Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kotoučové průmyslové brzdy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kotoučové průmyslové brzdy

Kotoučové průmyslové brzdy díky své jednoduchosti a vyšší účinnosti úspěšně nahrazují bubnové i pásové brzdy. Zatímco u bubnových i pásových brzd působí brzdná síla na brzdový buben radiálně k ose hřídele, u kotoučových působí brzdná síla prostřednictvím dvojic destiček na brzdový kotouč souose (axiálně).

Bubnové brzdy jsou limitovány obvodovou rychlostí do 28 m.s-1. Výměna i výroba výrazně nestejnoměrně se „sjíždějícího“, zakřiveného třecího obložení je pracná a nastavení vzduchové mezery je problematické.

Kotoučové brzdy

Kotoučové brzdy PIVKO vyhovují i v rychlostech nad 28 m.s-1. Tyto brzdy stavebnicového systému přenášejí vysoké měrné kinetické energie. Instalace i údržba jsou jednoduché a oproti bubnovým brzdám mají i nižší moment setrvačnosti. Obyčejně vyvinou větší brzdový moment na kotouči menšího průměru než bubnové. Na kotouče s průměrem od 400 mm lze umístit i více brzdových třmenů. Firma PIVKO vyrábí třmeny pro tloušťky kotouče, resp. setrvačníku až 340 mm. Rovněž celkové náklady na kotoučové brzdy (pořizovací a provozní) jsou nižší.

Kotoučová brzda HP12-250 vybavená snímači zabrzděno/odbrzděno

Brzdy řady H

Řada brzd H nabízí například na kotouči o průměru 600 mm brzdný moment v rozmezí od 50 Nm (provedení 1xHP) do 30 000 Nm (4xHH05). Ke třmenu jsou otočně načepována dvojzvratná ramena. Jednou stranou ramen pohybuje motor, zatímco na protilehlé jsou pomocí kolíků otočně upevněny držáky brzdových destiček. Tato konstrukce zabezpečuje, že teplo vzniklé brzděním nezahřívá motor (kapalinu). Pružiny destiček přidržují destičky v zahloubení držáků a umožňují jejich snadnou výměnu. Připojení motoru k rameni je provedeno maticí. Nástavec motoru přizpůsobuje délku pístu motoru tloušťce kotouče. Paralelogramové vedení držáků destiček a tažné pružiny zajišťují při odbrzdění vzduchovou mezeru mezi destičkou a kotoučem. Třmen řady H umožňuje standardní uchycení, třmen řady O uchycení pootočené o 90°. Bezazbestový materiál destiček je vhodný až do 340 °C, pro vyšší teploty a rychlosti se používá materiál sintrovaný.

Bezpečnostní hydraulicky ovládaná brzda HHS-25

K brzdovým třmenům se dodávají motory pro přímé brzdění: mechanické, pneumatické, hydraulické a elektromagnety. Pro bezpečnostní brzdění nepřímé – pružinou – se dodávají motory odbrzďující mechanicky, pneumaticky, hydraulicky, elektricky a elektromagneticky. Brzdy lze na kotouči párovat pro kompenzaci ohybového momentu. Pro kontinuální brzdění je k dispozici snímání a plynulá regulace brzdného momentu. Brzdy jsou navrhovány podle požadavků zákazníka a kontrolovány z hlediska kinetické energie. Na přání mohou být brzdy vybaveny snímači zabrzděno/odbrzděno i indikací opotřebení destiček (provedení HP12-250).

Charakteristiky hydraulicky ovládané brzdy HHS25-13P
 


V roce 100. výročí založení republiky společnost představuje bezpečnostní hydraulicky ovládanou brzdu HHS-25. Firma rovněž vyrábí pružné spojky a hřídele pro tlumení záběru a vibrací do momentu až 20 kNm (60-2/4).

 
Příklad aplikace kotoučových průmyslových brzd


PIVKO

kocianovamilada@gmail.com

www.pivkobrakes.com

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: