Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kuličkové šrouby, ložiska a lineární vedení pro obráběcí stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kuličkové šrouby, ložiska a lineární vedení pro obráběcí stroje

Mezi exponáty z bohaté nabídky firmy NSK na letošním veletrhu EMO 2019 v Hannoveru se objeví mnoho špičkových produktů určených pro obráběcí stroje, včetně nedávno uvedené řady kuličkových šroubů podle normy DIN a nové řady vysoce odolných a přesných kuličkových šroubů.

Představen bude také sortiment optimalizovaných ložisek pro ještě přesnější a rychlejší vřetena nebo ucelená řada lineárních válečkových vedení vybavených těsněním s velkou odolností proti prachu. Návštěvníci veletrhu EMO Hannover, který se bude konat ve dnech 16. až 21. září, najdou firmu NSK v hale 7, stánek B34.

Vysokorychlostní kuličkové šrouby

Expozici NSK na EMO Hannover budou kralovat nedávno uvedené kuličkové šrouby podle standardu DIN, navržené tak, aby dosahovaly velké rychlosti, snesly velké zatížení a současně vykazovaly malou hlučnost. Konkrétně dynamická únosnost byla díky použití speciální ložiskové oceli TF vyvinuté společností NSK zvětšena na 1,4násobek (viz box).

Dalším exponátem, který jistě vzbudí pozornost, bude řada vysoce odolných kuličkových šroubů, při jejichž výrobě se uplatňuje nově vyvinutá technologie povrchové úpravy, která přináší omezení opotřebení a prodloužení doby provozu bez údržby. Speciální textura povrchu vytvořená na oběžných drahách výrazně zlepšuje tvorbu olejového filmu. Uspokojivé vytvoření olejového filmu je zvláště obtížné při pomalém pohybu, malých zdvizích a oscilačních pohybech. Právě v těchto podmínkách jsou nové vysoce odolné a přesné kuličkové šrouby až třikrát odolnější proti opotřebení než standardní produkty NSK. Tyto kuličkové šrouby jsou ideální pro vysoce přesná obráběcí centra určená např. pro výrobu forem pro odlévání nebo tlakové vstřikování, stejně jako pro drátové elektroerozivní stroje (EDM).


Vysoce odolné a přesné kuličkové šrouby od NSK využívají nově vyvinutou technologii povrchové úpravy.

Vystaveny budou rovněž vyměnitelné kuličkové šrouby pro systémy automatické manipulace s materiálem (pick and place). V tomto případě se šroub a matice vyrábějí individuálně a NSK zaručuje, že budou kompatibilní i při náhodném výběru, a tudíž zaměnitelné. Zaměnitelné kuličkové šrouby NSK mají třídu přesnosti C7, dodávají se s průměrem šroubu 15 až 32 mm a se stoupáním 5 až 20 mm. Je možné je použít s mazací jednotkou NSK K1.

Mezi inovovanými produkty v expozici NSK na veletrhu EMO bude možné nalézt i řadu kuličkových šroubů S-HTF pro vstřikovací lisy s více než dvojnásobnou trvanlivostí a 1,3krát větší dynamickou únosností, než měla předchozí generace produktů NSK.

Optimalizovaná vřetenová ložiska

NSK vystaví také nedávno představená jednořadá kuželíková ložiska s označením Robustride. Hlavní charakteristikou ložisek Robustride je jejich klec s tvarem a vedením vylepšeným speciálně pro použití u pohonů vřeten obráběcích strojů. Výsledkem její optimalizace je lepší distribuce maziva a v důsledku toho i menší a rovnoměrnější vývin tepla ve valivém ložisku, čímž se omezuje opotřebení, a to i za velkého zatížení.

Dalším novým řešením jsou vysokorychlostní kuličková ložiska s kosoúhlým stykem řady Robust s klecí typu Sursave, která budou vystavena v činnosti na vřetenu stroje. Klec Sursave vyvíjí ve srovnání s běžnými ložisky pracujícími za velkých rychlostí o 20 % méně tepla.


Speciální klec ložisek Robustride pomáhá minimalizovat opotřebení i za velkého zatížení.

Vysoce výkonné lineární vedení

NSK představí také novou řadu lineárních vedení RA s koncovým těsněním V1 vysoce odolným proti prachu a vnitřním těsněním V1, které pomáhá zvýšit životnost a spolehlivost obráběcích strojů. Odolnosti proti prachu a nízkému tření se dosahuje optimalizací tvaru břitu těsnění a kontaktní plochy a použitím materiálu s velkou odolností proti abrazi. Řada RA bude na veletrhu EMO předvedena v akváriu s vodou.

Za zmínku stojí také řada lineárních vodicích kolejnic, které je možné volitelně opatřit keramickým povlakem. Černý, velmi tenký povlak (okolo 1 mikrometru) je vhodný pro vedení použitá na obráběcích strojích, které pracují v náročných podmínkách, a výrazně zvyšuje odolnost vedení proti korozi.
 Vysokorychlostní kuličkové šrouby podle normy DIN pro obráběcí stroje

Společnost NSK vydala nový katalog, v němž představuje možnosti, vlastnosti a specifikace nejnovější generace kuličkových šroubů podle normy DIN určených pro obráběcí stroje. Katalog přináší konstruktérům množství užitečných tipů, například vysvětluje rozdíly mezi dvěma typy systémů pro recirkulaci kuliček: kuličkovými šrouby s koncovým deflektorem a kuličkovými šrouby s nově vyvinutými vnitřními deflektory.

Kuličkové šrouby NSK podle normy DIN jsou speciálně zkonstruovány pro velké rychlosti, velká zatížení a malou hlučnost. Konkrétně dynamická únosnost byla zvětšena na 1,4násobek díky použití speciální ložiskové oceli TF vyvinuté společností NSK. Detaily o tomto materiálu je možné také najít v katalogu.

Nejnovější generace kuličkových šroubů NSK odpovídá normě DIN 69051 (ISO 3408) s ohledem na rozměry i tolerance. Šrouby, které se vyrábějí s průměry od 32 do 63 mm a stoupáním od 10 do 40 mm, mají rychlostní faktor až 160 000 dn. Tyto parametry znamenají, že mohou být použity pro vysokorychlostní obrábění, kde je současně požadováno přesné polohování.

V katalogu je uvedena celá sada specifikací, včetně maximálních povolených posuvů a rozměrů produktů. Katalog je dostupný na webových stránkách společnosti NSK.

Kuličkové šrouby NSK podle standardu DIN pro obráběcí stroje jsou navrženy pro velké rychlosti a vysoká zatížení.

 

NSK

nawrocka-a@nsk.com


www.nskeurope.com

www.nsk-literature.com

 

 

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: