Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Konference Rolling Future
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Konference Rolling Future

Budova pražského CIIRC ČVUT (Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky) hostila konferenci Rolling Future, kterou 21. května uspořádala společnost SKF CZ při příležitosti 100. výročí zastoupení SKF v České republice, potažmo Československu.

Společnost SKF založil v roce 1907 Sven Wingquist, vynálezce kuličkového naklápěcího ložiska, a již během následujícího roku vznikala obchodní zastoupení v zahraničí. Jen pár měsíců po ustanovení Československa byla v roce 1919 založena společnost Kuličková ložiska SKF, která sídlila v Praze. V roce 1923 se pak z Vídně do Prahy přesunulo vedení SKF pro region střední a východní Evropy. Od roku 1928 firma sídlí ve vlastní nové budově v pražských Holešovicích. O rok později po fúzi s továrnou F&S v Černýši vzniká Československá továrna na výrobu kuličkových ložisek SKF. Ta ale v roce 1939 přechází pod německou část SKF a v roce 1948 je znárodněna. Obchodní zastoupení s ohledem na své postavení znárodnění uniklo, ale za socialistické éry se obchoduje prostřednictvím podniků zahraničního obchodu. Rok 1990 přinesl obnovení přímých obchodů, o tři roky později vzniká samostatné SKF Slovensko. Po akvizici společnosti Lincoln Industrial v roce 2011 má SKF v ČR opět svůj výrobní závod, tentokrát na mazací systémy.

Budoucnost je digitální

Konferenci zahájil ředitel společnosti SKF CZ David Poláček, jenž krátce zmínil historii, ale hlavní téma patřilo žhavé současnosti, či spíše blízké budoucnosti. Místo konání totiž bylo vybráno zcela záměrně, témata vystoupení i panelových diskuzí byla věnována nejaktuálnějším trendům, kterým jsme si zvykli říkat souhrnným pojmem Průmysl 4.0.


Konference Rolling Future představila nejaktuálnější trendy v oblasti ložisek a prediktivní údržby. Zleva: Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR v roli moderátora, Alrik Danielson, CEO AB SKF, David Poláček, ředitel společnosti SKF CZ a Jaroslav Lískovec, vedoucí Národního centra Průmyslu 4.0

Hlavní příspěvek o trendech v průmyslu přednesl Alrik Danielson, CEO AB SKF, který popsal současná témata z pohledu obyčejného člověka a vysvětlil, co zde může SKF nabídnout, především v oblasti monitoringu, vibrační analýzy a prediktivní údržby. Na začátku své prezentace představil jednotlivé etapy vývoje průmyslu a jejich přínosy. Automatizaci přinesla již 70. a 80. léta, ale teprve současné technologie tzv. 4. průmyslové revoluce umožňují flexibilní automatizovanou výrobu s nízkými náklady. To umožní lokální výrobu v malých objemech, což snižuje nároky na dopravu. Téma shrnul mj. do věty „Budoucnost je digitální, odpor je marný“, s tím, že možnosti, které tato budoucnost přináší, je potřeba umět využít a nebát se nové technologie a obchodní modely vyzkoušet. Jde například o systém poplatků podle relevantních ukazatelů, kdy si například zákazník nekupuje ložisko jako takové, ale službu, která mu zajišťuje provozuschopnost stroje. V tomto ohledu by se mělo změnit nejen myšlení zákazníků, ale i vlastních zaměstnanců SKF, neměli bychom si například myslet, že máme nějaká česká specifika.


Alrik Danielson, CEO AB SKF

V rámci následující panelové diskuze Alrik Danielson odpověděl i na otázku ohledně brexitu. Podle něj britští politici nepochopili negativní stránku svého rozhodnutí, respektive dopady, které brexit přináší. Uvedl, že SKF zavírá v Británii jeden výrobní závod a významnou roli při tomto rozhodnutí sehrála otázka politických obtíží a nejistot.

V hlavní roli vzdálená diagnostika

V odpolední části vystoupila Victoria Van Camp, CTO and President, Innovation and Business Development AB SKF, s prezentací Data driven business, v níž představila praktické stránky vývoje nových řešení. Zaměřila se na možnosti sběru dat z ložisek pro vyhodnocování jejich stavu a včasné rozpoznání hrozící poruchy a představila například novinku Fibre Optic Sensing, tedy systém snímání zátěže s využitím optických vláken. S konkrétními možnostmi využití vzdálené diagnostiky při zvyšování optimalizace výrobních prostředků v podmínkách našich podniků vystoupil Tomáš Kozelský z ostravského Centra REP SKF CZ.
Oba přednášející rovněž vystoupili v panelové diskuzi, v níž odpověděli na dotazy k tématu. Přišla i řeč na spolupráci s Čínou. Podle Victorie Van Camp nemáme s Čínou bojovat ani se tvářit, že neexistuje – naopak, spolupráce s Číňany dokáže firmu dobře „probudit“ z letargie. Ano, technologie lze zkopírovat, ale ne vlastní obchod – je třeba vědět, co zákazník potřebuje.


Victoria Van Camp, CTO and President, Innovation and Business Development AB SKF


Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

https://www.mmspektrum.com/navsteva/konference-rolling-future-oslavila-100-let-skf-v-cr.html

 

 

Další články

Průmysl 4.0
Převody/pohony/ložiska/spojky
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: