Témata
Reklama

Krize není kataklyzma: posilte resilienci své firmy

Pandemie onemocnění covid-19 přinesla tolik obávané neznámo a nejistotu. Zahýbala s exportem, finanční bilancí a také investicemi. V případě České republiky jako exportně orientované ekonomiky budou podle Ing. Jiřího Jemelky, interim manažera a jednatele společnosti J.I.P. pro firmy, důsledky mnohem závažnější. Přesto jim lze čelit.

MM: Jak hodnotíte současnou situaci v oblasti podnikání?

J. Jemelka: Není příznivá. Ale nebudeme malovat čerty na zeď. Každá krize je příležitost. A pro někoho také neobyčejně tvrdá katarze. Od jara prožíváme období nejistoty, které odhalilo, jak křehké je podnikání, které se s nějakým typem problémů potýkalo už v době konjunktury. Tvrdím, že současný vývoj může toto „přežívání“ ukončit a nasměrovat pozornost a zdroje jednotlivců i korporací ke smysluplným oblastem, v nichž je možno expandovat. Je to potřeba. Jestli ekonomika něčím ztrácí, tak tím, že potenciál lidí je utopený v nefunkčních projektech. Přidaná hodnota jejich práce, která určuje také výši HDP a celkovou prosperitu domácího i světového hospodářství, se může konečně zvýšit. Je to taková česká porevoluční bolest, která nás shazuje v hodnocení ekonomické výkonnosti rok co rok. Nezlehčuji náročnost dnešních dní, ale vidím to jako prostor udělat krok dopředu a přestat se bát nových příležitostí, které si nás nevyhnutelně najdou. Jsou spojené s globalizací i s podnikáním na lokální úrovni, upozorňují na potřebu rozvíjet vědu a pomocí ní měnit zaběhnuté pořádky ve zpracování surovin, výrobě i službách. Je to pouze otázka času. My máme šanci jim vyjít vstříc a zaměřit své investiční aktivity inovativním směrem.

MM: Takže jde o určitou resilienci firem a schopnost přizpůsobit se?

J. Jemelka: Celkem přesně. Jde o to, aby byly firmy připravené na nejhorší a vždy doufaly v nejlepší. V tom má klíčovou roli management. A bohužel se stále setkávám s tím, že mnoho lidí působících v menších a středních firmách, nebo naopak korporacích, se bojí změny v uvažování. U korporací to velmi často vyplývá ze samotné manažerské struktury, která je poměrně rigidní. Podniky jsou kupříkladu schopny utvořit určitou kapitálovou rezervu, což je jistě potřebné. Ale největší problém leží v hlavě. Šéfové mohou být zvyklí na určitou setrvačnost, v níž v době hospodářského růstu zpohodlněli. Teď se situace otočila. Kapitálová rezerva se tenčí. Tím chci říct, že kapitál nezachrání vše, pokud se firma vnitřně nepřizpůsobí. Vídám jako interim manažer, že je tento problém na denním pořádku.

MM: K čemu mohou být služby interim manažera dobré?

J. Jemelka: Interim manažer je vlastně někdo, kdo dostává vždy stejnou zakázku. Postavit podnik zase na nohy a nastavit jeho politiku i procesy tak, aby uspěl. Příkladem je průmysl. Během jarního období ztratily firmy některé trhy nebo na nich byla oslabena jejich pozice. Pomáhali jsme jim najít trhy nové nebo inovovat jejich přístup k produktu, produkt samotný či doplňkové služby, které by reagovaly na aktuální potřeby jejich odběratelů. Zároveň nás nečekal nikterak oslavovaný úkol v podobě optimalizace nákladů. První krok je dostat firmu zase na kladnou nulu. Roli v tom hrála též úprava personální politiky. Propouštění je nepopulární, ale mnohdy nevyhnutelné. Radím, aby to nebylo nárazové, aby si firma pohlídala ty nejlepší. Dále tu máme obchod a marketing. Zachovat si přízeň klíčových odběratelů bylo nezbytné. Co bych českým společnostem někdy mohl vytknout, je nedostatečná kultura v obchodě a přílišná benevolentnost v marketingu, ačkoli chápu, že ne každý zaměstnanec příslušného oddělení se jako obchodník narodí. Zkráceně, museli jsme si poradit s podobou obchodních vztahů. Protože produkt sám vás neprodá. Ale vztahy ano. Výhodou je náš pohled zvenčí a nekompromisní posouzení daného stavu. Pro mnoho majitelů, pro vedení je to kus života, něco, k čemu mají mimo jiné sentimentální vztah. Je to pochopitelné. Bohužel v krizích, jako je tato, se to stává zdrojem prodlev, vyčerpání a nerozhodnosti. Rád bych také upřesnil, že státní podpora může pomoci, ale zdar nikomu nezajistí. Nebude totiž věčná.

Reklama
Reklama
Reklama
„Jde o to, aby byly firmy připravené na nejhorší a vždy doufaly v nejlepší,“ říká Jiří Jemelka.(Zdroj: J.I.P. pro firmy)
Reklama
Vydání #11&12
Kód článku: 201116
Datum: 09. 12. 2020
Rubrika: Redakce / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Související články
Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Musíme mít dovednosti orientačního běžce

S krizovým manažerem Petrem Karáskem, viceprezidentem České asociace interim managementu, jsme se sešli po pěti letech od posledního otevíracího rozhovoru pro náš časopis. Zajímalo nás, jakými turbulencemi z pohledu krizového manažera český průmysl za tu dobu prošel. Zda majitelé firem mění směr a portfolio svého podnikání. Zda se za pětileté období navýšil počet produktů s tuzemskou přidanou hodnotou, a jaké jsou aktuální podmínky pro podnikání v ČR.

Přínos vědců pro českou ekonomiku

Výzkumná a vědecká pracoviště jsou častými nositeli průlomových objevů a řešení. Jejich přínos pro konkurenceschopnost firem a národních ekonomik je neoddiskutovatelný. Jak si vede v této oblasti Akademie věd ČR, jak spolupracuje s průmyslovou sférou a kde vidí svou přidanou hodnotu? Na toto téma jsme diskutovali s předsedkyní AV ČR profesorkou Evou Zažímalovou.

Průmysl a jeho lidé: Nikdy nepolevující zodpovědnost

Jen málo firem dnes disponuje tolika lidmi a takových profesí, které potřebuje, a to včetně pozic vrcholových manažerů. Přitom bez fundovaných lidí se žádná firma neobejde. Jak je získat a jak udržet? O své názory se s námi podělila Lucie Teisler, CEO společnosti Anderson Willinger.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Ve zdravém těle zdravý duch

Ředitel Ústavu leteckého zdravotnictví MUDr. Petr Chmátal, Ph.D. MBA nám v následujícím rozhovoru řekl, že pokud si odmyslíme genetickou výbavu, kterou nemůžeme ovlivnit, tak v blízké budoucnosti z hlediska zdravotního stavu budou mít "darwinovskou" výhodu určitě ti jedinci, kteří si dokáží zachovat jednotu těla a ducha. Přežijí ti, kteří si svým snažením dokáží udržet racionální smýšlení a správnou péči o tělesnou schránku. První krok je však vždy na naší straně a tak věříme, že výběr diskutovaných témat vám přinese zajímavá poznání a možná i doporučení, která si vezmeme k srdci.

Deset zastaveni s JK: Život s Bohem

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Janem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

Deset zastavení s JK: Pomalu dojdeš dále

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Janem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit