům a sesbíraná data předává prostřednictvím cloudu do centra vzdálené diagnostiky v Ostravě. Zde jsou data zpracována do podoby diagnostických hlášení a následně se využívají k plánování preventivní údržby a oprav tak, aby nedocházelo k narušení výroby.

Autorem ilustrace ke stoletému výročí SKF CZ je Michal Bačák, držitel ocenění Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku 2016.

 

Od prodeje produktů k servitizaci

Vyzkoušené technologie následně SKF pomáhá zavádět u svých zákazníků, a to bez nutnosti vysokých počátečních investic díky systému servisních kontraktů, které SKF svým zákazníkům připravuje na míru. Tento unikátní způsob financování diagnostiky a údržby strojů v sobě zahrnuje shromažďování dat, jejich vyhodnocování i údržbu včetně náhradních dílů. Právě přesun od „pouhého“ prodeje produktů k takzvané servitizaci fungující na principu úzké dlouhodobé spolupráce je dalším typickým rysem budoucnosti fungování nejen českého průmyslu.

SKF CZ

Michaela.fikejzova@skf.com

www.skf.com/cz

 

Další články

Průmysl 4.0
Měření ve strojírenství
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: